Çin Sosyal Medya Davranışları

Çin Sosyal Medya Davranışları

Çin Sosyal Medya Davranışları

Türkiye’nin önde gelen Dijital Pazarlama ajansı olan İnovanka’nın bu yazıdaki amacı uzak doğu ülkeleriyle B2B , B2C ticaret yapan firmalar için bu bölgede ki ülkelerin  Sosyal Medya davranışlarını açıklayarak, etkileşim yaratmak. Hizmet verdiğimiz müşterilerimizde aldığımız sonuçların başarısı ne diye sorulduğunda her zaman verilerle hareket ettiğimizi , analitik ve bir o kadarda inovatif  dijital pazarlama ajansı olduğumuzdan söz ediyoruz. Başarı için yenilikçi olmak şart, ama yeniliklerimizi verilere dayalı yapmalıyız değil mi ?

Evet , uzun lafın kısası bu yazımızda Çin Sosyal Medya Davranışları ‘nı inceliyoruz.

Çin

Çin, bu bölgede yer alan en ilginç ülkelerden biridir. Dünyanın en kalabalık ülkesinin internet alanında belirli kısıtlamaları bulunmaktadır; aslında dünyada popüler olan platformlardan birkaçı burada yasaklıdır, ama bu sosyal medyanın var olmadığı anlamına gelmez. Araştırma yapan firmalar,  sosyal medya kullanıcılarının 2015’te 410.5 milyon, 2018’de de 504.1 milyona çıkacağını öngörmüştür.

Çin’deki internet kullanıcılarının, Facebook ve Twitter yerine ülkelerinde kurulan platformları takip ettikleri görülmüştür. Conglomerate Tencent‘in fazlasıyla takipçi bulunduran sosyal medya özellikleri bulunduğu görülmüştür. Mesajlaşma uygulaması olan QQ’nun Pasifik Asya’da popülerlik olarak ikinci sırada yer aldığı gözlenirken(816 milyon kullanıcı), blog platformu Qzone üçüncülüğü elden kaybetmemektedir (632 milyon kullanıcı); bunun yanında Tencent Weibo 220 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Bu Tencent özellikleri ülkede en değerli sosyal medya markaları arasında yer almaktadır.

 

Çevrimiçi marka iletişimi sanılanın aksine Çin’de en güçlü durumda değildir. GlobalWebIndex, Çin’de ortalama marka etkileşim oranının 21.7% olduğunu belirtmiştir (gözlenen 33 ülkeden). Bunun yanında The Economist, Amerika Birleşik Devletleri’nin aksine alışveriş yapanların üçte ikisinin nemlendirici tercih ederken aile ve arkadaşlarının yorumlarını dikkate aldıklarını belirtmiştir (BCG’nin verilerine göre). Çin’deki marka etkileşiminin  düşük olmasının sebebi tamamen Çin’deki sosyal medya platformlarına uzak olmaları olabilir. Bundan dolayı bazı markalar,ülkede belirleyici olan kişiler arasında yayılmakta sorun yaşayabilirler.

 

Devamı çok yakında…

Faydalı bulduğunuz içerikleri paylaşarak İnovanka’ya destek olabilirsiniz.

 

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.
Call Now ButtonYıldızınız Parlasın 🌟