4 Dijital Pazarlama Trendi – 2016

4 Dijital Pazarlama Trendi – 2016

Dijital pazarlama çok hızlı geliştiğinden, yeni trendleri takip etmek son derece heyecan vericidir. eMarketer’e göre 2016, web sitelerinde gösterilen reklamlara (display ad) yapılan yatırımın, arama reklamlarına yapılan yatırımı geçeceği, mobil yatırımların masaüstü yatırımlarını ikiye katlayacağı ve video reklam yatırımlarının total reklam bütçelerinin üçte birini oluşturacağı yıl olacaktır.

Bu tahminler sadece yakın gelecekte etkili olmayacaktır; şimdiden dijital pazarlama profesyonelleri kariyerlerini ve reklam formatlarını bu yeniliklere uygun olacak şekilde yönlendirmektedirler. 

Aşağıda 2016’da etkili olması beklenen 4 Dijital Pazarlama Trendi’ni bulabilirsiniz.

1. Doğal Reklamlar ( Native )

Web sitelerinin reklamlar yoluyla kâr elde etmeleri için birkaç yol bulunmaktadır. Son zamanlardaki en büyük Dijital Pazarlama Trendlerinden biri, web sitesinin standart içeriği gibi görünen özel yapım reklamlar kullanmaktır.

Web sitesinin işlevine ve tasarımına uymayan banner reklamlarının aksine, doğal reklamlar kusursuz biçimde siteye entegre olmak için tasarlanmışlardır. Özellikle tek sponsorlu kampanyaların – tek bir reklamcının tüm sitenin reklam alanını belli bir süre için satın aldığı kampanyalar – uygulandığı doğal reklamların kullanıcı deneyimleri üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmektedir. Bu konsept yeni olmasa da, şu ana kadar hiç bu kadar tartışmaya açık olmamıştı.

Basılı yayınlar için tek sponsorlu kampanyalar – Target’in 22 Ağustos 2005 tarihi için The New Yorker’ın tüm reklam alanını (kapak dahil) alması gibi – tartışmalıdırlar ancak tabu değildirler. Online doğal reklamlar daha çetrefilli olabilirler. Okuyuculara sıradan bir içerik okuyormuş hissi verseler de olumsuz tepkiler de toplayabilirler. Birçok dergi objektif yazıları ve kişisel görüş yayınlamak için para kabul etmemeleri ile övündüğünden, bu durum ahlaki sorunlar doğurabilir. Marka içerikleri gibi gösterilmedikleri ve aynı özelliklere sahip olmadıklarından, doğal reklamlar yayıncının paylaştığı içerikler olarak görülebilir.

2. Dijital Yöneticiler

Birkaç yıl önce şirketler, sosyal medya yöneticileri için pozisyonlar (L’Oréal gibi şirketler dijital pazarlama yöneticisi gibi pozisyonlar yaratmaktadırlar) oluşturmaya başlamışlardır. Bu pozisyonda çalışanların çoğu pazarlama yöneticileri ya da yetkili ürün yöneticilerinin gözetimi altında çalışırlar. Özellikle Y Kuşağı iş hayatına girmeye başladıkça, sosyal medya becerileri bir artı değil, bir zorunluluk olarak görülmeye başlanmıştır.

Bu konunun geçici mi yoksa kalıcı mı olacağı sorusu havada asılı olsa da bu senenin trendi olduğu kesindir. Bu gelişmenin en ilginç özelliklerinden biri dijital yöneticilerin yönetici kadrosunda işe alınmaları ve kimseye hesap vermemeleridir.

3. Şirket İçi Freelance Çalışanları

Geleneksel olarak büyük şirketler ya şirket içinde bir takım kurar, ya takımlarını dışarıdan çalıştırır ya da ikisini birden yaparlar. Şirketler artık part-time ya da freelance çalışan aldıkları ve bu çalışanları şirket takımına dahil ettikleri daha karmaşık bir modele yönelmektedirler.

Genel kanı freelance çalışanlarının evden çalıştıkları ve birçok müşteriye hizmet sundukları yönündedir. Ancak bu tanım, şirketlerin sadece kendileri için çalışacak ve diğer çalışanlarla ofise gelecek freelance çalışanlarını işe almaları ile en azından pazarlama endüstrisi açısından evrimleşmektedir.

4. Lead (Yönlendirici) Reklamlar

Facebook’un yönlendirici reklamları, kullanıcılarına haber bülteni, yarışmalar ve mobil ve masaüstü için fırsatlar dahil olmak üzere tüm içeriklere ulaşmak için üye olma olanağı sunmaktadırlar. 2015’in son çeyreğinde çıktığından beri lead reklamları, yönlendirme açısından son derece yararlı bir araç haline gelmiştir. Bunun temel nedeni Facebook’un hedef sayfayı tamamen denklemden çıkartmasıdır. Bunun yerine, müşteri markadan daha fazla içerik almak için sosyal medyayı terk etmeden istek yollayabilmektedir.

Bu durum satış hunisini kısaltır ve daha küçük reklam bütçesi olan şirketlere müşterilerine daha kolay ulaşma olanağı tanır.

Sizin için hazırlanmış bir diğer önemli yazımız 16 Dijital Pazarlama Yönetimi Tavsiyesine buradan ulaşabilirsiniz.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.