50 Önemli E-ticaret Pazarlama Tüyosu

50 Önemli E-ticaret Pazarlama Tüyosu

 

E-ticaret macerasında nerede yer aldığınızı bir düşünün. Belki yeni koşu ayakkabı tasarımlarını satabileceğiniz ufak bir mağaza kurdunuz ya da şirketiniz sağlam bir müşteri kitlesine ulaştığı için yardımcı olacak yeni çalışanlara ihtiyaç duyuyorsunuz.  Hatta belki de ürünleriniz yeni ‘favori ürünler’ arasında yer alacak kadar başarılı hale gelmiştir.

Durumu ne olursa olsun herkes, e-ticaret pazarlamasının önemini bir noktada kavramaktadır. Peki stratejilerinizi, en ayrıntılı biçimde nasıl gözden geçirirsiniz? Her şeyi doğru yapıyor musunuz, yoksa geliştirebileceğiniz noktalar var mı?

E-ticaret pazarlama dikkat isteyen bir konudur, çünkü tüm ayrıntıları bir yerde bulmanız son derece zordur. İşte biz de, sizin pazarlama alanında başarıya kolayca ulaşabilmek için kullanabileceğiniz tüyoları bir araya getirdik.

1-Başlamadan önce bir içerik pazarlama stratejisi oluşturun

Düzgün planlama yapmadan başarıya ulaşamazsınız. Tıpkı bir sinema stüdyosunun çekim yapmadan önce planlama ve hazırlık yaptığı gibi, e-ticaret alanında çalışmak isteyen şirketler de bir içerik pazarlama stratejisi yaratmak durumundadırlar. Potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz taktiklerin bir listesini çıkartın – kullanabileceğiniz tüm araçları (blog, video, kılavuz vb.) bu listeye eklediğinizden de emin olun.

Bu listeyi daha sonra, haftalık ya da aylık performansınızı ölçmek ve tüm üretim ve dağıtım süreçlerini kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Ürünlerinizin satışından önce, sağlam bir potansiyel müşteri kitlesi yaratmaya odaklanın. E-ticaret sitenize trafik çekmek, e-ticarete yeni giriş yapıyorsanız çok önemlidir.

2-Otomatik e-posta pazarlama kampanyaları yaratın

E-posta pazarlama, etkili e-ticaret pazarlama stratejilerinin temelidir, çünkü hala, potansiyel müşterilerin üzerinde etki bırakmak ve onları satın alım yapmaya yönlendirmek için en iyi yöntemdir.

Bunun yanında, tüketicilerin basit reklamlar içeren e-postaları bile açtıkları bilinir. Müşterilerinizle etkileşimi kaybetmemek, onlara yararlı bilgiler sunmak ve ürünlerinizi satmak için e-posta pazarlamasını kullanabilirsiniz.

E-posta pazarlama yazılım ihtiyaçlarınız için WebAppMeister’ı kullanabilirsiniz.

3-Sosyal medyada çeşitlilik sağlayın

Sosyal medya platformları her zaman e-ticaret şirketleri için zorlayıcı olmuştur, çünkü birçok durumda, şirketler kendilerine en uygun platformu seçmekte zorluk yaşarlar. Bunun basit bir çözümü bulunmaktadır – platform kullanımını çeşitlendirdikten sonra, istenen şekilde çalışmayan hesapları egale etmek!

Bu durum tıpkı depoya mal almaya benzer. Farklı seçenekleri deneyerek risk alsanız da, sonunda size en çok gelir sağlayacak ürünleri seçebilirsiniz. Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+ hesapları yaratın. İçeriklerinizi bu ağlar arasında paylaştırın ve sosyal medya analitik araçlarını, sizin için en verimli olan platformu belirlemek için kullanın. Biri diğerinden daha başarılı sonuçlar verse de, içeriklerinizi farklı platformlara yaymak, müşterilerinize sizinle iletişime geçebilmek için yeni yollar sunmak demektir.

Kim bilir? Facebook’ta yalnızca 100 takipçiniz olabilir, ancak içlerinden biri şirketinizin en iyi müşterisi haline gelebilir. Facebook’taki varlığınızı ortadan kaldırmak, bu müşteriyi kaybetmenize yol açabilir.

