İşletmeler Hangi Dijital Pazarlama Kanallarını Kullanmalı?

Dijital Pazarlama Kanalları Nasıl Kullanılmalı Bölüm-1

Dijital Pazarlama Kanalları Nasıl Kullanılmalı Bölüm-1

Dijital Pazarlama Kanalları nasıl kullanılmalı ? Henry Ford 20. yüzyılın başında araba satarken yapması gereken tek şey arabaları toplayıp onları olabildiğince çabuk gösteri salonlarına götürmekti. Arabalar gösteri salonlarına götürüldüğü sırada, içeride birkaç müşteri onları satın almak için sırada beklerlerdi.

İşler şimdi de böyle yürüse mükemmel olmaz mıydı?

Malesef artık durumlar böyle değil. 

Bugün çok fazla rekabet var, bu yüzden

  1. Olası müşterileri çekme
  2. Onları satış hunisinin üstüne bırakma
  3. Onlarla ilgilenerek müşterilere dönüştürme adımlarını izlemek zorundayız.

Satış hunilerimizde bu yaklaşımı kullanmazsak, rakiplerimiz önce davranır ve sonuç olarak da şirketimiz cezasını öder.

Satış Hunisine Potansiyel Müşteri Eklemek için Dijital Pazarlamayı Nasıl Kullanabiliriz?

İnsanları satış huninize eklemenin en iyi yollarından biri dijital pazarlamayı, onları web sitenize çekmek için kullanmak olacaktır.

Dijital pazarlama alet kutunuzda bulunan aletler, online tanıtım reklamcılığı, sosyal medya pazarlaması, mobil pazarlama ve e-posta pazarlamasının yanında, arama motoru pazarlaması (SEM)’i de içerir – bu da arama motoru optimizasyonu (SEO) ve ücretli aramayı kapsar.

Kanal sayısı çok fazla gibi gözükse de, dijital pazarlamayı güçlü yapan da bu çokluktur. Dijital pazarlama kanalları ile, potansiyel müşterilerle etkıileşime geçebileceğiniz ve ilişkinizi geliştirebileceğiniz birçok  temas noktasına sahip olursunuz.

Dijital pazarlamayı sevmek için bir başka neden ise size kitlelerin markanızla yaşadıkları etkileşimi ve tepkilerini görebilme fırsatı vermesidir. Dijital Pazarlama Kanalları nasıl kullanılmalı ?  Kampanyanızı başlatmanızdan birkaç saat sonra, verilerinizi analiz ederek reklamınızın çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

Sonuca gelecek olursak, dijital pazarlamanın, son 100 yıl içinde pazarlama alanında görülen en büyük gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazıda, sonraki kampanyanızı oluştururken sağlam bir altyapı kurabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız bilgileri size sunmak ve Dijital Pazarlama Kanalları nasıl kullanılmalı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız amacıyla hazırladık.

1-Dijital Pazarlama’ya Uyumlu Web Siteleri

Responsive Web Site- Dijital Pazarlama Kanalları

Responsive Web Sitesi- Dijital Pazarlama Kanalları

 

 Şimdiye kadar bir web sitenizin bulunduğunu tahmin ediyoruz  aksi  taktirde dijital pazarlama ile ilgili bir yazı okumazdınız değil  mi?  Ancak web sitenizin mobil cihazlara uygun olup olmadığını  kesin  olarak bilmek istiyoruz. Neden? Çünkü web sitenizi ziyaret  eden  kullanıcıların %15-40’ı (belkide daha fazlası) mobil cihazları  sayesinde sitenize ulaşacaklardır.

  Seçim şansınız var: Odaklanmış bir mobil site oluşturabilir veya  uyumlu bir site üzerinde çalışabilirsiniz. Uzmanların çoğu, medya  sorgularını kullanarak ekran boyutunuzu belirleyen ve otomatik  olarak bu boyuta uyum sağlayan bir web sitesini kullanmanın  daha etkili olacağını düşünmektedirler.

