Dijital Pazarlama Taktikleri: 11 Strateji

Dijital Pazarlama Taktikleri: 11 Strateji

Yazıda içerik pazarlamadan SEO’ya birçok alanda kullanabileceğiniz dijital pazarlama taktikleri açıklanmıştır.

İzlemeniz gereken dijital pazarlama taktikleri ve stratejilerinin sayısı azımsanacak gibi değildir. Endüstride geçirdiğimiz tüm zaman boyunca öğrendiğimiz bir şey varsa o da, bir müşteri için sağlanabilecek hizmetlerin sınırsız olduğudur.

Dijital pazarlama taktikleri hakkında yüzeysel bilgi arıyorsanız bunu dışarıda bulmanız çok kolaydır. Daha derin kazarsanız, hiç düşünmediğiniz ayrıntılı stratejileri bulabilirsiniz. Daha da derine bakarsanız ise, sizi dumura uğratacak başka stratejiler bulmanız da muhtemel.

Umarız bu yazımız da size çarpıcı bir deneyim yaşatır. Aşağıda sunduğumuz etkili ve kanıtlanmış olan dijital pazarlama taktikleri, hala birçok şirket tarafından kullanılmamakta, ya da tüm potansiyelinden faydalanılamamaktadır. Bugünden sonra bu şirketlerden biri siz olmayacaksınız!

Hala Uygulamadığınız SEO Stratejileri  

Arama motoru optimizasyonu (SEO), konu dijital pazarlamaya gelince elbette bir gerekliliktir, ancak SEO’nun bilinmeyen, önemsenmeyen ya da göz ardı edilen özelliklerinin de bulunduğu söylenebilir. Bu bilinmeyen niteliklerin her biri, başarılı bir kampanya için tam da ihtiyaç duyulan element olabilir.

 Gezinim Optimizasyonu:

Etkili gezinim organizasyonunun amacı, ziyaretçilere sunduğunuz fırsatları göstermek kadar, onların web sitenizde hareket etmelerini kolaylaştırmak da olmalıdır. Arama yapan kullanıcının ilgi alanları ve hareketlerine bağlı olarak, onlara yüzlerce sayfa arasında gezinme kolaylığı sağlarken, bir yandan da ürünlerinizi onların karşısına çıkartabilmek için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir.

Etiketleme Optimizasyonu:

Büyük web siteleri, her sayfayı anlık olarak optimize edemezler. Birçok site için, tüm sayfaların optimizasyonunun tamamlanması yıllar sürebilir. Buna karşılık, tüm web sitenizin başlık, tanım ve etiketlerini düzenlemek son derece hızlı ve kolaydır. Bunu yapmak, arama motoru algoritmalarının size daha fazla ilgi göstermesini sağlar ve ziyaretçi sayınızda artış olabilir.

Bağlantı Düzeltmeleri:

Etki alanınızı değiştirmiş ya da içeriğinizi yeni bağlantı adresine taşımış olduğunuz durumlarda, site otoritesini korumak için bağlantı düzeltmeleri yapmanız hayati önem taşır. Kullanıma kapatılmış sayfalara yönlendiren bağlantıları bulmak için araçlar kullanın ve bu bağlantıların doğru sayfaya yönlendirilmesi için başvuruda bulunun.  Arama motorları, bağlantı değerlerini taşımakta son derece başarılı olsalar da, belli sayıda bağlantı taşındıktan sonra düzeltilmeyen bağlantılarda önemli bir değer kaybı görülebilir.

Hala Uygulamadığınız İçerik Pazarlama Stratejileri 

Müşteri Profilleri:

Yarattığınız içeriğin başarısını garanti altına almak için, web sitenizi ziyaret eden ve ürün ya da hizmetlerinizden faydalanmayı tercih eden insanlar hakkında bir iki şey bilmeniz gerekir. Müşteri profilleri geliştirmek, tipik müşterilerinizin özellikleri ve alışveriş alışkanlıkları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmenizi ve içeriğinizi onlara uygun biçimde düzenlemenizi kolaylaştırır.

