ABD’de Başarılı Kitle Fonlaması Kampanyası İçin Neler Yapılıyor ?

ABD’de Başarılı Kitle Fonlaması Kampanyası İçin Neler Yapılıyor ?

Kitle fonlaması’nda başarı yakalamak hazırlık gerektirir ve kestirmeleri bulunmaz. Kampanyaların hazır olmadan piyasaya sürülmesi, Kickstarter ve Indiegogo daki projelerin başarısız olmalarının temel sebebidir. ABD’deki süreçlerden ders almak veya sistemin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Birçok girişimci gerekli yatırımı bir an önce toplamak için önemli hazırlık adımlarını atlar ve projesini bir an önce kullanıcıların karşısına çıkartır.

Asıl sorun şuradadır: Kampanyanın başarısı proje piyasaya sürülmeden önce belli olur ve başlatma düğmesine basmak herhangi bir şey değiştirmez.

İyi planlanmış projelerin bile başarılı olacağı kesin değildir, planlama ve uygulamanın düzgün yapılmaması ise başarısızlık oranlarını önemli ölçüde yükseltecektir.

Kampanya piyasaya sürülmeden önce yapılacak çok şey vardır, bu yüzden işinizin kolaylaşması adına atılması gereken adımları bu yazıda sizlere sunmak istedik. Aşağıdaki maddeleri dikkate alırsanız kampanyanızın başarısı artacaktır.

1. Kitle Fonlaması Kampanyanızdan önce Bir ön kampanya çıkartın

Atmanız gereken ilk adım Thunderclap.it ya da LaunchRock’ta bir ön kampanya sayfası oluşturmaktır. Her iki hizmet de kitle fonlaması kampanyanızı kolayca duyurabileceğiniz sayfalar hazırlamanıza olanak tanır ve insanların e-posta listenize katılmaları ve proje piyasaya çıktığında sosyal medya üzerinden paylaşım yapmaları için tasarlanmıştır. Ön kampanyanın süresi 60-90 gün arasında değişir.

2. Vergi ve hukuki işlemlerinizi düzene sokun

Halihazırda kurulmuş bir şirketiniz yoksa, kitle fonlamanız için bir LLC oluşturduğunuzdan ve iş için banka hesabı açtığınızdan emin olun. Kampanyadan sağladığınız kâr ve ön satışlarınız vergiye tabidir. Bu yüzden CPA’niz ile görüşün. LLC oluşturmak için Legalzoom gibi web sitelerini kullanabilirsiniz.

3. Sosyal medyayı devreye sokun

Çalışmalara erken başlamanız gereken bir diğer alan ise sosyal medyadır. Kaç takipçinizin bulunduğu fark etmez, amacınıza ulaşmak için daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız. Twitter Marketing gibi araçlar, iyi hedeflenmiş bir takipçi kitlesi yaratmanızı kolaylaştıracaklardır (Twitter’da). Bu sayede her ay 1000 ile 3000 arasında takipçi toplayabilir, ön kampanyanızı daha çok kullanıcıya tanıtabilirsiniz. Sosyal medya stratejinizin kitle fonlama başarısı elde etmek için yeteri kadar güçlü olup olmadığını nasıl anlarsınız? Social Capital Gauge, Kickstarter ve Indiegogo’daki 700,000’den fazla kampanyanın verileri üzerine kurulmuş bir araçtır. Sosyal medyada bir takipçi kitlesi oluşturmak zaman alır, bu yüzden kitle fonlama türünüze, yatırım hedefinize ve var olan takipçi sayınıza bağlı olarak çalışmalara 3 ila 6 ay öncesinden başlamanız gerekmektedir.

4. Kendinize uygun bir kitle fonlama platformu seçin

Yürütmek istediğiniz kitle fonlama kampanyasının türüne göre, kendinize uygun çok sayıda platform bulabilirsiniz. Kickstarter ve Indiegogo gibi tanınan platformların sizin için en doğru tercih olacağını varsaymayın. Bu platformlarda birbirine çok benzeyen ve rekabet içinde olan birçok kampanya bulunmaktadır. Film ve video projeleriniz için Tubestart’a bir göz atın ya da $50 milyona ulaşan bir yatırım için Bankroll’u göz önünde bulundurun (Regulation A+ ile Mini-IPO yöntemiyle). Genel olarak daha küçük platformlar, projelerinizi desteklemek ve alanınıza özgü özellikler sunmak için büyük platformlardan daha heveslidirler.

