Dijital Pazarlama: SEO Stratejileri Bölüm 1

Dijital Pazarlama: SEO Stratejileri Bölüm 1

SEO’yu düşünürken aldanmak kolaydır, ancak uzmanlığınız olmadan da yapabileceğiniz birçok şey bulunmaktadır. Yazımıda işinize çok yarayacak SEO Tüyoları na tanık olacaksınız.

SEO (Search Engine Optimization)

SEO Tüyoları (Search Engine Optimization)

Bu yazıda, küçük şirketlerin yararlanabileceği SEO tüyoları nın ilk 10’unu konu aldım.
Bu maddelerin hepsi uygulaması kolay ve ücretsizdir, önemli olan, bunlara zaman ayırabilmektir.

1-İçerik Düşünün

İçeriğimiz sayesinde hedeflediğimiz kelimelerde İnovanka olarak sıralamamızı yükseltmeyi başardık. Bu yöntem, sitenizi, insanların aradığı kriterlere uydurmanın ve onlara sitenizi ziyaret etmeleri için bir sebep sunmanın en iyi yoludur.
Amaç, web sitenizdeki her bir sayfanın maksimum verimde çalışmasını sağlamak olacaktır.

2-Bir Blog Yaratın

Blog açmak bize çok yardımcı oldu. Bu yöntem sadece bir SEO taktiği olarak kullanılmamalıdır, çünkü, uzun vadede işe yaramayacak anahtar kelimeleri yazılara sıkıştırmaya odaklı bir çalışma olacaktır

Bunun yerine okuyucularınıza hitap eden yazılar paylaşın ve onların sitenizi tekrar tekrar ziyaret etmelerini sağlayın.Bazı şirket tipleri için yazmak diğerlerine oranla daha kolay olacaktır, ancak genel bir bakış açısı bulmak da mümkündür.

Blog çalışmasının yan etkisi, zamanla, arama motorlarının indekslerine potansiyel ziyaretçilerinizin yazabilecekleri alakalı ve yenilenmiş içerikler toplamanız olacaktır.

3-Müşteri/Okuyucuyu Birinci Sıraya Koyun

Bulabildiğiniz her anahtar kelimeyi blogunuza sıkıştırmaya çalışmayın; öncelikli hedefiniz alakalı ve ilginç yazılar yazmak olmalıdır.
Arama motorları için yazmayın, okuyucularınız için yazın.

4-Sosyal Sitelerde Sayfalar Yaratın

Sosyal medya, küçük şirketlerin çevrim içi ortamda varlıklarını göstermek için mükemmel bir yöntemdir; bu yüzden, siteniz için en uygun olacak platformlar arasında deney yapmak kesinlikle zaman kaybı olmayacaktır.

5-Garanti Sonuçlar Vaad Eden Ajanslara Güvenmeyin

Sıranızı organik olarak yükseltmek için kestirme yollar bulunmamaktadır. İyi bir SEO ajansı sitenizin yükselebileceği son noktaya kadar çıkmasına yardım edecektir, ancak, birinci sayfa sıralamaları hiç bir zaman garanti değildir.

6-Dijital Medya Ajansınızın Yöntemlerini Yakından Takip Edin

Önceki yönteme ek olarak, agresif olarak bağlantı yaratmak gibi teknikler geçmişte hızlı sonuçlar vermiştir.

Bu yöntem kısa dönemde yararlı olsa da, ilerleyen zamanlarda yan etkilerinin ortaya çıkması yüksek bir ihtimaldir; bu yan etkilerin içinde Google Cezası da bulunabilir.

Yöntemleri yakından takip etmeye devam edin, eğer bir anda bir traktör şirketinden yüzlerce inbound bağlantı almaya başlarsanız endişelenecek bir durum vardır!

7-Kolay ve Anlaşılabilir Bir URL Yapısı Kullanın

Okuyucular, URL’ye bakarak sayfanın başlığını tahmin edebilmelidirler

8-Daha Uzun Raf Ömrü Olan İçerikleri Kullanın

Bu tarz içeriklerin zamanı çok çabuk geçmez. Haber içerikli paylaşımların aksine, eskimeyen içerikler, ziyaretçilerin uzun vadede sitenizi ziyaret etmelerini sağlamalıdır.
Bu içerikler, arama için de daha başarılı bir tercihtir, çünkü, uzun vadede sıralamayı yükseltmeye yardımcı olacaktır.

9-Rakiplerinizi Takip Edin

Hedef anahtar kelimelerinizi kullanan ve aramada birinci sayfada çıkan sitelerin ne yaptıklarını (site içi ve site dışı) araştırmak sizin için yararlı olacaktır.

10-Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısını Kullanın

Bu yöntem, anahtar kelimeler için fikir oluşturmanın ve bunlardaki rekabeti görmenin harika bir yoludur.
Aşağıdaki örnekte, kendi blog sayfamızı arama sonuç sayfası olarak belirledik, ancak, siz rakiplerinizin URL’sini kullanabilir ve kullanılabilecek yeni ifadeleri bulabilirsiniz.
Basit olarak anlatmak gerekirse, bu araç, URL yoluyla sunduğunuz içeriğe bağlı olarak anahtar kelimeler çıkartır.

Dijital Pazarlama SEO Tüyoları bölüm 2 yayınlanmıştır.

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.