2016’ya Hükmedecek 7 Lider Online Pazarlama Trendi

2016’ya Hükmedecek 7 Lider Online Pazarlama Trendi

Online pazarlama endüstrisi kompleks ve dengesiz bir yapıya sahip olmakla birlikte, trendleri takip edenler için son derece heyecan verici bir yapıya sahiptir. Her yıl yeni donanım, yeni yazılım, yeni şirketler ve yeni kullanıcı tercihleri iş dünyasının kabul edeceği ya da etmeyeceği değişiklikleri belirler.Erkenden bu değişikliklere adapte olanlar isimlerini duyurabilir ya da piyasadaki lider konumlarını sağlamlaştırabilirler, bocalayanlar ise mükemmel bir fırsatı kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar.

2016 online pazarlama için iyi bir yıl olacak gibi görünüyor ve aşağıdaki taktiklerin ortalığı karıştırmasını sabırsızlıkla bekliyoruz:

1. Video reklamları baskın bir role sahip olacak.

YouTube gibi kanallar ve Facebook ve Bing gibi platformların reklam seçenekleri sayesinde elbette video reklamcılığı bize yeni bir konsept olmaktan çıkmıştır. Google’ın sonunda in-SERP video reklamcılığına sonunda katılması ile 2016 farklı olacağa benziyor. Bu durum, kullanıcıların video reklamlarına daha sıcak yaklaştıklarını ve trend devam ettikçe beklenmeyen yerlerde video reklamlar görmeyi beklediklerini gösterir. Google’ın YouTube’u satın almasıyla olasılıklar sınırsız görünüyor.

2. Uygulama indeksleme uygulamalarda patlama yaratacak.

Google belli bir süre uygulama indeksleme sunmuşsa da uygulamaların sıralama ihtimalleri karmaşık hale geldikçe 2016, iş sahiplerinin kendini adamış bir uygulamanın yararlarını görecekleri yıl haline gelmektedir. Mobile uygun bir web sitesi mobil cihaz kullanan kitle üzerinde harikalar yaratabilir, ancak kısa süre içinde, uygulamalar bu web sitelerinin yerini almaya başlayacaklardır. Uygulamalar, web sitelerin tüm özelliklerini daha sezgisel, konforlu ve ulaşımı kolay biçimlerde kullanıcılarına sunarlar. Henüz uygulamaların web sitelerin yerini tamamen almasından birkaç sene uzaktayız ! ancak 2016, daha fazla iş sahibinin uygulamalara adapte olacağı yıl olacaktır.

3. Mobil cihazlar, masaüstü cihazları tamamen bastıracak.

2015 mobil için büyük bir yıldı – Google’ın, mobil trafiğin masaüstü trafiğini 10 ülkede geçtiğini açıklamasının yanı sıra, mobile uygun olmayan web sitelerini eleyen ‘Mobilegeddon’ algoritmasıyla da tanıştık. Görülen o ki, mobile uygun web siteniz olması için masaüstüne uygun bir web sitesine sahip olmanıza gerek yok – Google’a göre, masaüstüne uygun olmayan mobil web sitesine sahip olmak tamamen kabul edilebilir bir durumdur. Elbette yalnızca bu durum masaüstü trafiğini durdurmaya yetmeyecektir, ancak Google çoktan hangi tarafta yer aldığını göstermiştir – masaüstü trafiğinin solmasıyla akıllı paranın mobil endüstrisinde olduğu da açıkça görülmüştür.

4. Dijital asistanlar bize yeni bir optimizasyon türünü tanıtacaklardır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve tıklama başına ödeme (PPC), markaya yabancı kullanıcıların ilgisini çekmek için halihazırda kullanılan iki popüler stratejidir. Ancak dijital asistanların yükselmesi yeni bir optimizasyonu karşımıza çıkaracaktır. Siri ve Cortana gibi dijital asistanlar şimdiden geleneksel arama motorlarını düzenleseler de, bunu sadece bir bilgi bulma ihtiyacı duyduklarında kullanıyorlar. Bu yeni formatta optimizasyon, bu asistanların gerekli iş bilgilerinize kolayca ulaşmalarını sağlayarak, insanları web sitenize özellikle yönlendirme sıkıntısını ortadan kaldırmaya dayanıyor.

5. Sanal gerçeklik doğacak:

Bazıları video oyunları gibi özel amaçlara hizmet eden, bazıları ise genel kullanıma açık birçok sanal gerçeklik cihazı önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Muhtemelen en popüler SG ürünü olan Oculus Rift 2016’nın ilk çeyreğinde piyasaya çıkacak. Oculus Rift ve diğer SG ürünleri online reklamcılık için yepyeni ve sosyal medya platformlarıyla uyumlu bir ortam sunacak. Elbette SG’nin geçici bir trend olma olasılığı var, ancak bu alana yapılan milyarlarca dolar yatırım tersini savunuyor.

6. Giyilebilir teknoloji ve Nesnelerin İnterneti (IoT) yeni bir alana yayılacak:

Elbette toplayacakları ilgi sanal gerçeklikle aynı olmayacak, ancak giyilebilir ‘akıllı’ cihazlar da 2016’da daha büyük bir ilgi kaynağı haline gelecekler gibi görünüyor. 2015’te Apple Saatleri, ilk jenerasyon akıllı saatler olarak dünyaya tanıtılmıştır, ancak bu sene, saat vb. giyilebilecek akıllı teknolojiler alanında büyük gelişmeler görülmektedir. Bu cihazlar bölgesel pazarlamanın görüntüsünü değiştirecek ve online alışveriş ile gerçek alışveriş arasındaki sınırın bulanıklaşmasına sebep olacaktır.

7. Reklamlar pahalı hale gelecek:

Online Pazarlama’da rekabet son birkaç yıl içinde hızlı bir artış göstermiştir. 2016’da ise bu artışın devamı beklenmektedir. Ekonominin temel kurallarının da dikte ettiği gibi, talep arttıkça fiyat da artar, bu yüzden yeni online pazarlama rakipleri reklam fiyatını daha da yukarı çekeceklerdir.

“Gerçekçi olmak gerekirse online reklam fiyatları oldukça düşük, ancak fiyattaki bu artış bazı küçük şirketleri oyun dışı bırakabilir.”

Yukarıdaki 7 Online Pazarlama trendi elbette önümüzdeki yılda karşılaşacağımız tüm yenilikleri kapsamaz, ama en önemlileri arasında yer alacaklardır. Kullanıcı tercihlerine bağlı olduklarından dolayı bu trendlerin ne zaman ve nerede karşımıza çıkacağını kestirmek zor, ancak onları takip etmekte de fayda var. Ne kadar erken başlarsanız, kampanyanızı yeniliklere adapte etmek için o kadar zamanınız olur.

2016 yılı;  İnovanka ile harika işlere merhaba demenin tam zamanı !

Kaynak: Forbes

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.