4-Kişiselleştirme stratejinizi pratiğe dökün

Kimse yüzü olmayan şirketlere para harcamak istemez, bu da kişiselleştirmeyi en iyi yeni stratejilerden biri haline getirir. Bu strateji, bir ya da iki insanı bir şirketin ‘yüzü’ yapmayı ve bu sayede şirketi müşterilerin gözünde özel kılmayı hedefler.

Kullanıcılara e-posta yazarken isimleri ile hitap edin, çalışanlarınızın video ve fotoğraflarını paylaşın ve üretim sürecinin perde arkasını onlara gösterin. Kişiselleştirme adına sağladığınız her gelişme, müşterilerinizin kendilerini özel hissetmelerini sağlayacak ve şirketinizin içyüzünü onlara gösterme olanağını size sunacaktır.

5-Orijinal içerik yaratın

Müşterilerinizle sağlam ilişki kurmak istiyorsanız, orijinal içerikten daha başarılı bir yöntem bulmanız zordur. Doğru içerik pazarlama stratejileri kullanarak orijinal içerik yaratma olanağına erişim sağlarsınız.

Birçok şirket, diğer işlere zaman ayırmak için genelde içeriklerini diğer web sitelerinden çeker. Ne yazık ki bu içerikler, orijinal içeriklerle aynı etkiyi yaratmaz. Her hafta orijinal içerik yarattığınızı bilseler, takipçileriniz nasıl davranırlar?

Videolar, blog paylaşımları, ses kayıtları ve e-kitaplar, e-ticaret sitenizi, pazarınız hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin başvurabileceği bir bilgi merkezi haline getirebilirler.

6-İçeriğe bağlı pazarlamaya yoğunlaşın

İçeriğe bağlı pazarlamanın birçok anlamı bulunur, ancak bizim burada ifade etmek istediğimiz şey, mesajınızı demografiklerinize uygun biçimde, doğru yerde ve doğru zamanda iletebilmek için pazarlamayı kullanmanız gerektiğidir.

Bunun en güzel örneklerinden biri, Oreo’nun ünlü tweet’idir. Super Bowl XLVII stadyumunda yaşanan elektrik kesintisi sırasında yapılan bu paylaşım, takipçilerine ‘karanlıkta bile sayı yapılabileceğini’ ifade etmiştir. Tweet’in paylaşım zamanı ve mizah duygusu, takipçilerinin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

7-Kullanıcı destekli içerikleri tercih edin

Kullanıcı destekli içerikler, kampanyanıza fazla zaman ve para yatırımı yapmadan takipçilerinizle etkileşim kurmak için harika bir yöntemdir. Doritos, her yıl Super Bowl sırasında kullanıcılarından içerik hazırlamalarını ister ve bu sayede, reklam için içerik üretmekten kurtulur.

Doritos’un takipçileri, bu kampanyaya bayılırlar ve Doritos kendisi için bir reklam yaratma zahmetinden kurtulur. Kullanıcılardan görsel, video ve hatta blog paylaşımları isteyerek siz de deneme yapabilirsiniz.

8-Sadakat programı uygulayın

Sağlam bir sadakat programı müşterilerinizi mağazanıza geri getirir ve sizden satın alım gerçekleştirirken kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. En sadık müşterilerinize, ufak bir ek ücret karşılığında son derece etkileyici bir deneyim yaşatabilirsiniz.

9-Sosyal ağlarınızı otomatik hale getirin

Tüm sosyal içerikleriniz otomasyona ihtiyaç duymaz, ancak sosyal stratejinizi planlamak, diğer işler için gerekli olan zamanı ayırmanızı kolaylaştırır.

Örneğin, bir aylık Facebook paylaşımlarınızı önceden planlamak, tüm ay boyunca Facebook paylaşımlarını bir daha düşünmeyeceğiniz anlamına gelebilir. Elbette paylaşımlarınıza yapılan yorumları yanıtlamanız gerekir, ancak yine de iş yükünün büyük kısmını halletmiş olursunuz.

10-Müşterileriniz ile ana dillerinde iletişim kurun

E-ticaret mağazalarının, dünyanın dört bir yanındaki müşterilere hizmet vermesi yaygın bir durumdur. Bir müşterinizin dilinden anlamamanız, ona kendi dilinde satış yapamayacağınız anlamına gelmez.

