Amazon’un Style Code Live ’i Yeni Jenerasyon Nasıl Karşılayacak ?

Amazon’un Style Code Live ’i Yeni Jenerasyon Nasıl Karşılayacak ?

Televizyon önünde oturarak ürün keşfetme ve satın alma, birçok genç kullanıcıya saçma gelen bir konsepttir. Ancak online perakende devi Amazon, alışveriş kanalı konseptini 30 dakikalık canlı bir program olan Style Code Live ile 21. yüzyıla taşıma peşinde. 

Variety’nin belirttiğine göre Amazon, ürün tavsiyeleri, moda ve güzellik tüyoları sunan ve her sabah saat 9’da yayınlanan programın sunucuları olarak MTV sunucusu Lyndsey Rodrigues, ABC haber sunucusu Rachel Smith ve reality show yıldızı Frankie Grande’i tercih etmiştir.

Style Code Live’in baş yapımcısı Terence Noonan Variety’ye yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştur:

‘Style Code Live izleyenlere benzersiz bir eğlence deneyimi sunmaktadır. Canlı ve interaktif olan program, moda ve güzellik alanlarında en yeni trendleri içerir ve uzmanları ve ünlüleri konuk eder.’

Program içeriğinin önemli bir kısmını trendsetterlar ve ünlüler oluşturur.

Örneğin, programın ilk konuğu, öne çıkan moda bloğu olan WeWoreThat’in yazarı Danielle Bernstein olmuştur. İkinci bölümde ise programa popüler Amerikan şarkıcı Meghan Trainor konuk olmuştur.

Tıpkı TV alışveriş kanallarında olduğu gibi, bu programda da izleyiciler programla bağlantı kurabilir ve sorularını sunucu ya da konuklara yöneltebilirler.

Ürünler program içeriğinde tanıtıldıkça, video oynatıcının altında bu ürünlerle ilgili bilgi verilmektedir. İzleyiciler bu ürünleri anında Amazon üzerinden satın alabilirler.

Style Code Live ile İçerikle Rekabet

Amazon yeni jenerasyonun QVC ya da HSN’i haline gelmek gibi bir niyet belirtmese de, şirket Style Code Live’in yapımına yatırım yapmış ve kendi sitesinde programın tanıtımını yapmaya başlamıştır.

Tanıtıma önemli miktarda içerik eklemek Amazon için yanlış bir adım değildir. Özellikle moda ve güzellik alanındaki içerikler tanıtımları tamamlayıcı bir etkiye sahiptirler.

Pinterest ve Instagram gibi sosyal platformlar satışları arttırabilirler ve birçok marka bu kanallar üzerinden tanıtım yapmak için büyük paralar harcamaktadır.

Aynı zamanda yeni jenerasyon tüketiciler YouTube’u, güzellik trendsetterları haline gelmek için kullanmaktadırlar ve milyonlarca takipçi ürün tavsiyeleri için bu trendsetterlara başvurmaktadır.

Michelle Phan gibi trendsetterlar, YouTube şöhretlerini milyonlarca dolar değerinde şirketler kurmak için kullanmışlardır.

Böyle bir dinamik Amazon için risk taşır. Sonuçta güzellik ve moda alanında daha etkili markalar bulunmaktadır ve insanlar onları tercih etmeye meyillidirler.

Ancak bu yenilik Amazon için yeni fırsatlar da yaratacaktır. Yapacağı yatırımlarla Amazon diğer markalar arasından hızlıca sıyrılabilir.

Style Code Live tutarsa, online perakende devi genç tüketicilerin ilgilerini çekebilir ve kendisi için bir izleyici kitlesi oluşturabilir. Bakalım Amazon’un bu stratejisini Türkiye’de uygulayabilecek girişimler çıkacak mı ?

Kaynak: Econsultancy – Patricio Robles

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.