Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir ? Bölüm 2

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir ? Bölüm 2

Dijital Pazarlama Video İçerik Kanalları

Dijital Pazarlama Kanalları arasında en çok kullanılan kanallardan biri olan video reklamlarını Dailymotion ve YouTube gibi platformlarda görmek mümkündür. Tipik bir video reklamı insanların izlemeye yatkın oldukları içerikten önce, içerik sırasında ve sonrasında oynatılır. Video reklamlarını tıklanabilir yapmak web sitenizdeki trafiği arttırmaya yardımcı olacaktır.

Dailymotion, YouTube gibi platformlara reklamınızı yayınlamaları için ücret ödemenin yanında, kendi içerik pazarlama stratejiniz olarak da reklam videonuzu yaratabilir ve yayınlayabilirsiniz. Doğrusu sitenizi ziyaret eden kullanıcıların 80%’i videoyu seyretmeye daha yatkınken, ziyaretçilerin yalnızca 20%’si blog yazınızın tamamını okuyacaktır.

Dijital Pazarlama Sosyal Medya Kanalları

Eğer birçok insan gibiyseniz, büyük ihtimalle birçok sosyal medya platformunda profiliniz bulunmaktadır ve favori (ve çok da favori olmayan) markalarla etkileşim yaşamışsınızdır.

Geçtiğimiz birkaç yılda sosyal ağ platformları evrim geçirerek güçlü reklam platformlarına dönüşmüşlerdir. Bunun anlamı, son derece hedeflenmiş reklam kampanyaları yürütebilir, harcadığınız her kuruşun israf edilmeden doğru yerlere kullanıldığına emin olabilirsiniz.

Kazanılan ve para ödenen pazarlamaların uygulandığı en popüler web siteleri Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram ve Pinterest’tir. Bu araçların hepsi kendine has güçlü ve zayıf özellikler barındırmaktadırlar, bu yüzden, herhangi birinde reklam kampanyası başlatmadan önce bu özellikleri gözden geçirmek büyük bir önem taşır.

“Sosyal Medya Pazarlaması hakkında detaylı bilgiler edinmek isterseniz, bu noktada klavyemize aldığımız pek çok konuya buradan ulaşabilirsiniz.”

Dijital Pazarlama Mobil Pazarlama Kanalları

Mobil pazarlama, dijital pazarlamanın bir alt kümesi olup, tablet ve cep telefonları gibi mobil cihazları kullanan kişileri hedefleyen her pazarlama aktivitesini kapsamaktadır.

Birçok pazarlama uzmanı, mobil uygulama yaratmanın, kullanıcılarla mobil cihazlar üzerinden etkileşim kurmak için hayati bir gereklilik olduğu fikrine sahiptir. Bununla birlikte, hedef kitlenize mobil cihazlar üzerinden ulaşmanın çok daha kolay ve efektif kanalları bulunmaktadır.

Bu kanallar aşağıdakileri içerir:

  • Mobil web sitesi
  • Mobil arama
  • Mobil tanıtım reklamları
  • Uygulama içi tanıtım reklamları

Birleştirildikleri taktirde, bu ögeler herhangi bir mobil kampanya için harika bir başlangıç oluştururlar. Tıpkı masaüstü ücretli arama ve tanıtım reklamları gibi bu reklamlar da gerçek zamanlı olarak takip edilebilir.

Filizlenmekte olan bir diğer mobil pazarlama formu ise lokal pazarlamadır. Adından da anlaşılabileceği gibi, lokal pazarlama, belli bir bölgede bulunan kullanıcılara pazarlama mesajının iletilmesini kapsar. Apple’ın iBeacon’ı, Samsung’un Proximity’si ve Hotspot Revenue’nun TalkingWiFi’ı lokal pazarlama platformlarına güzel örneklerdir.

Mobil pazarlama kampanyası yürütürken, müşterilerinize ulaşmak için farklı teknolojiler arasından seçim yapmanız gerekir. Bunlar SMS, MMS, Bluetooth, mobil uygulamaları, mobil interneti ve sosyal medyayı kapsar.

Kısa mesaj servisi (yaygın olarak SMS veya kısa mesaj olarak adlandırılır), kullanıcılara fırsatlar, uygulama gelişimi hakkında bilgi ve push notificationları kısa mesaj olarak gönderen şirketler arasında popülerdir. Multimedya mesajları (MMS) ise bu mesajlara medya eklemenizi sağlar.

“Mobil Pazarlama hakkında detaylı bilgiler edinmek isterseniz, bu noktada klavyemize aldığımız pek çok konuya buradan ulaşabilirsiniz.”

Dijital Pazarlama E-posta Pazarlaması Kanalları

Bazı pazarlama uzmanları ve piyasa guruları e-posta pazarlamasını yerseler de, e-postanın bugün pazarlamanın ortasında bulunduğu ve son derece önemli olduğu unutulmamalıdır. Bunun temel sebebi e-postanın müşterilerle iletişim için en kişisel yol olmasıdır.

Buna ek olarak e-posta pazarlaması, potansiyel müşterileri satış huninizdeki yerlerine göre hedefleyebilmenize olanak verir. Huninizin üst kısmında, ortasında ve altında bulunan müşteriler birbirlerinden farklı mesajlar alırlar.

Sizin için eylem adımları;

Eylem adımları sunmayan bir blog yazısını sonuna kadar okumanın bir anlamı yokıtur, değil mi?

İşte size yardımcı olacak ve koz olarak kullanabileceğiniz birkaç adım:

İçine dalın: Dijital pazarlamayı anlamanın en iyi yolu Dijital Pazarlama Kanalları’nı kullanmaktır. Yani bir dahaki kez online tanıtım reklamı, video reklamı veya mobil tanıtım reklamı gördüğünüzde tıklayarak tecrübeyi kendiniz yaşayın. Reklam üzerinizde marka hakkında mükemmel bir etki bıraktı mı? Hedef sayfasında bir form doldurdunuz mu? Sonuçlarınızı takip ederek beğendiğiniz ve beğenmediğiniz noktaları gözden geçirin.

Yavaş başlayın: Eğer online tanıtım reklamları, ücretli arama, video reklamları veya dijital pazarlamanın herhangi farklı bir formunu ilk kez kullanıyorsanız yavaş başlayın. Her kampanya ile daha çok şey öğrenirsiniz, bu yüzden, sonuçlarınızı analiz etmeyi ihmal etmeyin.

Başarıya giden yolu deneyerek bulun: Dijital Pazarlama Kanalları’nın en güzel yönlerinden biri ölçülebilir olmasıdır. Bu açıdan baktığımızda, her kampanyanızın sonuçlarını analiz edebilir, değişiklik ve düzeltmeler yapabilirsiniz. Zaman içinde sonuçlarınız gelişecektir ve bu sayede hızla filizlenen bir ROI oluşturabilirsiniz.

İlgili Diğer Yazı: Dijital Pazarlama Kanalları Nasıl Kullanılmalı ?

Inovanka dijital pazarlama hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.