Sitenizde çevirmenlik özellikleri kullanarak yabancı müşterilerinizle etkileşim kurabilirsiniz. Birçok e-ticaret sitesi, WordPress e-ticaret temalarını ve WooCommerce şablonlarını kullanarak dillerini konuşmayan müşterilere ulaşmayı başarmaktadır.

11-Sürecinizi kontrol etmek için A/B testini uygulayın

e-ticaret pazarlama a-b testi

SimCity’nin yaratıcıları, düzenli olarak süreçlerini test etmeleri ile bilinirler – ki bu da satışların artmasına neden olur – çünkü bu testler onlara müşterilerini satın almaya ikna etmek için ne yapmaları gerektiğini gösterir.

A/B testleri olmadan e-ticaret pazarlama stratejisi oluşturmak, karanlıkta yürümek gibidir, bu yüzden sürecin her noktasında performans ölçümü yapmak son derece önemlidir. Bunu yaparak insanların sitenizi neden terk ettiğini, hangi ürünleri beğendiklerini ve neye ödeme yapmaya hazır olduklarını belirleyebilirsiniz.

12-Mobil dünya için optimizasyon yapın

Bunun mobil bir uygulama ya da web sitesi yaratmakla alakası yok. Günümüzde tüketiciler hızlı mobil çözümler beklerler ve mobile uygun bir arayüz görmek için tamamen farklı bir web sitesine gitmek istemezler.

E-ticaret sitenizin tablet ve akıllı telefonlarda da düzgün görünmesi için uyumlu bir arayüz kullanmayı düşünebilirsiniz.

13-Mobil reklamları göz önünde bulundurun

Mobil reklamlar konum belirleme ile mobile uygun reklamları bir araya getirerek, kullanıcılarınızın bir doktorun bekleme odası ya da trende otururken ürünlerinizi görmelerini sağlarlar.

14-Giyilebilir teknolojiyi hedefleyin

Tüm büyük teknoloji şirketleri saat ve gözlük gibi giyilebilir teknolojiler üretmektedirler. Bu ürünleri kullanan tüketicilere nasıl erişim sağlarsınız? Bu ürünlerin arayüzleri farklı olduğu için adapte olmanız gerekir.

15-Uzun paylaşımlar yaratmak için dışarıdan yardım alın

Uzun paylaşımlar diğer blog yazıları arasından sıyrılmak için güzel bir yöntemdir. Bunları yaratmak uzun zaman aldığından dışarıdan yardım almak zorunda kalabilirsiniz ancak, konuları derinlemesine incelediğinden uzun yazılar, müşterilerinizin daha çok hoşuna gidecektir.

16-Sosyal reklamları ideal test atmosferi yaratmak için kullanın

Sosyal medya reklamları test etmek için nadiren para harcandığından, performanslarını ölçmek zor olabilir. Örneğin, Facebook size istediğiniz kadar paylaşım yapma olanağı tanımaktadır. Şirketinizin Facebook sayfasından paylaşım yaparak denemeler yapın ve teker teker performanslarını ölçün.

Takipçilerinizin görmek istediği paylaşımları belirledikten sonra, onları reklam haline getirebilirsiniz.

17-Markanız sizi yansıtsın

Bir reklam yüzü seçmek elbette yararlı olacaktır, ancak takipçiler, şirketi gerçekten yöneten kişileri de tanımak isterler. Birden fazla yazar ve grafik tasarımcı çalıştırıyorsanız kendi kişiliğinizi yansıtmanız zorlaşabilir.

Çalışanlarınız için, markanızı doğru yansıtmalarını sağlayacak bir kılavuz oluşturmak fayda sağlayabilir.

18-Yazarlarınızın kimliklerini açıklayın

‘Tek ses’ ikilemini çözmenin en kolay yollarından biri, yazarlarınızın kimliklerini açıklamaktır. Tek bir marka altına toplansalar da, yazarlarınızın farklı sesleri vardır ve takipçileriniz bu seslerin arkasındaki isimleri görmek isterler.

Bunu yaparak kişiselleştirme stratejinizi geliştirebilir ve çalışanlarınızı takipçilerinizle tanıştırabilirsiniz.

19-Şirketiniz için bir yüz yaratın

Şirketiniz için bir ‘marka yüzü’ seçmekten bahsetmiştik, peki ya bu karakter hayali olursa? Geico’nun kullandığı kertenkele buna harika bir örnektir, çünkü marka küçük yeşil adam ile kendini özdeşleştirmeyi başarmıştır.

