7 Önemli Sosyal Medya Metriği

7 Önemli Sosyal Medya Metriği

Yöneticileriniz size son sosyal medya kampanyasının ROI oranları hakkında soru sormaya başladığında, nasıl yanıt verirsiniz? Birçok sosyal medya yöneticisi, işin kolayına kaçar – bu kadar Twitter takipçisi kazandık, paylaşımlarımız şu kadar paylaşıldı gibi yanıtlar bunun en basit yöntemidir. Elbette bu sosyal medya metrikleri bir kampanyanın ya da içeriğin ne kadar verimli çalıştığını ölçmek için kullanılabilir, ancak yöneticilere sizin çabalarınızın başarıda ne kadar etkili olduğunu gerçekten göstermez.

İşleri düzeltmenin ve sosyal medya analitiklerini çabalarınızın altını çizmek için kullanmanın zamanı geldi. Aşağıda bilinen sosyal medya metriklerini kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinizi gösteren yöntemler bulabilirsiniz.

 

1.Sadece bağlantı tıklanmalarını değil, linke tıklanma ve siteden çıkma oranlarını da takip edin.

 

Sosyal medya üzerinden orijinal içerik paylaşıyorsanız, kaç insanın bağlantıya tıkladığını büyük ihtimalle takip ediyorsunuzdur. Bağlantı tıklama oranları önemli bir metriktir, çünkü hedef kitlenizin ilgisini istenen eylemi yapacak kadar uyandırmış olduğunuzu gösterir. Ancak bu tıklanma oranları siteden çıkma oranı ile eşleştirildiğinde çok daha fazlasını anlatır.

Siteden çıkma oranı, tek bir sayfa görüntüledikten sonra web sitesini terk eden ziyaretçi oranını temsil eder. Sosyal medya durumunda siteden çıkma oranının karşılığı, bir paylaşımınızın bağlantısına tıklanması, ancak açılan sitede hiçbir içerik görüntülenmeden, sitenin terk edilmesidir.

Tercihen, insanların web sitelerimizde sonsuza kadar kalmalarını isteriz, (ya da dönüşüm sağlanana kadar – hangisi önce gelirse). Siteden çıkma oranı, takip edilmesi gereken son derece önemli bir metriktir, peki ya sosyal medya açısından önemi nedir? Web trafiğinizin diğer kaynaklarını karşılaştırarak sosyal ROI’nizi güçlü bir şekilde gösterebilmenize olanak tanır.

Sosyal ağlardan, Google üzerinden, doğrudan ya da ücretli reklam kampanyaları aracılığı ile gelen ziyaretçilerin siteden çıkma oranlarını ölçün. Sosyal medyadan gelen ziyaretçiler arasında siteden çıkma oranı düşükse, patronunuza bunu göstererek doğru kitleyi hedeflediğinizi ve gerekli trafiği sağladığınızı gösterebilirsiniz.

Nasıl takip edilir:

Bu metriği takip edebilmek için Google Analytics ya da başka bir analitik sağlayıcı ile çalışmanız gerekir. Google Analytics ile çalışıyorsanız, ‘Kazanç’ sekmesine giderek, ‘Tüm Trafik’ kısmının altındaki ‘Kanallar’ butonuna tıklamanız gerekir. ‘Siteden Çıkma Oranları’na tıklarsanız, tüm kanalların siteden çıkma oranlarını küçükten büyüğe sıralanmış bir şekilde bulabilirsiniz.

blog1

Aşağıdaki örnekten yöneticinize sosyal medyanın arama ve e-postadan daha az etkili olduğunu, ancak ücretli reklamlardan daha çok direkt trafik çektiğini açıklayabilirsiniz. Bu tür bir açıklama, sosyal medya kampanyalarınızın geleceğini güvenceye alabilir.

blog2

2.Sadece web yönlendirmelerini değil, sağlanan trafik oranlarını da takip edin

Aramanın siteden çıkma oranının, sosyal medyanınkinin iki katıyken, çektiği trafiğin 20 kat olması, sosyal medyayı yine kötü gösterecektir. Bu yüzden, sosyal medya yöneticileri sadece çekilen genel trafik oranını değil, sosyal medya tarafından çekilen trafik yüzdesini takip etmeye başlamalıdırlar.