Henüz web sitenizi mobil uyumlu yapmadıysanız, web tasarımcınızdan hemen bu düzenlemeyi yapmasını istemeyi unutmayın. Sonuçta araştırmalar, iyi tasarlanmış ve uyumlu bir web sitesine sahip şirketlerin, kullanıcı dikkatlerini çekmekte daha başarılı olduklarını göstermişlerdir.

2-Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Bildiğiniz gibi arama motorları, dünya çapında arama yaparak kullanıcıların aradıkları bilgiye ulaşmalarını sağlayan web bazlı araçlardır. Arama motoru pazarlaması, bu arama motorlarında sıralamanızın yükselmesi için yapılabilecek her aktiviteyi kapsar.

SEM iki aktivite içerir: arama motoru optimizasyonu (SEO) – arama sonuçlarında görülebilirliği arttırır – ve ücretli arama – arama sonuçlarında görülebilmek için ödeme yapılmasıdır.

Her iki aktivite de aynı amaca hizmet eder – arama sonuçlarında görülmeyi arttırmak ve üst sıralarda belirmek – ancak ulaşım yolları birbirinden farklıdır.

SEO

Başarılı bir SEO kampanyası yaratmak için, hangi anahtar kelimelerin yoğun olarak kullanıldığını görmek adına web üzerinden bir anahtar kelime araştırması yapmakla başlayabilirsiniz. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra, en başta blogunuz olmak üzere web sitenizde bu anahtar kelimeleri kullanmaya dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında web sitenizin yapısını da arama motorlarına uyumlu olacak şekilde yapılandırmanız doğru bir karar olacaktır.

Google, elbette, dünyanın en çok kullanılan arama motorudur. Bunun yanında, Birleşik Devletler’de yapılan aramaların 20%’si Bing üzerinden, 13%’ü ise Yahoo üzerinden gerçekleşir, bu yüzden, bunları gözardı etmek doğru olmayacaktır. Hedef kitlenize bağlı olarak aralarından herhangi biri size yardımcı olabilir.

SEO konusunda Daha detaylı bilgi almak isterseniz, 3 bölüm halinde hazırladığımız Küçük Şirketler İçin SEO Tüyoları ‘na ulaşabilirsiniz.

Ücretli Arama

Bir ücretli arama kampanyası yürütmek istiyorsanız, kullanacağınız anahtar kelimeler organik arama için kullandığınız anahtar kelimelerle aynı olacaktır.  Ücretli arama kampanyalarının çoğunluğu başta Google, Bing ve Yahoo olmak üzere ticari arama motorları üzerinden yürütülmektedirler.

Ücretli aramalar, şirketlerin reklama tıklandığında ödeme yaptıkları tıklama-başına-ödeme modeline göre çalışırlar. Reklamınızın sıralaması ödediğiniz ücret ve reklamın kalitesine (reklamın tıklanma sayısı, web sitesinin anahtar kelimeye uygunluğu vb. dahil birçok faktöre bağlıdır) göre belirlenir.

Dijital reklamcılıkta olduğu gibi ücretli aramada da hedef kitlenizin tepkilerine göre reklamınızı optimize edebilirsiniz. Bunun yanında, arama motorunun size sağladığı veriler sayesinde, hedef kitleniz hakkında lokasyon, yaş aralığı, cinsiyet ve ziyaret zaman aralığı gibi daha ayrıntılı bilgiler de edinebilirsiniz.

Harika değil mi? Potansiyel müşterilerinize ulaşmakla kalmıyor, aynı zamanda da hedef kitlenizin özelliklerini öğrenerek kampanyanızı ona uygun hale getirebiliyorsunuz!

3.Online Pazarlama Reklamcılığı

 

Online Tanıtım Reklamcılığı-Dijital Pazarlama Kanalları

Online Pazarlama Reklamcılığı-Dijital Pazarlama Kanalları nasıl kullanılmalı ?

