Çalışanları Daha İyi Tanımak İçin 20 Soru

Çalışanları Daha İyi Tanımak İçin 20 Soru

Çalışanlarınızla sık sık konuşmuyorsanız, onlarla anlamlı bir bağ oluşturmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu sizin için talihsiz bir durum olabilir, çünkü takım ilişkileriniz ne kadar kuvvetliyse, takımınız o kadar mutlu olacak ve o kadar verimli çalışacaktır. Çalışanları daha iyi tanımak için yazımız size yardımcı olacaktır…

Yapılan araştırmalar, çalışanların işyerlerinde en çok sevdikleri özelliğin meslektaşlarıyla ilişkileri olduğunu göstermişlerdir. Bir yönetici olarak, çalışanlarınızın her biriyle dost olma fırsatı bulamayabilirsiniz. Ancak bu, çalışanlarınızla daha samimi ilişkiler kuramayacağınız (en azından belli bir yere kadar) anlamına gelmez. 

Bu ilişkileri kurarken ilk adımınız, takım oluşturma soruları sormak olacaktır.

Birçok insanın, işlerinden değil, yöneticilerinden istifa ettiklerini aklınızda bulundurun. Bu yüzden ekibinizdeki her bir üye ile sağlıklı ilişkiler yaratmanız çok önemlidir.

Yakın zamanda yürütülen bir araştırma, çalışanların 93%’ünün yöneticilerine güvenmenin, mutluluklarını etkileyen en önemli faktör olduğuna inandıklarını ortaya koymuştur. Buna rağmen, çalışanların yarısı yöneticilerine güvenmemektedir.

Şirketinizi yeni bir seviyeye taşımanız, öncelikli olarak size güvenen bir takıma bağlıdır. Böyle bir takım oluşturabilmek için, aşağıdaki soruları kullanabilirsiniz.

1.     Kimler Size İlham Verir?

Bu bir müzisyen ya da sanatçı olabilir. Belki de karşınızdaki kişiye ilham veren kişi bir politikacıdır. Ya da bir aile üyesi olabilir.

Cevabı ne olursa olsun, bu soru çalışanlarınızın hoşuna gidecektir. Bu cevabı, ekibinizin her bir üyesine nasıl yaklaşacağınızı belirlemek için kullanabilirsiniz.

İlhamın, çalışan etkileşiminde önemli bir role sahip olduğunu unutmayın. Çalışanlarınız, gerçek potansiyellerini kullanmalarına olanak tanıyacak bir ilham kaynağına sahip olduklarında inanılmaz şeyler gerçekleşebilir.

2.    Katıldığınız En Güzel Konser Hangisi Olmuştur?

Etkileşim kurmaya çalıştığınız kişi ile ortak müzik zevkine sahip olabilirsiniz. Ya da aynı gösteriyi izlemiş olabilirsiniz. Belki de hayatınızı değiştirecek müzisyenleri tanıma olanağı bulabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, çalışma ortamında müzik bulundurmanın verimliliği arttırdığını açığa çıkartmışlardır. Tüm ekibin beğendiği bir müzik türü yakalayabilirseniz, siz de müziği çalışma ortamınızın doğal bir üyesi haline getirebilirsiniz.

3.    Dünya’da En Sevdiğiniz Yer Neresidir?

Bu soru, çalışanınızın seyahat alışkanlıklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Sizin de ziyaret etmek isteyebileceğiniz yeni yerler hakkında bilgiler edinmek de çabası!

Ekibiniz içinde seyahat eden fazla insan göremiyorsanız, tatil politikanızı gözden geçirmeniz de faydalı olacaktır. Farklı kültürleri deneyimlemek, çalışanlarınızın daha çok yönlü bireyler haline gelmelerine yardımcı olabilir. Bu yüzden İsveç’teki bir şirket, çalışanlarına seyahat amaçlı kullanmaları şartıyla yıllık olarak 2,300$ fazla ödeme yapmaktadır.

4.    Bir Hayvan Olsaydınız, Hangisi Olurdunuz?

Bu soru, meslektaşlarınızı tanımak amacıyla sorulabilecek klasik bir sorudur. Aslanlardan uzak durun, tavşanlara da yol göstermeye dikkat edin.

Tüm çalışanlarınızın kendilerini Golden Retreiver cinsi köpek olarak hissettiklerini öğrendiyseniz, çalışma ortamı içinde evcil hayvan bulundurma politikanızı yeniden gözden geçirmeniz ve çalışanlarınızın en iyi arkadaşlarını işyerine davet etmeniz güzel bir aktivite olabilir.

