Dijital Pazarlama Terimleri

Dijital Pazarlama Terimleri

Dijital dünya parmak ısırtacak bir hızla gelişirken, süreçleri ve teknoloji kullanımını tanımlayan yeni terimleri de getirmektedir ki, bizim durumumuzda bu terimler online pazarlama ile ilgilidir. Dijital pazarlama planınızın bir parçası olan bu dili deşifre edebilmeniz için 10 adet dijital pazarlama terimi aşağıdadır.

Bloga Dönüş

Dijital Pazarlama Terimleri

Dijital Pazarlama Terimleri

Google’a göre, dijital teknolojiye adaptasyon konusunda bazı firmalar ‘çok yavaş’ hareket etmektedirler. Pazarlama otomasyonu veya uyumlu web tasarımı gibi yöntemleri kullanmak bir yana, küçük ve orta boy şirketlerin yalnızca yarısının kendine ait web sitelerinin olduğu kaydedilmiştir. Bu durumda birçok faktör etkilidir, ancak aralarından birinin kesin etkisi bilinmektedir – yeni teknolojiler ve pazarlama pratiği hakkında bilgi eksikliği. Her ne kadar bu yazıya djital pazarlama konusunda yoğun bir kurs sığdıramayacak olsak da, ilginizi çekecek birkaç terimi tanımlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

 

 • Dijital Pazarlama Terimi 1: Adwords

 

Google’ın reklam hizmeti olan Adwords, Arama sayfasına reklam yerleştirerek, belirli anahtar kelimeler aratıldığında reklam veren şirketlerin, organik sıralama fark etmeden en üstte çıkmalarını sağlayan bir servistir.

Google Adwords Hizmeti

Google Adwords Hizmeti

 

 • Dijital Pazarlama Terimi 2: İçerik Pazarlama

Şirketin kendi dijital kanallarını kullanarak, müşteri çekmek ve halihazırda bulunan müşterileri korumak amacıyla ilgili içerik paylaşmasına verilen addır. Örnek olarak, e-posta yoluyla, sosyal medya veya kendi web sitenizde paylaştığınız video, blog yazıları, raporlar veya veri grafikleri içerik pazarlamaya girer. Yerli pazarlama (veya sponsorlu içerik) ise bu içeriklerin haber siteleri gibi başka online platformlarda paylaşılması için ödeme yapmaya verilen addır.

 

 • Dijital Pazarlama Terimi 3: Conversion (Dönüşüm)

 

Bir müşteri ya da muhtemel aday online olarak istenen bir eylemi gerçekleştirdiğinde, buna dönüşüm denir. Bu bir satın alım, üyelik başvurusu, dosya indirilmesi veya bülten üyeliği oluşturulması olabilir.

 

 • Dijital Pazarlama Terimleri 4: CPA, CPC ve CPM – Reklam Ücretlendirme Modelleri

 • CPA – Cost per Aquisition (Kazanç başına ödeme) – Bu ücretlendirme modelinde, şirketler, reklam aracılığyla yaptıkları yönlendirme, satış veya dönüşüme ücret öderler. Sadece istenen sonuçlar için ödeme yaparsınız.
 • CPC – Cost per Click (Tıklama başına ödeme) – Bu ücretlendirme modelinde şirketler, insanların hedef sayfaya ulaştıran reklam butonlarına tıklamaları başına ücret öderler.  Bunun video görüntülenmesi başına ödeme yapmak (Cost per View) gibi benzerleri de bulunmaktadır. En yaygın ücretlendirme modelidir.
 • CPM – Cost per Thousand (Bin başına ödeme) – Bu ücretlendirme modelinde, reklam gösterimlerinin (reklamınızın hedef kitleye gösterilmesi) belli bir sayısı başına ücret ödersiniz. Bu da bir reklamın 1000 kez gösterilmesi başına ödeme yaptığınız anlamına gelir. Bu modeli markanızın duyulmasını istediğinizde kullanabilirsiniz.
 • Dijital Pazarlama Terimleri 5: CTR – Click Through Rate

 

Genelde bir e-posta, reklam veya web sitesine yerleştirilen bir bağlantıya tıklayan insanların yüzdesidir. CTR oranı arttıkça, bağlantıyı başarılı bir şekilde takip etmiş insanların sayısı da aynı oranda artacaktır.

 

 • Dijital Pazarlama Terimleri 6: Marketing Automation (Pazarlama Otomasyonu)

 

Online-Dijital Pazarlama’yı; kullanıcıların davranışlarını, segmentleri ve izleri otomatik olarak takip ederek gerekli yanıtları veren bir yazılım aracılığı ile otomasyon yaratma sürecine verilen addır ve çoğu kez müşteri ilişkileri yönetim sistemleri ile bütünleştirilir. Örneğin, bir kullanıcı A e-postasını açtığı anda B e-postası otomatik olarak 10 gün sonra gönderilir.

 

 • Dijital Pazarlama Terimleri 7: Mobilegeddon

 

Google’a ait olan ve web sitelerinin sıralamalarındaki değişiklikleri kaydeden algoritmanın 2015 güncellemesine verilen isimdir. Burada sitenin mobil cihazlara uyumuna dikkat edilmiş – bir web sitesinin mobil cihazlarda ne kadar iyi görüntülendiği – ve ona göre web siteleri sıralanmıştır. Mobil uyumlu ve yanıt veren bir web sitesine sahip olmak SEO için hayatidir.

 

 • Dijital Pazarlama Terimi 8: Uyumlu Web Tasarımı

 

Bu tasarımlar açıldıkları cihazın ekran boyutuna uyum sağlamaları için oluşturulmuşlardır. Bunların kullanımı web sitesini cep telefonları, tabletler ve televizyonlar için uyumlu duruma getirir.

 

 • Dijital Pazarlama Terimi 9: Pre-roll Reklamcılık

 

Video izlenmeden önce gösterilen tanıtım videolarına verilen addır. Aralarında en popüleri olan YouTube’un pre-roll reklamları, izleyenlere 5 saniye sonra videoyu geçebilme şansı tanırken, şirketler, sadece videonun 30 saniyesi izlenirse ödeme yapmaktadırlar.

 • Dijital Pazarlama Terimi 10:  SEO – Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu)

 

Web sitenizin, Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında, aramalarda üst basamaklara tırmanması için uygulanan metodlardır. Alakalı içerikler, sosyal medya hatırlatmaları, mobil uyumluluk, uzun anahtar kelimeler, bağlantı oluşturulması,link yapılandırması,meta tagleriniz ve görüntü ve video gibi görsel medya elementleri, SEO için son derece önemli yapı taşları durumundadırlar.

Inovanka dijital pazarlama ajansı hizmetlerinden yararlanmak için bizimle [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.