Dijital Pazarlama Ajansları ve Altın Kurallar

Dijital Pazarlama Ajansları ve Altın Kurallar

Etkili Müşteri Yönetimi, başarılı Dijital Pazarlama Ajansları’nın en önemli kriterlerinden biridir. Başarılı Dijital Pazarlama Kampanyaları yürütmek için Dijital Pazarlama Ajansları’nın, tipik müşteri isteklerini tatmin eden yapıdan çıkmaları, dijital danışman haline gelmeleri ve müşterilere tavsiyelerde bulunmaları son derece önemlidir. Bir örnek yardımıyla durumu daha kolay anlatmaya çalışalım.

Müşteriniz B2B olarak çalışan, üst düzey yöneticilere hizmet veren  bir firmadır ve sosyal medyayı müşteri çekmek için kullanmak istemektedir. Müşteriniz, Google AdWords, Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram gibi öne çıkan tüm dijital pazarlama platformlarını kullanmak istemektedir ve bu iş için hatırı sayılır bir bütçe ayırmıştır. Platforma aylık 5000 kullanıcı çekmek şartıyla aylık 100,000 TL reklam harcaması yapmayı düşünmektedir.

Ajans A firmayla anlaşmayı yapar ve etkileşimi, tam olarak müşterinin gereksinimleri doğrultusunda, Google Adwords, Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram dahil tüm platformlarda paylaşım yaparak gerçekleştirir ancak ayrılan bütçeyle sadece 2000 kullanıcı çeker. Anlaşma 3 ay sonra iptal edilir, Ajans A müşterisini kaybeder. Elde edilen sonuç 300,000 TL ve piyasada müşteri gereksinimlerini karşılayamayan bir ajans itibarıdır. Sonraki B2B anlaşmalarını gerçekleştirmekte zorlanırlar ve müşterileri getirme giderleri fırlar.

Ajans B ise müşterinin aynı beklentilerle işe aldığı yeni ajanstır. İlk birkaç görüşme sırasında Ajans B müşteriye, B2B çalışan bir şirket için yürütülen dijital pazarlama kampanyasından 5000 gibi bir rakam beklemenin fazla iyimser olduğunu açıklar. Sonuç olarak, müşteri beklentisini 3500’e, harcamaları 80,000 TL’ye, dijital pazarlama platformlarını da Google, Facebook ve LinkedIn’e indirir. Ajans müşterinin beklentilerini karşılar ve aralarındaki çalışma ilişkisi başarılı bir şekilde 12 ay devam eder. Sonuç olarak Ajans B, 960,000 TL ve birçok olumlu referans alır ki bu da, müşteri getirirken yapılan harcamayı önemli ölçüde düşürür.

Ajans A nerede yanlış yaptı? Ajans B nerede doğru yaptı?

Cevap iki ajansın da müşteri ilişkilerini nasıl yönettiklerinde yatar. Aşağıda başarılı dijital pazarlama ajanslarının sahip oldukları yararlı 5 alışkanlığı bulabilirsiniz.

1. MÜŞTERİLERİNİZİ EĞİTİN

CMO.com tarafından, değişik boyutlardaki şirketlerin CMO’ları (Pazarlama ve satış grubu başkanı) arasında yürütülen bir araştırmaya göre, 3 pazarlama uzmanından 2’si, şirketlerinin dijital pazarlamada etkili olduğunu düşünmemektedir. Buna ek olarak bu ‘dijital pazarlama uzmanlarının’ %52’si, kendilerinin dijital pazarlamada etkili olmadıklarını düşünmektedir! Bu yüzden, karşınıza gelen müşterinin Instagram’ın B2B şirketler için en doğru tercih olmadığını kabul etmesinin zor olacağını anlayabilirsiniz. Farklı şirket tiplerine uyan farklı sosyal medya platformlarındaki nüanslar hakkında müşterilerinize bilgi vermek sizin görevinizdir. Başarılı Dijital Pazarlama Ajans’ının, müşterinin isteklerini direkt olarak uygulamaktansa, müşterilerine daha danışmanca bir yaklaşım sergiler!