20-Online tartışma alanlarında otorite sahibi olun

Bir e-ticaret sitesi için takipçi kitlesi oluşturmanın en kolay yollarından biri forum yaratmaktır, çünkü kullanıcılar bu konsepti tanırlar.

Mesaj panoları, forumlar ve hatta sohbet alanları oluşturmak, e-ticaret sitenizi kullanıcıların bilgi alıp vermek için ziyaret ettikleri bir yer haline getirir ve kullanıcıların katkıları ile benzersiz bir tecrübe sağlar.

21-Tüm tecrübeleri kişiselleştirin

Markaya özel bir kişilik yaratmak ilk başta kolay görünebilir, peki ya takipçilere gönderilen tüm o e-postalan ne olacak? Her e-ticaret sitesi, onay işlemleri, faturalar, teşekkür mesajları ve çok daha fazlası için, kullanıcılarına düzinelerce e-posta yollar. Bunları kişiselleştirmek için kullanıcılara isimleri ile hitap edin, onlara ilgilenebilecekleri bağlantılar sunun ve hatta e-postalarınızı yanıtlamalarını rica edin.

22-Teslimat seçenekleri konusunda rakiplerinizden daha yenilikçi olun

Zappos isimli marka, hızlı teslimatları ve rastgele müşterilerine hızlandırılmış dağıtım hizmetleri sunması ile tanınır. Bu da insanların kendilerini özel hissetmelerini sağlar. Peki ya sizin markanız, konu teslimat olduğunda rakipleri arasından sıyrılabiliyor mu? Teslim sürecinizi hızlandırmak için kullanabileceğiniz yöntemleri bulun ve kullanın.

23-Yerel markalama ve pazarlamaya odaklanın

Her e-ticaret planlaması buna ihtiyaç duymayabilir, ancak geleneksel bir mağazanız varsa, yerel pazarlama ve markalamaya da bir göz atmakta fayda bulunmaktadır. Konum odaklı araçlar ve yerel arama motoru hedeflemelerini kullanarak, mağazanıza yakın konumdaki insanlara erişim sağlayabilirsiniz.

24-Alternatif otomatik pazarlama tekniklerini araştırın

Müşterilerinizin doğum günlerini ya da yıl dönümlerini kutluyor musunuz? Peki ya e-posta kampanyalarınızı oluştururken, takipçilerinize otomatik mesajlar gönderiyor musunuz?

Otomatik e-postalar yardımı ile müşterilerinize sitenize geri dönmek için bir sebep verebilirsiniz.

25-Ürünlerinizi tanıtmak ve potansiyel müşterileriniz ile ilişki kurmak için ‘Nasıl Yapılır?’ videoları hazırlayın

YouTube kanalları kullanmak, müşteriler ile etkileşim kurmanın eğlenceli bir yoludur. Peki ya müşterilerinize ürünlerinizi nasıl kullanacaklarını gösteriyor musunuz? Bahçe aletleri gibi ürünler satıyorsanız, müşterileriniz bunları nasıl en etkili biçimde kullanabileceklerini bilmek isterler. ‘Nasıl Yapılır?’ videoları oluşturarak, tüketicileri markanıza çekebilir ve sizden alışveriş yaparken içlerinin rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

26-Sıkça sorulan sorular (SSS) konusunda yaratıcı olun

SSS sayfası, e-ticaret sitelerinde en çok ziyaret edilen sayfalardan biridir – peki ya bu sayfa şirketinizi düzgün olarak yansıtıyor mu? Sıkça sorulan sorular sayfasında kullandığınız soru ve yanıtlar, şirket kişiliğinizi (profesyonel ya da mizahi) yansıtabilir.

27-Tüm içeriklerinize görsel ekleyin

Kullanıcılar, görsel kullanılan içeriklere tıklayarak onları okumaya meyillidirler. İnsanların içeriklerinize ilgi göstermesi için hazır fotoğraflardan kaçınmaya ve kendi orijinal ve profesyonel fotoğraflarınızı yaratmaya dikkat etmelisiniz.

