5 Önemli App Store Optimizasyonu – ASO

5 Önemli App Store Optimizasyonu – ASO

App Store Optimizasyonu (ASO) yeni Arama Motoru Optimizasyonu haline gelmiştir. Aşağıda bulacağınız faydalı bilgiler,  harika bir başlangıç yapabilmeniz için hazırlanmış önemli bir yol haritası niteliğinde ! 

App Store Optimizasyonu ASO Nedir ? 

Sorusuna yanıt olarak ‘Mobil dünyanın SEO ’su olarak tarif edebileceğimiz ( ASO )kavramı, temel olarak mobil uygulamaların daha çok indirilmesi için organik yolla kullanıcı kazanımı anlamına gelmektedir.

App Store Optimizasyonu ASO , henüz birçok pazarlamacının yeni tanıştığı bir kavram olsa da, düşük bütçeyle, yeni veya halihazırda bulunan bir uygulamayı pazarlamak için harika bir yoldur.

ASO’yu kullanabilmeniz için gereken ilk ve en önemli etken, ürettiğiniz ürünün fevkalade olmasının yanında, insanların sadece kullanmak değil, sizin adınıza paylaşmak ve yaymak da istedikleri bir ürün olmasıdır.

Temel ASO’yu tamamlamak size uygulama pazarında başarılı olma şansı verse de, Flappy Bird ya da 2048’in başarı seviyesine ulaşmanız için ürününüzün yararlı, bağımlılık yapıcı ya da ikisi de olması Ap

Uygulama pazarlama çabanızı masaüstü sitenize odaklamak  sezgilerinize ters gelse de, geçtiğimiz iki yıl içinde ‘uygulama’ ile alakalı anahtar kelimelerin çevrim içi aranma sayısı sabit bir aralıkta seyretmiştir.

App Store Optimizasyonu - ASO

2-Web Sitenize ‘Harekete-Geçmek-İçin-Ara’ Özelliği Ekleyin

İster organik ‘uygulama’ üstünlüğüne sahip olun, ister sabit bir görülme trafiğiniz olsun, masaüstü sitenizin başlıca amacı, bu ziyaretleri müşteriye çevirmek olmalıdır. Bir uygulamanın başlıca gelir kaynağı olduğu şirketler, App Store ve Google Play’e ulaşan linklerin rahatça görülebilir olmasını sağlamalıdır.

Bunun yanında tek bir uygulama sunan web siteleri de uygulama özellikleri sayfası ekleyerek ve belli bir özelliği, linkini telefona SMS olarak gönderecek şekilde tasarlayarak kullanıcı etkileşimini arttırabilirler. Bu ‘bana bir bağlantı yolla’ özelliği kompleks görünse de, Twillio Mobile App Distribution ürünü sayesinde kolayca uygulanabilir.

3-Store İçi Uygulama Optimizasyonu

Birçok web sayfa optimizasyonu elementinin kolayca store içi uygulama optimizasyonuna uyarlanabilmesi, SEO lar için büyük bir şanstır. Google Play Store ve App Store’un uygulama kriterleri birbirinden biraz farkı olsa da, bu ayrımdan etkilenmeyen birkaç anahtar öğe bulunmaktadır:

  • Başlık: Başarılı optimize edilmiş bir başlık kısa, vurucu ve alakalı olmalıdır. Uygulamanazın marka ismiyle başlayın, eğer istenen anahtar kelimeleri bulundurmuyorsa sonuna bir tire ekleyip uygulamanızı açıklayan en çok bir anahtar kelime ekleyin. Örneğin: ‘City Sprinkles – Cupcake Finder’.
  • Açıklama: Yine, oyunun ismi açıklamanızı kısa ve yerinde tutacaktır. Açıklamanızı okuyacak olan kullanıcılar sadece ilk birkaç satırı okuyacakları için uygulamanın çekici yönlerinin bir veya iki cümle ile verilmesi son derece önemlidir. Bu kriteri sağlayamıyorsanız, düşünme tahtasına geri gidip vermek istediğiniz mesajı yeniden gözden geçirme vaktidir.
  • Logo: Uygulamanızın güçlü ve göze çarpan bir  yapısı olması, sadece indirilirken değil, indirdikten sonra da kullanıcının dikkatini çekmeye son derece yardımcı olacaktır. Cesur renkler – basit tasarım ikilisi en küçük boyutta bile kullanıcıların gözüne ilişecektir.
  • Tip/Kategori: Uygulamanızı doğru kategoriye yerleştirmek, aynı tip kategoride gezen kullanıcılarınızın onu keşfetmeleri için doğru bir yöntem olacaktır. Forrester’ın düzenlediği, Avrupalı uygulama kullanıcıları arasında yapılan bir araştırmaya göre, Android kullanıcılarının 58%’i ile, iOS kullanıcılarının 63%’ü, App Store ve Google Play’de spesifik arama yapmak yerine ‘dolaşarak’ kendileerine uygun bir uygulama aramayı tercih ederler.

4-Uygulama Screenshotlarınızı Güncelleyin

Her uygulama güncellemesi aynı zamanda screenshotlarınızı güncellemek için harika bir fırsattır. Bu adımın atlanması, potansiyel müşterilerinizin uygulama ne kadar gelişirse gelişsin, aynı screenshotları görmeleri anlamına gelir. App Store ve Google Play sırayla 5 ve 8 screenshota yer vermekle birlikte, tablet uygulamaları için ekstra screenshot hakkı vermektedir.

Screenshotlardan yararlanmanın en iyi yolu anahtar etkileşim noktalarını belirtmek olsa da, bu görsellerin gerçek screenshot olmasına gerek yoktur. Özel olarak tasarlanmış (ancak uygulamanızı dürüst şekilde yansıtan) görseller, kompleks uygulamanızı kullanıcılara daha iyi şekilde açıklama konusunda son derece yararlı olacaktır.

5-Uygulama Puanlama Sistemi Kurun

Uygulama puanınızı yükseltmenin belki de en etkili yolu halihazırda bulunan kullanıcılarınızdan uygulamaya puan vermelerini istemektir. Appurify’nin yürüttüğü araştırmaya göre, App Store’da en yüksek sıralamaya sahip bin uygulamanın 51.1%’i 4.5 yıldız ve üstüne sahiptir.

Bağımsız bir şekilde kullanıcılarınızın puan vermesini istemek yerine, uygulama içi puanlama sistemini kullanmanızı kolaylaştıracak birçok hizmet bulunmaktadır. Bu hizmetlerden Apptentive ve Localyst, size puanlamalarınız için gereken veri depolama ve müşteri vadelerini toplayabileceğiniz platformlar sunmaktadırlar.

Son Fikirler

Yukarıdaki optimizasyon fikirleri ne kadar halihazırda bulunan uygulamalar için yardımcı olsa da, asıl faydaları, yeni bir uygulamanın tasarlanmasında ve geliştirilmesinin her adımında görülecektir.

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.