5.    Son Okuduğunuz Kitap Hangisidir?

Bu soru, çalışanlarınızla ortak kitap zevklerini keşfetmenize yardımcı olabilir. Ortak okuma alışkanlıkları, sarsılması zor, samimi bir bağ oluşturmanıza fırsat tanıyacaktır.

Kitap zevklerini öğrenerek, ekibinizin sessiz üyesinin aslında Doğu felsefesi ile ilgilendiğini, bir başka çalışanınızın ise mizah yazılarını okuma takıntısı olduğunu öğrenebilir ya da kendi zevklerinize uygun yeni yazarlar keşfedebilirsiniz.

Sonuç olarak, okuma alışkanlıkları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak, çalışanlarınızı harekete geçiren şeyin ne olduğunu keşfetmenize olanak tanıyacaktır.

6.    Tutkularınız Nelerdir?

Bu soruya alacağınız cevap, çalışanlarınızın sizde bıraktığı izlenimi kökünden değiştirebilir. Örneğin, bir satış temsilcinizin asıl tutkusunun grafik tasarım olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu gibi bilgileri sormadan bilebilmeniz olanaksızdır.

Satış temsilcilerinin, şirketleri için informatik üretmelerini engelleyen bir kural bulunmamaktadır. Çalışanlarınızın tutkularını öğrenerek projelerde farklı roller üstlenmelerine olanak tanımak, daha etkili bir etkileşim sağlamak için çok güzel bir yöntemdir.

7.    En Sevdiğiniz Film Hangisidir?

Bir komedi mi? Bir dram mı? Yoksa bir korku filmi mi? Çalışanlarınıza favori filmlerini neden sevdiklerini sorarak onlarla daha kişisel bir bağ kurabilirsiniz.

Ek olarak, izlemek isteyebileceğiniz yeni filmler keşfedebilirsiniz. Bunları birlikte izleyerek hem çalışanlarınızla daha yakın bir iletişim kurabilir, hem de liderlik hakkında bir iki şey öğrenebilirsiniz.

8.   Yaptığınız En Çılgınca Şey Nedir?

Ekip üyelerinizden biri Everest Dağı’na tırmanmış olabilir. Bir diğeri, Avusturya’da bungee jumping yapmış olabilir. Başka biri ise, Güney Amerika’yı otostopla gezmiş olabilir.

Ekibiniz içindeki en çılgın kişi olup olmadığınızı (ya da hangi çalışanlardan uzak durmanız gerektiğini) bu soru yardımıyla öğrenebilirsiniz.

9.    Netflix’te Hangi Programları İzliyorsunuz? Hangi dizileri bir solukta bitirdiniz ?

Çalışanlarınızın takip ettikleri programları öğrenerek hem onlarla başka bir bağlantı noktası bulabilir, hem de hafta sonu izlemek için program önerileri edinebilirsiniz.

10.Şu An Üzerinde Çalıştığınız En Heyecan Verici Proje Hangisidir?

Ekibinizin çalışma saatlerinde ne yaptığını biliyor musunuz? Büyük ihtimalle hayır.

Aynı anda her yerde olmanız mümkün değildir, zaten yeteri kadar meşgulsünüzdür. Kendi sorumluluklarınızı kontrol altında tutmak bu kadar zorken, tüm takımı nasıl gözlemleyebilirsiniz?

Bu soruyu sormak hem çalışanlarınızın projelere yaptıkları katkıları daha iyi görmenize, hem de çalışanlarınıza hak ettikleri değeri vermenize olanak tanıyacaktır.

Örneğin, görsel arşivinizi gözden geçiren, kopyaları silen ve isimleri düzelten bir çalışanın çabaları, çoğu zaman gözden kaçırılabilir.

11. Biri ile Bir Günlüğüne Yer Değiştirmek İsteseniz Bu Kim Olurdu?

Bu kişi ünlü biri mi? Bir aile üyesi mi? Bir hayvan mı? Bu soruyu sadece konuşmaya girmek için bile kullanabilirsiniz.

12. Şu Ana Kadar Yediğiniz En Güzel Yemek Hangisiydi?

Bu soru size yönlendirilse cevap vermeniz ne kadar zaman alırdı?

Bu soru çalışanlarınıza düşünmeleri için güzel bir neden verir. Aynı zamanda da verecekleri cevapları değerlendirerek, ekip üyelerinizin her birinin alışkanlıklarını daha iyi kavrayabilirsiniz. Belki karşınızdaki kişi bu deneyimi, Roma’da sessiz bir restoranda tatmıştır. Belki de en güzel yemeği sevdiği bir insanla paylaşmıştır.