28-Şirketinizi kendi medya kanalınız haline getirin

Kendi televizyon kanalınızı ya da derginizi yaratmak biraz abartılı bir adım sayılabilir, ancak birçok şirket, orijinal içeriklerini paylaşmak için değişik medya kanalları kullanmaktadır.

29-Endüstri haberlerini yakından takip edin

Endüstri haberleri daima, müşterileriniz ile paylaşabileceğiniz bilgiler hakkında size yeni fikirler sağlar. Bu içeriklerden bazıları, takipçilerinizin gözüne fazla karmaşık görünebilir, bu yüzden onları herkesin anlayabileceği hale getirmek sizin göreviniz olacaktır.

30-Etkileşim yaratmak için tartışmaya açık konuları kullanın

E-ticaret sitenizde silah kılıfları mı satıyorsunuz? Bunun yanında sürekli insanların silah taşıma özgürlüğünü destekleyen paylaşımlar mı yapıyorsunuz? O zaman konuya tek yönden yaklaşıyorsunuzdur demektir. Müşterileriniz akıllıdır ve tüm tarafların görüşlerini öğrenmek isterler. İnsanların ilgisini alevlendirmek için tartışmaya açık konuları kullanabilirsiniz.

31-Arama motorları için düzenleme yapmayı bırakın

Sosyal medya paylaşımlarını arttırmanın ve arama motorlarını şaşırtmanın en iyi yolu anahtar kelime optimizasyonunu unutmaktır. Bu sayede hem samimiyetsiz görünmekten kaçınabilir, hem de paylaşımlar konusunda yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

32-PPC pazarlamasını akıllıca kullanın

Tıklama başına ödeme pazarlama stratejisi, doğru kullanıldığında son derece ucuz olabilir. Kendinize en uygun seçenekleri bulabilmek için, farklı reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

33-Reddit havuzuna dalın

Reddit, geniş bir takipçi kitlesi olan ve bisikletten romantik komedilere kadar her konuda yorum bulabileceğiniz devasa bir forumdur. Peki bu platformun reklam özellikleri sunduğunu biliyor muydunuz? E-ticaret sitenizin pazarlama stratejisini oluştururken bu siteden yardım alabilirsiniz.

34-Ürünlerinizi fazla abartmadan övün

Ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek bağlantıları onlarla paylaşın ancak, devamlı reklam yapmamaya özen gösterin. VistaPrint, bir e-ticaret sitesinde yapılmaması gerekeni açıkça gösteren bir e-ticaret sitesidir. Müşterilerin ilgisini çekmeyen ürünleri sürekli karşılarına çıkartarak onları sıkar.

35-Instagram ile görüntülerinizi destekleyin

Instagram’ın takipçi kitlesi, görsel paylaşımları seven kullanıcılardan oluşur. Ürünlerinizin fotoğraflarını profesyonel olarak çekebiliyorsanız, Instagram ürün incelemelerini ve kullanıcı destekli içerikleri paylaşmak için çok uygun bir ortamdır.

36-Terk edilmiş alışveriş sepetlerinin sayısını düşürmek için araçlar kullanın

A/B test sistemi ve deneyim ölçüm araçları size müşterilerinizin nasıl düşündüğünü gösterebilir. Ziyaretçilerinizin web sitenizi neden terk ettiklerini anlayabilmek için bu araçlardan yardım alabilirsiniz.

37-Birden fazla platformda mağazalar oluşturun

Ebay, Amazon, Etsy ve Facebook gibi platformlar üzerinden ürünlerinizi satabilirsiniz. Tüm bu platformlar size yeni kâr fırsatları sağlarlar, bu yüzden daha fazla müşteri çekebilmek için bunları kullanabilirsiniz.

38-E-posta yakalama modüllerinizi optimize edin

E-posta yakalamak için açılan pencereler ziyaretçilerinizi rahatsız mı ediyor? Üye olan kullanıcılara ücretsiz e-kitap ya da promosyon sunuyor musunuz? A/B test sistemi e-posta yakalama modüllerinizi geliştirme ve daha fazla üye çekme konusunda size yardımcı olabilir.

39-E-posta haber bültenleri konusunda yaratıcı olun

E-posta haber bülteni, her ay ya da her hafta yayınlanan ve otomatik olmayan bir mesajdır. Bu bültenleri, alışılmadık içerikler ya da kişisel mesajlar paylaşmak için kullanabilirsiniz.

