Dijital Pazarlama İçin 7 Google Aracı

Dijital Pazarlama İçin 7 Google Aracı

Dijital Pazarlama Google Araçları

Google halen arama motorları arasında lider konumda. Bir çok işletme potansiyel müşterilerinin yaptığı ilgili aramalarda üst sıralarda çıkmak için web sitesini optimize ediyor, dijital pazarlama stratejileri oluşturuyor ve google’a reklam veriyor.

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlayacak ve potansiyel müşterileriniz tarafından bilinirliğnizi arttıracak araçları sizler için açıklıyoruz.

1. Google My Business

Müşteriler sizi Google Arama’da, Google Haritalar’da, Google+ ürününde veya mobil cihazlarda aradığında Google+ sayfanız sizi onlara bağlar.

Google My Business - Dijital Pazarlama

Google My Business

 

2. Google+ Business Pages

Google+ iş sayfaları Facebook’taki işletme sayfalarına benzer. Sizinle bağlantıya geçebilecek potansiyeli olan kişileri bulabilirsiniz tabi ki de onlarda işletmenizi google aramalarında veya Google+ ‘ta sizleri bulabilir. (Google+: Google’ın Sosyal Medya Mecrası)

Bu sayfalarda takipçilerinize ürün / hizmetleri tanıtabilirsiniz. Telefon numaranızı, adresinizi , işletmenizin kurumsal kısmını paylaşabilirsiniz.

google plus

google plus

 

3) Google Webmaster Tools

 

Web sitenizi optimize etmenizi ve google aramalarında üst sıralara çıkmanız için gerekli modülleri bulunan araçtır.

Örnek verecek olursak; Bu araçla hangi sayfalarınız 404 Hata mesajı veriyor görebiliyorsunuz ancak bunun dışında web site haritanızı da(sitemap) entegre edebiliyorsunuz veya e-ticaret siteniz var ürünlerinizi daha iyi sergilemek istiyorsunuz veri işaretleyicisi sistemini kullanabiliyorsunuz. En çok kullandığımız özellik ise web sitemize giren kişiler hangi kelimeler üzerinden gelmiş: Örneğin sosyal medya pazarlaması mı yoksa sosyal medya ajansı mı ?

Yine canlı yaşadığımız bir örnek: Müşterilerimizden birinin e-ticaret sitesi bir anda google arama motorlarında gözükmemeye başlamıştı. Kendileriyle çalışmamızda ilk yaptığımız iş webmaster tool kurmak ve sorunu tespit etmektir. Aracı kurduk ve aşırı derecede 404 hatası veren sayfalar bulduk hepsini düzelttik. Ancak biz halledene kadar firma bir kaç gün aramalarda bulunamıyordu.

 

 

4. Google AdWords

Dijital Pazarlama için kullanabileceğiniz en önemli araçlardan bir tanesi adwords’tür. Adwords Google’a reklam vermenizi sağlayacak dijital pazarlama aracıdır. Ürün/hizmetleriniz insanlar tarafından nasıl aratılır? (örneğin sosyal medya hizmetleri mi ? yoksa sosyal medya ajansı mı ? ) bu sorunun cevabını bulduktan detaylı bir analiz ve optimizasyon ile Google ‘da reklam çıkıyorsunuz.

Müşterilerimize sağladığımız bu reklam hizmetinde en çok dikkat edilmesi gereken konu olarak gördüğümüz; potansiyel müşterilerinizin Google davranışları analizidir. Direk olarak yüz üstü bir analizle sakın reklam vermeyin. Müşterileriniz kim, müşterilerinizin arkadaşları kim, sevinçleri neler, ihtiyaçları neler, acıları neler, nasıl davranırlar, iphone mu kullanırlar nokia 3210 mu ?  vb. incelemeler yapmanız ve daha sonrasında reklam vermeniz gerek diye düşünüyoruz.  Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

5. Google Trends

Dünya’daki arama trendlerini gösteren Google servisidir.  Türkiye’de şuan en çok hangi kelimeler aratılıyor görebiliyorsunuz. Bunun  dışında belirlediğiniz kelimelerin aratılması artmış mı azalmış mı  ? veya hangi varyasyonlarla bu kelimeler aratılmaya başlamış. İlgili kelimede büyük çıkış yakalayan farklı varyasyonda ki diğer kelime ne görebiliyorsunuz.

Google Trend

Google Trend

 

6. Google Alert 

İlginç yeni içerikleri kaçırmamak için interneti izleyebileceğiniz bu sistem, belirlediğimiz kelimelerde (“araba”,”ev”,”inovanka.com” vb.)
internete bir içerik düşerse mail olarak haber veriyor. Bkz: Real time pazarlama , dijital pazarlama
Örneğin “araba” yazdınız ve araç vergisi ile ilgili bir haber çıktı. Çıktığı anda size mail ile haberi geliyor.
Müşterilerimiz için bu aracı yukarıda yazıldığı gibi kullanıyoruz ancak farklı olarak kullandığımız diğer bir nokta ise kriz yönetimi.  Bazı müşterilerimizde hacklink saldırıları yaşadık. Bu saldırı örnek verecek olursak sizinle alakasız sitelerin sizin sitenizi referans göstermesiyle arama motorlarında alt sıralara düşmenizi sağlayan yöntemdir. 100.000 sizinle alakası olmayan kötü içerikli siteden sizin siteniz referans gösterildiyse bu arama sonuçlarınızı olumsuz etkiler ancak Google bize bu siteler bizden habersiz bunu yapıyorsa kaldırma hakkı tanıyor.Önemli olan şu 100.000 ‘den haberdar olmanız gerek işte bu araçla’da haberdar olma şansınız var.

7.Google Analystics

Web sitenizi ve verdiğiniz reklamları analiz eden araçtır. Ziyaretçilerinizin demografik bilgilerini bu araçla görebilirsiniz. Bunun dışında hangi sayfalara giriyorlar sitenizde nereleri kullanıyorlar nereleri kullanmıyorlar basit anlamda görebilirsiniz.
Aksiyon alabilecek  ve dijital pazarlama’da kullanılabilecek çok detaylı analizler sunmadığını düşünüyoruz. Bunun için müşterilerimize Nöro Pazarlama hizmeti sunuyoruz. Farklı araçlarla web sitelerinin nerelerini kullanıyorlar kullanıcılar hangi kısımlara bakıyorlar görsel içerikler ve site nasıl kurgulanmalı gibi verileri ölçüyoruz. Ölçtüğümüz verileri anlamlı hale getirerek aksiyon alıyoruz. Verdiğimiz hizmette davranış analizi söz konusu olduğundan Google’ın aracı yetersiz kalıyor.
Web Sitenizin mükemmel olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak insan davranışları ölçülmediyse uzmanlardan yardım alarak analiz yaptırmanızı tavsiye ederiz. Nöro Pazarlama , dijital pazarlama‘da önem arz ediyor.

 

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.