  Online tanıtım reklamcılığı birçok yönüyle geleneksel  reklamcılığa atıfta bulunur. Eski zamanlarda, ürününüzü veya  hizmetinizi tanıtmak ve özellikleri hakkında bilgi vermek için  dergiye reklam verirdiniz. Bugün, aynı sonuca ulaşmak için  tanıtım reklamcılığını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte,  geleneksel reklamcılığın aksine, dijital reklamcılık, banner  reklamları, video reklamları, interaktif reklamlar ve zengin  medya reklamları gibi farklı formlarda görülebilir.

  Tanıtım reklamcılığı sayesinde pazarlama uzmanları hedef  kitlelerini belirlemek için web sitesi içerikleri, konum ve cihaz  tiplerinden yararlanabilirler. Bunun yanında, tanıtım reklam  alımları artık hedef kitlenizi önceden tanımlamanıza olanak  verir (zevkler, tavırlar, ilham kaynakları ve diğer psikolojik  

kriterlere bağlı olarak). Bonus olarak, potansiyel müşterilerinizi bir cihazdan diğerine geçerken takip edebilir ve hedefleme yapabilirsiniz.

Bir online tanıtım kampanyası başlatmak için, hedeflerinizi ve ulaşacağınız noktayı belirlemek ilk adımınız olmalıdır. Kampanyanızın amacı yeni bir ürüne olan farkındalığı arttırmak mı? Yoksa daha önce web sitenizi ziyaret etmiş insanların tekrar uğramalarını mı istiyorsunuz? Bu gibi soruları yanıtlamak net bir hedef belirlemenize, ve ona uygun bir yaklaşım seçmenize yardımcı olacaktır.

Sırada, kampanyanızın bir başarı olup olmadığını belirleyecek anahtar performans göstergelerini (KPI) kullanmak var. Tipik KPIlar, tanıtım reklam kampanyaları için  sunulmuş görüntüler, tıklanma oranları (CTR), tıklama-başına-ödeme (CPC) ve dönüşüm oranlarını içerir.

KPIları etkili hale getirdiğiniz anda sıradaki adıma hazırsınız: hedef kitlenizi belirlemek. Yaş, cinsiyet, gelir düzeyi gibi temel ögelerle başlayabilirsiniz. Ancak derine dalmaktan korkmayın, davranışlar ve psikolojik analizler de size yardımcı olacaktır. Örneğin; hedef kitleniz spor fanatiklerinden mi oluşuyor? Şarap içerler mi? Global girişimciler mi yoksa küçük yerel şirketlere mi sahipler? Devlete satış yaparlar mı? Şu an sanayilerinde popüler veya riskli olan yenilikler nelerdir? Tüm bu bilgileri (ve daha fazlasını) kullanabilir, online tanıtım kampanyanızı bunlara göre düzenleyebilirsiniz.

Hedefleme alıştırmanızı tamamladığınız zaman, müşterileriniz ve potansiyel alıcılarınızın görmesini isteyeceğiniz reklamları satın almaya geliyor sıra. Tanıtım kampanyaları genelde bin-başına-ödeme sistemine bağlı olarak çalışır, bu da gösterilen 1000 reklam başına ödeme yapacağınız anlamına gelir.

Bu adımlar tamamlandığında, kampanyanız başlamaya hazır demektir. Ücretli arama gibi, tanıtım reklamcılığı da, reklamınızın performansını gerçek zamanlı olarak ölçmenize olanak sağlar. Çoğu kez, tanıtım reklamcılığı sayesinde topladığınız verileri, daha sonra tekrar reklam oluştururken hedef kitlenize uyum sağlamak amacıyla kullanabilirsiniz.

Markanız için Dijital Pazarlama Kanalları nasıl kullanılmalı ? İşte tam da bu noktada doğru çalışmalar ile Markanıza Değer Katmak istiyorsanız İnovanka ile  iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yazımız Dijital Pazarlama Kanalları Bölüm 2 ‘de tekrar buluşmak ümidiyle…

Kaynak: Act-On

 

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.