40-İnsanlara dilek listelerini hatırlatın

Dilek listeleri sık sık unutulur, oysa ki bunlar, insanlara satın almak istedikleri ürünleri hatırlatmak için kullanılmalıdırlar. Ziyaretçilerinizi satın alım sürecini tamamlamaya yönlendiren mesajlar kullanmak yararınıza olabilir.

41-İnsanların istediklerini almaları için izlemeleri gereken adım sayısını az tutun

Bunu yapmanın en iyi yolu, müşterilerinizden satın alım sürecini izleyip geri dönüş yapmalarını istemek olacaktır. Eğer bir adımın gereksiz olduğunu görürseniz onu süreçten çıkartmanız en doğrusu olacaktır.

42-Müşterilerinizden ürün incelemelerini paylaşmalarını rica edin

Müşterilerinizin paylaşacağı ürün incelemeleri benzersiz bir güvenilirlik duygusu sağlar ve diğer müşterilerin markanıza güvenmesine önayak olur. Daha önce kaç kez sırf yorumlar iyi olduğu için bir ürünü satın aldınız?

43-Ücretsiz pazarlama seçeneklerine odaklanın

Bir yazının ünlü bir dergide paylaşılması, çoğu zaman para ve zaman gerektiren bir süreçtir. Onun yerine neden endüstrinizde başarı sağlamış bloglara yönelmiyorsunuz? Neredeyse her şirket, ürünleri hakkında bilgi paylaşan bir blog sayfası bulabilir.

Başvurduğunuz blog sayfaları ne kadar küçük olursa, bekleme süreniz de o kadar düşecektir.

44-Ziyaretçilerinizle iletişim kurun

E-ticaret sitenizde canlı sohbet modülü var mı? Sosyal sayfalarınıza gelen yorumlara anında yanıt veriyor musunuz? Ziyaretçileriniz şirketinizdeki insanlarla konuşmayı severler, bu yüzden onlara ihtiyaç duydukları ilgiyi sağlamalısınız.

45-Tartışma konularında derecelendirmelere başvurun

Forumlar ve müşteri tartışmaları genelde düzgün çalışırlar, peki ya bunları biraz renklendirsek? Bazı şirketler forumlarında derecelendirme ya da ödül sisteminden yararlanırlar ve en fazla yorum yapan kişilere rozet gibi ödüller verirler.

46-Gelecekteki satışları arttırmak için raporlar oluşturun

Raporlarınızı gelecekteki satışlarınızı yükseltmek ve e-ticaret stratejinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Bu raporlar olmadan, verimsiz noktaları belirlemeniz çok zordur.

47-Aylık pazar araştırmanız için planlama yapın

Yeni bir ürünü piyasaya sürmeye mi hazırlanıyorsunuz? Müşterilerinizin bu yeniliğe nasıl tepki vereceklerini biliyor musunuz? Pazar araştırması ile müşteri geri dönüşleri size ürünün incelemesini sunacaklardır.

48-Diğer insanların incelemesi için ürün bağışlayın

Ürünleriniz hakkında bir tanıtım yazısının çıkmasını istiyorsanız, yapacağınız en doğru hareket, bu ürünleri denemeleri için yazarlara göndermek olacaktır. Bunu yapmak hem incelemeye yardımcı olacak, hem de onlara hediye niteliğinde olacaktır.

49-Site SEO’su için planlama yapın

İçerik stratejiniz her ne kadar kullanıcıların sorularını yanıtlamaya odaklansa da, onların sizi bulabilmeleri için SEO optimizasyonuna ihtiyaç duyarsınız. Belli ürünlere ulaşmak için anahtar kelimelere dikkat etmeniz bu noktada büyük önem taşır.

50-Müşterilerinize ücretsiz ürün/hizmetler sağlayın

Şirketinizin tanıtımını yapmak için çekilişe mi yoksa eşantiyon dağıtımına mı başvurursunuz? İçeriklerinizi paylaşmayı tercih eden takipçilerinize hediyeler dağıtarak sosyal medya üzerinden markanızın tanıtımını yapabilirsiniz. E-posta üye alımlarında da aynı stratejiyi uygulayabilir ve müşterileriniz için yarışmalar düzenleyebilirsiniz.

Yazıdaki 50 e-ticaret pazarlama tüyosunun size yardımcı olmasını umuyoruz. 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.