Dijital Pazarlama: SEO Tüyoları Bölüm 3

Dijital Pazarlama: SEO Tüyoları Bölüm 3

SEO Tüyoları ve SEO Teknikleri faydalı blog serimizin 3.Bölümü umut ediyoruz ki firmanıza büyük faydalar sağlayacak.

1-Şema Yükseltme Kullanın

Basit olarak söylemek gerekirse, bu yöntem, sitenizin arama sonuçlarında göze batmasına sebep olur.İkisinin arasında,

tiramisu 1

Çok fark bulunmaktadır.

tiramisu_recipe___Google_Search

2-Bölgesel Sayfalarınıza Yararlı Bilgiler Ekleyin

Her bölge için benzersiz içerik oluşturmaya dikkat edin, ancak, bunun yanında kullanıcıyla alakalı olmasına da dikkat edin.

Açılış saatleri, iletişim bilgileri ve şube adresleri gibi bilgilerin bulunması dışında, menüler, görseller ve olanaklar gibi okuyucularınıza yararlı olacak bilgiler eklemeniz de sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmaya yardımcı olacaktır.

Bu yöntemi daha da geliştirmek isterseniz, bölgedeki çalışanları kullanarak içeriği daha da bölgesel hale getirmeniz mümkün olacaktır.

3-UX Üzerinde Düşünün

Google, siteleri sıralarken mobil optimizasyon, site hızı gibi kullanıcı deneyimini etkileyen noktalara yoğunlaşır.

Sitenizin kullanımının kolay olması sadece okurlarınıza yardımcı olmaz; aynı zamanda da SEO çalışmalarınıza da büyük yarar sağlar.

4-Bölgesel Sayfalarınızı Bölgesel Anahtar Kelimelere Göre Optimize Edin

Sayfanın başlık etiketi marka ismini, bölgeyi ve hedeflenen anahtar kelimeyi barındırmalıdır. Bu konuda ayrıca sayfanızın meta açıklaması ile de kafa yorun.

Bunu sayfa ve meta açıklaması nı doğal olmayan bir yapıya itmeden yapabilirsiniz, çünkü amaç hem kullanıcı hem de arama motoru için optimizasyon yapmaktır.

5-Bağlatılarınızı Paylaşanları Bulun

Webmaster Tool içindeki ‘trafiği ara’ kısmından bunu yapabilmeniz mümkündür.

Kimin bağlantı paylaştığını ve paylaştıkları bağlantıları görmek hangi içeriğin sizin için daha yararlı olacağını görmenizi sağlayacaktır.

6-Alıntılarınızın, NAP Listelemelerinizin ve Sayfadaki Adres Referaslarınızın Tutarlılığını Kontrol Edin

NAP (isim, adres, telefon numarası) alıntıları, SEO sıralamasının anahtarıdır ve Google, bu kritere geleneksel SEO’da linklere baktığı bakış açısıyla yaklaşır. Alakalı ve söz sahibi sitelerden alınan NAP alıntıları tıpkı bağlantılarda olduğu gibi değeri yükseltir.

Bunun yanında Google, bölgesel alıntıları ve şirket alıntılarını (şirket adı + adres ya da adres + telefon numarası) da kabul eder.

7-Kendi Ürün Açıklamalarınızı Yazın

Perakende satış yapanlar sık sık aynı ürün açıklamaları kullanıyor ve sanal ortamda satılan onca markalı ürünün arasından sizin ürününüzü ayırmak zor olacaktır.

Benim önerim, mümkün olan noktalarda her ürününüz için spesifik bir nüsha hazırlamanız olacaktır. Bu sayede hem etkileşiminizi yükseltebilir, hem de Google’a daha fazla benzersiz içerik sunabilirsiniz.

8-Anahtar Kelimelerinizi Takip Edin

Hedef anahtar kelimelerinizi takip etmek SEO çabalarınızın nasıl sonuç verdiğini görebilmenize olanak verecektir.

Sitenizde aynı içerikleri paylaşırsanız ya da değişiklikler yaparsanız bunun SEO üzerinde nasıl etkileri olacaktır?

Birçok anahtar kelimeyi takip etmek için birçok ücretli birçok araç olsa da, en temel seviyede bir hesap tablo programı size yardımcı olacaktır.

9-Sıralamayı Takıntı Haline Getirmeyin

Arama sıralamasında hatırlamanız gereken, bu sıralamanın arayanın lokasyonu, kullandığı mobil veya masaüstü alet, arama geçmişi vb. kriterlere bağlı olarak değiştiğidir.

Belli bölgelerdeki sıralamalarınızın yerine önem vermek yerine, yükselen ve düşen trendleri takip etmeniz daha yardımcı olacaktır.

10-Kullanıcı Yorumları

Etkileşimi arttırmak için kullanıcı yorumlarını desteklemek aynı zamanda SEO’nuz için de yararlı olabilir.

11-SEO Trendlerini Takip Edin

Google’ın algoritması düzenli olarak değişir ve şu anda etkili olan bazı SEO taktikleri çok yakın bir gelecekte etkisiz hale gelebilir.

Google’ın Webmaster Central blogu ve Moz ve Search Engine Land gibi siteleri takip edin – bunlar SEO trendlerini takip etmek için harika kaynaklardır.

12-Arama Trafiğine Güvenmeyin

Elbette sıralamanız önemlidir, ancak, SEO’nuzun diğer kanallarınıza mal olmasına izin vermeyin.

Google’ın tüm arama sonuçlarınızı sildiğini hayal edin – hala dış kaynaklardan yeteri kadar trafik sağlayabiliyor musunuz?

Arama sonuçlarına biz de değer veriyoruz, ama diğer kanalların da çalışması için yoğun olarak çalışıyoruz. Google sonuçlarımızı ortadan kaldırsa bu canımızı yakar, ama yine de birçok ziyaretçimiz olacaktır.

Arama sonuçlarına çok bağlı olmak şirketinizi Google algoritma değişimlerine karşı savunmasız kılacaktır.

İlgili Yazılar: 

Firmalar İçin SEO Tüyoları 1.Bölüm

Firmalar İçin SEO Tüyoları 2.Bölüm

 

Inovanka profesyonel dijital pazarlama hizmetlerinden yararlanmak için [email protected] mail adresimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.
Call Now ButtonYıldızınız Parlasın 🌟