İçerik Mesajı İncelemesi:

Müşteri profilleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, tüm içeriklerinizin takipçilerinize aynı mesajı ilettiğinden emin olun. Web sitenizde bulunan tüm içeriklerin tutarlı olduğundan emin olmak için derin bir inceleme yapın. Paylaşımlarınızı görsel çekicilik, profesyonellik, eyleme çağrı, organizasyon ve erişim gibi perspektiflerden inceleyerek her paylaşımın verimliliğini ölçün.

Hala Uygulamadığınız Sosyal Medya Stratejileri  

E-posta pazarlama:

Birçok şirket hala e-posta pazarlaması ile tanışmamış durumdadır. Bu alanda başarılı olmak ilk hedeflerinizden biri olmalıdır. Bir alışveriş sağlanamamışsa bile, müşterinin e-posta adresini alarak yenilikleri kendisine ulaştırma olanağı sağlamak size son derece faydalı olacaktır. Elbette en iyi durumda hem satış yapar hem de müşterinizin iletişim bilgilerine sahip olursunuz. E-posta pazarlaması sayesinde, sizinle etkileşime geçmeye açık kullanıcılara erişim sağlayabilir, daha sonra kendinizi onlara hatırlatabilirsiniz.

Sosyal Medya Etiket Optimizasyonu:

Ziyaretçileriniz içeriğinizi sosyal platformlara taşıdıklarında, verilmek istenen mesaj etiketler ile iletilir. Farklı platformlarda farklı mesajlar verebilmek için etiketlerinizi düzenlemeyi bilmeniz gerekir. İnsanların ilgisini çekebilirseniz, takipçi kitlenizi büyütebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesap Optimizasyonu:

Sosyal medya pazarlamasında başarılı olmak istiyorsanız, kullandığınız tüm sosyal hesapların doğru şekilde optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. Yanlış optimizasyon yapılması durumunda, insanlara erişim olanağını yakalayamaz, kampanyalarınızdan verimli sonuçlar alamazsınız.

Hala Uygulamadığınız Dönüşüm Optimizasyon Stratejileri

Analitik Amaçlar:

Pazarlama kampanyalarınızın başarılı olup olmadığını belirlemek için süreç ve performanslarını takip etmeniz gerekir. Bu da analitik kodunun doğru yüklendiğinden ve doğru metriklere doğru hareket ettiğinden emin olmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Veriler kafa karıştırıcı ve sıkıcı olabilir. Amaçlarınızı ve metriklerinizi önceden belirleyerek doğru verileri doğru okumayı öğrenebilirsiniz.

En Başarılı Uygulama İncelemesi:

Dönüşüm optimizasyonuna giriş yapmak isteyen herkes, doğru dijital pazarlama taktikleri uyguladığından emin olmalıdır. Zamanla değiştirilmiş ve üzerinde oynanmış olsalar da en başarılı uygulamalar, size veri toplamadan ziyaretçileriniz hakkında bilgi vererek, kullanıcı deneyimini geliştirmenizi kolaylaştırır.

Canlı Kullanıcı Testi:

Bu test sayesinde, web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının gerçekte nasıl hareket ettiğini görebilirsiniz. Ziyaretçilerinize bir kılavuz yaratmak için, belirlediğiniz müşteri profillerini ve amaçlarınızı kullanabilirsiniz. Kullanıcılarınızın söz ve hareketlerini kaydedin. Bu sayede daha fazla dönüşüm sağlamak için web sitenizde geliştirebileceğiniz alanlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dijital pazarlama kampanyanızı geliştirmek için kullanabileceğiniz yöntemler sınırsız olsa da, doğru fikirlere yatırım yapmanın önemli olduğunu unutmamalısınız. Dijital pazarlama taktikleri konusunda yenilikçi olmamak size yalnızca belli bir başarı sağlar ve şirketinizi büyütmeyi zorlaştırabilir.

Yukarıdaki stratejilerden biri kampanyanızın ihtiyacı olan çeşitliliği sağlayabilir.

Inovanka Dijital Pazarlama Stratejileri ile kalıcı olarak büyüyün..

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.