Bunu yaparak, sosyal medyayı, sizin için gerçek değerini öğrenmek için, yine arama ya da ücretli reklamlar gibi pazarlama kanallarının karşısına çıkartırsınız. Web sitenize gelen 100,000 ziyaretin, 25,000’inin sosyal medya tarafından geldiğini söylemek, trafiğin 25%’inin sosyal medya tarafından sağlandığını ve sosyal medyanın performans olarak ikinci sırada yer aldığını söylemek kadar etkili değildir.

Nasıl takip edilir:

Sağlanan trafik yüzdesi, siteden çıkma oranlarının bulunduğu yerden hesaplanabilir. ‘Kazanç’ ve ‘Kanallar’ sekmelerinden sonra ‘Oturumlar’ kısmına gelin. Bunu yapmak tüm kanalları yarattıkları oturum sayılarına göre sıralar. Gerçek sayıların olduğu sütunun yanında, küçük bir yüzde göreceksiniz – bu yüzde her kanalın çektiği trafik yüzdesini simgeler. Çocuk oyuncağı.

3.Sadece etiketlemeleri değil, sosyal medyada ses paylaşımlarını da takip edin

Etiketlemeler önemlidir çünkü insanların hakkınızda ne kadar ve ne hakkında konuştuğunu sosyal medya üzerinden gösterir. Ancak bu metrik sosyal ses payınız ile bütünleştirildiğinde çok daha değerli hale gelebilir.

Kolayca açıklamak gerekirse, sosyal ses payı, şirketinizin endüstrinizde ne kadar konuşulduğunu ve rakiplerinizin konuşulma oranlarını ölçer. Bu sayede yöneticinize iki önemli şey gösterme olanağı yakalarsınız: tüm rakipleriniz sosyal medya üzerinden çalışıyor ve siz onlardan daha iyisiniz. Sadece bu metrik yardımı ile, sosyal medyanın gerekliliğini bir kez daha kanıtlamış, ve kaçırdığınız her kullanıcının rakipleriniz tarafından kapıldığını göstermiş olursunuz. Zamanla takip edilerek, sosyal ses payı, sosyal medya kampanyalarınızın başarı göstergesi olabilir – rakiplerinizi geride bırakarak endüstri lideri haline gelmeniz bile mümkündür.

Nasıl takip edilir?

Markanızın etiketlendiği tüm paylaşımların sayısını hesaplayın – rakiplerinizin paylaşımları olsa bile (Hootsuite Analytics bu sayıları anında görmenizi sağlayabilir). Sonra endüstrinizdeki toplam etiketleme sayısını bulun. Markanızın ne kadar anıldığını bulmak için, sadece kendi etiketlenme sayınızı toplam etiketlenme sayısına bölün ve bu sayıyı 100 ile çarpın!

4.Sadece yorumları değil, konuşma oranlarını da takip edin

Birçok sosyal medya analitik raporu, her bir paylaşıma bırakılan yorum sayısını kapsar. Ancak ayrıntılı bilgi olmadan bu bilgi kullanışsızdır. Toplamda 200 takipçiniz varsa, paylaşım başına 20 yorum almak hiç de fena sayılmaz. Konuşma oranlarını hesaplayarak (Avinash Kaushik tarafından bulunan oran) daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Konuşma oranınızı bulmak için paylaşım başına bırakılan yorum sayısını tüm kullanıcı sayısına bölmeniz gerekir. Bu yöntemi tek bir sosyal medya hesabınızda ya da hepsinde kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak, hedef kitlenizin sosyal medyada sesini çıkartmaya ne kadar açık olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Ya da Kaushik’in sözleri ile: ‘Söylediğin şey en sosyal şeyi başlatmak için yeteri kadar ilginç mi? Bir konuşma belki?’

Nasıl takip edilir:

Belli bir döneme ait yorum raporlarına ulaşmak için Hootsuite Analytics’i kullanabilirsiniz. Bir döneme ait yorum sayısını, toplam takipçi sayısına bölün. Bu sayıyı 100 ile çarpmak, size konuşma oranının yüzdesini verecektir.

