İdeal Web Sitesi

İdeal Web Sitesi

WEB SİTESİ PLAN, PROGRAM İŞİ !

Önce Ne yapacağına Karar ver

Öncelikle web sitesi sahibi olmak isteyen kişi ve kuruluşlar, sitenin ne gibi amaçlara hizmet edeceğini çok iyi düşünmelidir. Hedef kitlesinin kimler olduğunu ve ne yapmak istediğini tanımlamalıdır. Web site üzerinden satışlarını mı arttırmak istediğini, müşteri hizmetlerini mi daha iyi bir hale getireceğini, Marka imajını mı güçlendireceğini, kısacası amacının ne olduğunu net bir şekilde bilmelidir. Daha sonra müşterilere hangi hizmetleri, ne şekilde vereceğini ve bu hizmetlerde çözümlerini nasıl sunacağını planlamalıdır. Yapılacak işi projelendirmelidir.

Daha sonraki etapta, doğru ürünü çıkartabilecek doğru ekip seçilmelidir. Eğer güzel bir ürün ortaya çıkartılmak isteniliyorsa; proje mutlaka profesyonel, anlayabilen, yaratıcı ve yetenekli bir ekibin ellerine teslim edilmelidir. Çalışılacak kurumun hangi firmalarla çalışmış olduğu, sektördeki konumu ve hizmet kalitesi incelenmelidir. Yapılan incelemeler sonunda Kiminle çalışılacağına karar verilince, proje içeriği çalışılan kuruma teslim edilmelidir. Bir araya gelinip işi yapan kurumun uzmanlığından yararlanılmalı, kurumdan alınacak fikir ve tavsiyeler üzerinde durulmalıdır.

Özetle Site kurulmadan önce kişi veya kurumların, web siteyi kimlerin, nasıl, ne için kullanacağına ve hangi kurumla beraber çalışılacağına dair bir planlama yapması büyük önem teşkil etmektedir.Tüm bunları yaptıktan sonra sağlam temeller üzerinde duran web sitenizi inşa etmeye başlayabilirsiniz.

*

İDEAL WEB SİTESİNE ULAŞAN BASAMAKLAR

1-ALAN ADI

Sitenin alan adının ne olacağına nasıl karar verilir?

Alan adının kolay okunabilir ve yazılabilir olması çok önemlidir. Böylelikle web sitenize ulaşacak insanların aklında web siteniz kolayca kalabilecektir. Aynı zamanda seçilen alan adının sitedeki içerik, ürün, hizmet ve firmanın ticaret unvanı ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Bu şartlara göre  (.com) uzantısı boş olan alan adları seçilmelidir.

Daha sonra web sitenin barınacağı sunucuyu belirlemek gerekmektedir. Seçilen sunucunun hızlı ve güvenli olmasına dikkat edilmelidir. Site ziyaretçilerinin sabrını zorlamayacak şekilde sayfaların hızlı ve kolay açılmasını sağlayacak bir sunucu seçilmiş olmalıdır. Eğer çalışılan kurum bu hizmetleri size sağlıyorsa ve ben bunlarla uğraşamam diyorsanız web sitenizin ara sıra takibini yapmanızı tavsiye ederim.

2-TASARIM

İstediğiniz ürüne kavuşmak istiyorsanız işe başlamadan önce yapılmış olan çalışmalarınızı, isteklerinizi  net bir şekilde çalışılan kuruma anlatmanız gerektiğinden daha önce de bahsetmiştim. Bu konuyu biraz daha açmak istiyorum.

Site içeriklerinizin hangi başlıklar altında olacağını, firmanızın amaç ve hedeflerini, kurumsal kimliğinizi, çalışma anlayışınızı ve başarılarınızı çalıştığınız kuruma doğru bir şekilde mutlaka belirtin. Firmanızın iletişim bilgilerini gerekli sayfalarda bulundurulmasını isteyin ki müşteriler sizin telefonunuzu adresinizi aramak zorunda kalmasın. Eğer iletişim bilgilerinizin kolayca fark edilebilecek yerlerde gözükmesini sağlayabilirseniz, sizinle irtibata geçen ziyaretçilerin sayısı artacaktır.

Header adı verilen ‘sitenizdeki bölümleri ana başlıklar halinde gösteren yapının’ düzenli bir şekilde olmasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle web sitenizin her sayfasına ulaşım hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilecektir.

Sitenizi aynı zamanda firma imajınız olarak görmeyi unutmamalısınız. Bu yüzden site kullanıcılarının memnun edecek bir görsellik ve bütünlüğün oluşmasını mutlaka talep etmenizi öneririm.

Seçilen renklerin ise site ziyaretçilerine vermek istediği mesajı net bir şekilde yansıtacak renkler olmasına dikkat edin.

3-Ürün – Hizmet

Ziyaretçiler, ürün ve hizmetlerinize kolaylıkla ulaşamazsa yapılan web sitesinin hiçbir değeri olmaz. Bu yüzden ürünlerinize ulaşımı kolaylaştırmak için sitenizde Arama modüllerini kullanmalısınız. Arama modülleri ziyaretçilerinizin işlerini çok kolaylaştıracaktır. Bu sayede ziyaretçileriniz en kısa zamanda ürün ve hizmetlerinize ulaşacaktırlar.

Web sitenizde ulaşılacak ürün ve hizmetleriniz detaylandırılıp, düzenli bir şekilde sergilenmelidir. Düzenli bir sergi ile ziyaretçilerin  kolaylıkla kapsamlı bir araştırma yapabilmesini sağlanacaktır.

Unutmadan .. Ürünlerinizi renkli resim ve hareketli animasyon avantajları ile tanıtırsanız web siteniz daha dikkatli bir şekilde incelenecek ve web sitenize olan ilgi daha da artacaktır.

 

4-Yönetim Paneli Faydaları

Çalıştığınız kurumdan site içeriklerini ve resimlerini silme, ekleme gibi işlemleri kolaylaştırmak için yönetim paneli isteyebilirsiniz. Yönetim paneli sitenizle ilgili çoğu işlemi daha kolay yapabilmenizi sağlayacaktır. Yönetim Panelinin sayesinde sizinle iletişime geçen kişilerin yazdıklarını ve bilgilerini düzenli bir şekilde görebilecek, Maillerinizde, müşteriden gelen mailleri arama zahmetinden kurtulacaksınız.

*

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.