Dijital Pazarlama ve Yeni Dünya Satın Alma Davranışları

Dijital Pazarlama ve Yeni Dünya Satın Alma Davranışları

Dijital Pazarlama ve Yeni Dünya Satın Alma Davranışları

İnovanka Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Ajansı olarak; bugünkü yazımızda internet üzerindeki fırsatları,yeni neslin satın alma davranışlarını ve Dijital Pazarlama Çalışmalarının işletmeler için neden artık olmazsa olmaz bir hal aldığını, bu nimetlerden yararlanmayan işletmelere göstermek adına hazırladık.

Dijital Pazarlama Hizmetleri

Dijital Pazarlama Hizmetleri

Milenyum Çocukları Sosyal Medya’da Nasıl Satın Alıyor?

Uzmanlar her ne kadar sosyal medya ilişkilerinin patlayacağını öngörseler de, asıl patlamayı milenyum çocuklarının ateşlemesine neredeyse kesin gözüyle bakıyorlar.

Milenyum jenerasyonu sosyal medya ağlarında göz ardı edilemez bir faktördür; zira bu piyasanın değerinin dünyada 2015’te toplam 2.45 trilyon dolar olduğu görülmüş, bunun 30 milyarı Birleşik Devletler’den gelmiştir.

Massachusetts Dartmouth Üniversitesi’nin son araştırmalarına göre sosyal medyadaki ‘satın alma’ tuşları son derece etkili olacaktır. Bu yılın başında hem Facebook hem de Twitter, bu tarz bir uygulama getireceklerini belirtmiş, ancak bu yeniliği ne zaman piyasaya süreceklerini açıklamamışlardır. Buna rağmen araştırma, bu yeniliğin milenyum çocukları arasında popülarite sahibi olacağını öngörmektedir.

Facebook Satın Alma Tuşu

Bu sonbaharda gerçekleştirilmiş araştırmaya göre, araştırmaya katılmış 405 kişi arasından (1980-2000 yılları arasında doğan), üçte biri (%35) gibi bir kesim Facebook’taki, çeyreği ise (%24) Twitter’daki satın alma tuşlarından yararlanacakları görülmüştür.

Bu rakamlar yeniliğin henüz tam olarak piyasaya çıkmadan büyük bir potansiyeli olduğunu göstermiş ve dünyada 76 milyon milenyum çocuğunun bu potansiyeli arttırmadaki gücünü açıkça gözler önüne sermiştir.

Bunun yanında araştırma, Pinterest’in online satın alma etkileşiminin de %51 ile Facebook’u (%16) ve Twitter’ı (%35) geride bıraktığını göstermiştir. Araştırmanın yaratıcıları, bu duruma Pinterest’in görsel tasarımının sebep olduğunu ve farklı ürünlerin satın alımının daha kolay gerçekleştini, bu yüzden de Facebook ve Twitter’ın önüne geçtiğini belirtmişlerdir.

Y Jenerasyonu

Y Küşağı Pazarlama Alışkanlıkları

Y Küşağı Pazarlama Alışkanlıkları

Yapılan araştırma ayrıca geleneksel dayatma kökenli pazarlamanın Y jenerasyonunda beklenen etkiyi yaratmayacağını, çünkü bu jenerasyonun, ne yapacağının dikte edilmesine değil, istediği bilgiyi istediği zaman bulabilmeye alışmış olduğunu belirtmiştir.

Sosyal medyanın kullanımı ve şirketler ve markalarla olan online etkileşimi hızla değişmektedir. Milenyum çocukları Facebook’tan sıkılmaya başlamışlardır; buna rağmen geçen yılın verilerine bakılacak olursa, araştırmaya katılanların %55’i en az bir markayı beğenmiştir.

Buna karşın, rakip platformlar Twitter ve Pinterest %29 ve %16 (sırayla) oranında büyüme kaydetmiş, Instagram ise alternatif bir platform olarak gösterilmiştir, bunıun yanında araştırmanın yaratıcıları bu platformlarda görülen reklamların sahibi markaların kayda değer olduklarını ve trend yakalayabieceklerini belirtmiştir.

Kullanıcıları bir marka veya şirketi beğenmeleri yönünde motive eden faktörler değişse de, indirim veya kupon gibi faktörlerin tüm platformlarda  etkili olduğu görülmüş ve bu şirket/markaların sosyal medyada yeni bir piyasa edinmelerine sebep olmuştur.

Bununla birlikte, satışlarını arttırmak isteyen şirket/markalar çaba sarf etmek zorundadır. Beğeni/takip etme/pin karşılığında indirim veya kupon verilmesi benzeri bu çabaların satışlara, kişiye özel fırsat, ücretsiz ürünler ve direkt reklam kadar artış getirdiği gözlemlenmiştir.

Sosyal etkileşimin devasa etkiler getireceği öngörülmektedir. Milenyum çocuklarını dikkate almayan şirketler, kendi geleceklerini tehlikeye atmış olurlar.

İnovanka olarak sürekli gelişen ve değişen teknolojiyi, pazarlama alışkanlıklarını,yeni dünya düzenini ve yurt dışı kaynakları yakından takip ederek firmalara sunduğumuz eşsiz Dijital Pazarlama ve Dijital Reklamcılık ( İnternet Reklam Paketi & Google Reklam Paketi ) hizmetlerinden siz de yararlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.