5.Sadece payları değil, yükselme oranlarını da takip edin

Konu pay takibine geldiğinde Kaushik benzer bir metrik sunar. İçeriğinizin sadece ne kadar paylaşıldığını ölçmek yerine yükselme oranları paylarınızın oranlarını kullanıcı sayısına bölerek yüzdeyi de hesaplar. Sizi takip ederek bu kullanıcılar kendilerini markanızla ilişkilendirmede herhangi bir sorun görmediklerini göstermişlerdir, bu yüzden içeriğinizi aktif biçimde paylaşmaları olasıdır.

Nasıl takip edilir:

İçeriğinizin toplam paylaşıldığı sayıyı bulun. Bu sayıyı toplam takipçi sayınıza bölün. Çıkan sonucu 100 ile çarparsanız yükselme oranı yüzdesini bulursunuz.

6.Sadece beğenileri değil, alkış oranlarını da takip edin

Beğeniler, tek başına bir metrik olarak kullanılmadıkları sürece son derece değerli bir birim durumundadırlar. Kaushik’e göre alkış oranını takip etmek (paylaşım başına alınan beğeni / toplam takipçi sayısı) bu durumda daha yararlı olacaktır. Bunu yapmak, beğenileri sadece bir veri olmaktan çıkartıp, bu kavrama derinlik katar. Alkış oranınızı hesaplamak hangi içeriklerin tam olarak ne kadar beğenildiğini belirlemenize olanak tanır.

Nasıl takip edilir:

Raporlama dönemindeki tüm paylaşımlarınızın aldığı beğeni sayısını hesaplayın. Hootsuite Analytics burada da yardımınıza yetişecektir (hesaplama işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız). Bu sayıyı toplam takipçi sayınıza bölün. Çıkan sonucu 100 ile çarpmak, alkış oranı yüzdesini hesaplamanızı sağlayacaktır.

7.Sadece numaraları değil, potansiyel müşterileri takip edin

Potansiyel müşteriler kâr oranları ile doğrudan bağlantılı olduklarından, ölçülmesi gereken önemli bir metrik durumundadırlar. Şirketinize sosyal medyanın faydalı bir şey olduğunu kanıtlamaya çalışıyorsanız, yeni birkaç potansiyel müşteri getirmek fena bir fikir değil.

Nasıl takip edilir?

Sosyal medya üzerinden ölçülebilir bağlantılar sağlanması birkaç yöntem ile başarılabilir:

-Kısıtlı içerik paylaşmak

-Kampanya yürütmek için Hootsuite kullanmak

-Kayıt gerektiren sosyal medya organizasyonları (Google Hangouts gibi) düzenlemek

-Sosyal medya reklamlarını kullanarak, ücretsiz demo ya da deneme süreleri ile potansiyel müşterileri hedefleme

Genel içerikler de ziyaretçi çekerler – insanları yeteri kadar kutucuğu işaretlemeye ve yeteri kadar bilgi vermeye ikna ederler. Maalesef bunları takip etmek daha zordur.

Potansiyel müşterilerinizi takip etmeyi garanti altına almak için, bağlantılarınızın kullandığınız otomasyon yazılımına (Google Analytics, Marketo, Salesforce vs.) uygun olduğundan emin olunuz. Takip edebilmek için her bağlantınızın UTM koduna sahip olması gerekmektedir. Bu kod tıklayan her kullanıcıyı takip eder ve hareketlerini izler. Bu sayede kişisel sosyal medya mesajları ya da kampanyaları paylaşabilirsiniz.

Hootsuite içinden paylaştığınız her bağlantının UTM parametrelerini düzenleyebilirsiniz. Buna da ‘Gelişmiş’ seçeneklerden ulaşabilirsiniz.

social-media-metrics-screenshot

Sonra UTM kodu girerek URL parametrelerini düzenleyebilir ve bağlantıyı kısaltabilirsiniz.

Kaynak: Hootsuite

Sosyal Medya Hesaplarınıza profesyonel bir şekilde yönetmek ve ölçmek için İnovanka Sosyal Medya Hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.
Call Now ButtonYıldızınız Parlasın 🌟