2. DOĞRU BEKLENTİLER OLUŞTURUN

Dijital Ajansların başarısız olmalarının en büyük sebeplerinden biri yanlış beklentiler oluşturmaktır. Bugünün dünyasında birçok dijital pazarlama ajansı ve freelancer bulunmaktadır, bu yüzden şirketler, agresif hale gelerek gerçekçi olmayan sonuçlar vaat ederler. Başarılı bir dijital pazarlama ajansı’nın en büyük göstergesi çalıştığı platformları bilmesi ve müşteri ile bu alanda etkili olarak haberleşebilmesidir. Azını vaat et fazlasını sun stratejisi hala çalışmaktadır! Yukarıdaki örneğimizde Ajans B, önceki tecrübelerinden edindiği bilgilerle, müşteriye aylık 5000 kullanıcı beklemenin mantıksız olduğunu açıklamış, müşteriyi mutlu, müşteri ilişkilerini canlı tutmuştur.

3. SONUÇLARI İLETMEK

Fournaise Marketing Group’un düzenlediğ önemli bir araştırmaya göre, yöneticilerin %73’ü, pazarlamanın talep ve kâr oranlarını arttırmadığını düşünmektedir. Bu yüzden, dijital pazarlamanın şirkete sağlayabileceği faydaları müşteriye açıklamak ajansın işidir. Bu temel bir şeydir, ancak birçok dijital ajans burada hata yapmaktadır. Sadece kullanıcıları yönlendirmek sonuçları açıklamak değildir. Bir Dijital Ajans müşterilerini sık sık ziyaret etmeli, dijital pazarlamanın satışlara nasıl yardımcı olduğun açıklayan metrikler yardımı ile müşteriye başarı durumunu açıklamalıdır. Raporlar, sofistike sunumlar ve Excel sayfaları kullanmak faydalı olabilir!

4. ESNEK VE ÇEVİK

Dijital Pazarlama, hızı ve tahmin edilemezliği ile geleneksel piyasadan çok farklıdır. Dijital Pazarlama  fırsatlar yaratır ve iyi bir Dijital Ajans, yaklaşımında bu fırsatları yakalayacak kadar esnek olmalıdır! Dijital pazarlama konu olduğunda ay başında hazırladığınız planı uygulayamazsınız. Dijital Pazarlama Ajansları kampanyaları çok daha sık denetlemeli ve kampanyaların iyi çalışmadığı takdirde onları hızlıca değiştirmelidirler!

5. KENDİNİZİ SAVUNUN

Bu sorun genel olarak kendini, yeni müşteriler bulunurken ya da eskileri ile olan ilişki güçlendirilmeye çalışılırken gösterir. Her ne kadar müşteriyi memnun etmek önemliyse de, yaptığınız işi daha profesyonel olarak bildiğinizden, müşterinizin istekleri yerine doğru bildiğiniz adımları atmak ilk aşamada müşteriyi rahatsız etse de, uzun vadeli sonuçlar açısından yararlı olacak ve müşteriniz haklı olduğunuzu ve onu para kaybından kurtardığınızı görecektir. Diğer bir deyişle, iyi  dijital ajanslar doğru bildiklerini yapacak ve bunu verilerle destekleyeceklerdir! Ajans B Instagram’ın B2B bir şirket için doğru bir platform olmadığını biliyordu, bunu müşteri ile paylaşarak hem müşterisini ek bir platform için ödeme yapmaktan kurtardı hem de bütçeyi çalışan platformlara yönlendirerek kendisine yardımcı oldu!

Dijital Pazarlama hala gelişen ve her gün eklenen yeni özelliklerle daha da evrimleşen bir alandır. Başarılı dijital pazarlama ajansları, kendisini trendlerin üstünde tutar, müşterilerine en iyi hizmeti sağlar ve bunu bildiklerinden emin olur!

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.