5. Yatırım hedefleri belirleyin

Yatırım hedefini doğru belirleme hakkında ne kadar yazı yazılmış olsa da insanlar hala ne yapacaklarını bilememektedirler. Her kampanya ve her durum benzersizdir, bu yüzden kendi hesaplamalarınızı kendiniz yapmalısınız. En temel gereksinimler göz önünde bulundurulursa, yatırım hedefiniz aşağıdakileri kapsamalıdır:

Projenin tamamlanma maliyeti

+ ödül maliyetleri

+ hukuki giderler

+ tanıtım ve pazarlama

+ platform ve süreç ücretleri: ~ %10

+ %30önlem

= Minimum yatırım hedefi

Kitle fonlama kampanyalarının yalnızca %2’sinin $100,000’den fazla yatırım aldığını unutmayın, bu yüzden hedefinizi çok yüksek olarak belirlemek geri tepebilir. Hedefinize ilk haftadan ulaşmak ve sonrasında bu hedefi yükseltmek çok daha başarılı bir taktik olacaktır.

6. Destekleyici ödül katmanları oluşturun

Sizin kampanyanıza benzer kampanyaları araştırmak ve en başarılı olanları seçerek hangi ödüllerin diğerlerinden daha yüksek sonuçlar sağladığını belirlemek mantıklı olacaktır. Bunun yanında belli Kickstarter ve Indiegogo kategorilerinde nelerin başarılı olduğunu gösteren veriler de bulunmaktadır. En iyi ödüller dijital ortamdan gerçekleştirebileceğiniz ve gecikme yaşamayacağınız ödüllerdir. Indiegogo’ya göre en popüler ödül fiyat noktası $25’dır, Krowdster’de ise Kickstarter, Indiegogo, Tubestart, Rockethub ve Pozible ödül fiyat katlarının kategorilere göre filtrelenmiş tablolarını bulabilirsiniz.

7. Projenizin hikayesini oluşturun

Kampanyanızın en önemli elementlerinden biri kampanya sayfanızın açıklama alanında yer alacak ve herkese gösterilecek olan proje hikayesidir. Bu hikaye projenizin ne hakkında olduğunu, paraya ne için ihtiyacınız olduğunu ve karşılığında sunduklarınızı anlatmalı, kullanıcılara size yatırım yapmaları için bir neden vermelidir. Hikayenizin en az 400-600 kelimeden oluştuğundan, resim, video ve prototip planları ile donatılmış olduğundan emin olun. Hikayenizi sizi tanımayan insanlarla paylaşın ve feedbacklerine göre düzeltmeler yapın.

8. Rekabetçi bir tanıtım videosu hazırlayın

Kampanya tanıtım videosu, kuşkusuz ki sahip olduğunuz en güçlü pazarlama aracıdır. İyi bir tanıtım videosu pahalı olmak zorunda değildir ancak hikayenizi ve ne istediğinizi açıkça belirtmelidir. Video uzunluğunu 3-4 dakika ile sınırlayın ve başından itibaren hakkınızdaki en heyecan verici bilgileri sunun ki insanlar videoyu izlesin. Video görüntü kalitesinin ve prodüksyonunun Hollywood standartlarına uymasına gerek yok. İnsanlar fazla paranız olmadığını zaten biliyorlar. Aksine videoya çok fazla para ve zaman harcamak içeriğinizin olmadığını, sadece görsel olarak insanları etkilemeye çalıştığınızı düşündürtecektir. İzleyecilerinize kötü ses ve ışıkla hakaret etmediğiniz sürece sorun yaşamazsınız.

9. Yatırımınızın ilk %30’unu güvenceye alın

Bu adım belki de gerçekleştirmesi en zor adımdır ancak en başarılı kampanyaların ortak noktasıdır. 5. Maddeye geri dönerek doğru yatırım hedefi belirlemenin önemini düşünelim. Örneğin hedefinizin $50,000 olduğunu varsayarsak, bunun $15,000’ini (30%) ortaklarınız, aile ve arkadaşlarınızdan toplamanız gerekecektir. Bu yatırımın da kampanyanız piyasaya sürüldüğünde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

10. Kampanyanızın tanıtımını ve medya erişimini hazırlayın

Medya araçları, gazeteciler ve blog yazarları kitle fonlama ekosisteminde önemli bir role sahiptirler. Haber olmak için artık sadece kampanya yürütmek yetmez. Alanınızda çalışan gazeteci ve blog yazarlarının ilgisini çekmek için yukarıdaki adımları tamamlamış olmanız gerekir. Influencer Marketing, alanınızda çalışan medya habercilerini bulmak ve sosyal medyada buluşturmak için kullanabileceğiniz bir araçtır. Bunun yanında tanıtım için haber sitelerini kullanmak da gereklidir. Ek olarak medya ile paylaşabileceğiniz yazılı bir haberinizin de bulunması gerekmektedir.

Evet ABD’de kitle fonlaması konusunda genelde başarılı olan Startup’lar bu metodları uyguluyorlar. Umarız yazıyı okuduktan sonra fikriniz veya işiniz için uygulayabileceğiniz, çok mantıklı dediğiniz bilgileri size verebilmişizdir.

Kaynak: Crowdsourcing

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.