13. Dünya’da Gitmediğiniz Herhangi Bir Yere Gitme Şansınız Olsa Nereye Giderdiniz?

Bu soruyu sorarak hiç duymadığınız yerler ya da yakın çevrenizde bulunan keşfedilmemiş cevherler hakkında bilgi alabilir, kendi gezinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

14. Sizi Rahatsız Eden İfade/Davranışlar Nelerdir?

Çalışanlarınız ‘Pazartesi Sendromu’ ifadesinden nefret ediyor olabilir. Bu tarz bilgileri çalışan değerlendirmeleri gibi kaynaklardan bulmanız olanaksızdır.

Çalışanlarınızın rahatsız oldukları noktaları düzelterek daha samimi bir yönetici imajı çizebilir ve onlarla daha sağlam ilişkiler kurabilirsiniz.

15. Kimsenin Bilmediği Gizli Yeteneğiniz Nedir?

Bir çalışanınızın harika gitar çaldığını öğrendiyseniz ondan tüm ekip için bir performans sergilemesini isteyebilirsiniz (elbette o da bunu isterse). Ya da yemek yapmayı çok seven bir çalışanınızdan tüm ekip için atıştırmalıklar hazırlamasını rica edebilirsiniz.

Bu soru sizin gizli yeteneklerinizi ekibinizle paylaşmanız için de iyi bir fırsat sayılabilir.

16. Ölü ya da Diri Hangi Dört İnsanla Yemek Yemek İsterdiniz?

Yine klasik tanıma sorusu sayılabilecek bu cümle, çalışanlarınızın kişiliklerini daha kolay analiz etmenize olanak tanıyabilir. Aynı zamanda bu ifade, konuşmaya girerken son derece etkilidir.

17. Bir Pastel Boya Olsaydınız Hangi Renk Olurdunuz?

Bu sorunun yanıtını aldıktan sonra, kişilik renkleri hakkında ufak bir araştırma gerçekleştirebilirsiniz. Bulduğunuz bilgileri iyi kullandığınızdan da emin olmalısınız.

Alacağınız yanıtlar, ofisinizde belli alanları hangi renklere boyayacağınızı belirlemenizde yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, ekibinizin bazı üyeleri maviyi sevdiklerini belirtmişlerse, kasvetli bir sarı renge boyanmış olan toplantı odasının rengini maviye çevirmeyi düşünebilirsiniz.

18.Geri Dönüş Almanın En Etkili Yolu Nedir?

Herkes farklı çalışır; bazı kişiler düzeltebilecekleri alanları daha kolay görebilmek adına olumsuz geri dönüşler almaktan hoşlanırlar, bazıları ise daha hassas bir yapıya sahiptirler.

Ekip üyelerinizin ne tarz geri dönüşler almak istediklerini öğrenmek için onlara direkt olarak bu soruyu yöneltebilirsiniz. Şirketinizi yeni bir seviyeye taşıyabilmek için, ekip üyelerinize karşı kullanabileceğiniz en etkili yaklaşım şekillerini belirlemeniz gerekir.

Çalışanlarınızın size karşı tamamen dürüst olmamalarından endişe duyuyorsanız, anonim anketler düzenleyerek genel düşünce yapısını öğrenebilirsiniz.

19. En Sevdiğiniz Aile Geleneğiniz Nedir?

Pazar akşam yemekleri mi? Her yıl aynı plajda geçirilen tatiller mi? Yılbaşında sevilen filmler izlemek mi? Her bir ailenin gelenekleri birbirinden farklıdır.

Çalışanlarınızdan öğreneceğiniz aile gelenekleri o kadar hoşunuza gidebilir ki, onları kendi ailenizle de uygulamak isteyebilirsiniz.

Kim bilir? Belki de alacağınız yanıtlar, şirket içinde yeni bir geleneğin doğmasına yol açabilir.

20. En Az Sevdiğiniz Süper Kahraman Hangisidir?

İnsanlara hangi süper kahraman olmak istediklerini sormak artık klişeleşti. Asıl kişilikleri hakkında bilgi verecek olan şey, en az sevdikleri süper kahramanları öğrenmek olacaktır. Bu sayede çalışanlarınızı en çok sinirlendiren özellikleri öğrenebilirsiniz.

Şirket Kültürü hakkında hazırlanmış faydalı yazılara Inovanka ile ulaşabilirsiniz

Görsel: Sharon-Mccutcheon

Kaynak: TinyPulse

1

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.