Ekibe Rehberlik Etmek: Yöneticiler İçin Tüyolar

Ekibe Rehberlik Etmek: Yöneticiler İçin Tüyolar

Yazımızda yöneticiler için tüyolar yer almaktadır. Modern çalışanları yönetirken, anahtar bileşenlerden birinin rehberlik olduğu unutulmamalıdır. Endüstrilerin değişme hızı ve neredeyse her ay yeni bir beceriye ihtiyaç duyulan iş dünyasını göz önünde bulundurursanız, ekibinizin düzenli şekilde büyümesine yardımcı olmanın ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Deloitte’e göre, günümüzde ihtiyaç duyulan becerilerin işlevselliği 2.5 ila 5 yıl arasında tükenecektir. Bunun yanında yeni nesil çalışanlar, her gün işe gelerek görevlerini tamamlamak yerine, yöneticilerinin rehberliğinde kendilerini geliştirmek istemektedirler. Başarılı bir liderin damgası, çalışanlara rehberlik sağlaması ve gelişme göstermelerine yardımcı olmasıdır. Aşağıda, ekibinizi başarıya taşıyacak ve bunu yaparken sizi de harika bir lider haline getirebilecek beş stratejiyi bulabilirsiniz.

Ekibe Rehberlik Etmek: Yöneticiler İçin Tüyolar

Duygusal Zekâ

Rehberlik yalnızca çalışan ile ilgili bir süreç değildir. Rehberlik becerileriniz büyük oranda, ekibinizin her üyesiyle nasıl etkileşim kurduğunuza bağlıdır. İnsanlarla empati kurabiliyor, çalışma ortamlarında karşılaştıkları sorunları anlayabiliyor ve duyguları konusunda hassasiyet gösterebiliyorsanız, yaşanan problemleri birlikte çözebilmek için daha iyi bir donanıma sahipsiniz demektir.

Duygusal zekanızın farkında olmanız ve onu geliştirmeniz demek, insanlara destek olmaya ve onlara rehberlik etmeye daha hazır olmanız demektir: başarılı liderlerin duygusal zekalarının daha yüksek olmasına şaşmamak gerekir. Duygusal anlamda akıllı olabilmek için, hem kendi bakış açınızı iyi tanımalı, hem de başkaları ile empati kurarak onların yaşadıklarını anlayabilmelisiniz. Bunu yaparak ekibinizle kişisel düzeyde çalışabilmek için ihtiyacınız olan temeli oluşturabilirsiniz.

Her Bireyin Kuvvetli Yönlerini İyi Tanıyın

Rehberlik, herkese uyacak bir kalıba sahip bir süreç değildir. Odağınızı ilgilendiğiniz insana sabitlemeniz gerekir. Her bir ekip üyesi, ekibinize benzersiz bir değer sağlar. Bir yönetici olarak göreviniz, her bireyin güçlü yönlerini keşfetmek ve bu yeteneklerini geliştirebilmesi için ona özel bir rehberlik planı oluşturarak ona yardımcı olmaktır. Ekibinizi oluşturan üyeler ve geliştirmeleri gereken beceriler hakkında samimi bir kavrayışa sahip olmak, daha hatasız planlar yapmanıza ve projeleri kusursuz biçimde yönetmenize olanak tanır. Buna ek olarak Gallup’a göre, güçlü yönlerini günlük olarak kullanan insanların etkileşimi, diğerlerinden altı kat daha verimlidir.

Sorular Sorun

İnsanlara rehberlik sürecinden ne beklediklerini sormak, iletişim seviyesiyle doğrudan bağlantılıdır. Yalnızca ekip üyelerinin güçlü yönlerine göre bir geliştirme planı hazırlamak yerine, her bir çalışanınıza sevdikleri ve onlara heyecan veren aktiviteleri, neler öğrenmek ve nerelere gitmek istediklerini sorarak iletişimi planınızın içine dâhil edebilirsiniz. Çalışanlarınızın bariz becerilerini geliştirirken, gizli yeteneklerinin de olabileceğini aklınızdan çıkartmayın.

Sonraki adımları planlarken kararlarınızı çalışanlarınızın fikirleri etrafında dokumak, ekip üyelerinize onlara değer verdiğinizi ve hedeflerine ulaşmalarında onlara yardımcı olmaya hazır olduğunuzu gösterecektir. Rehberlik süreci, çalışanlarınızı profesyonel gelişme yoluna sokabilir ancak, en etkili strateji, iletişiminizi onların kendi gelişimlerinin kontrolünü ellerine almaları için kullanmak olacaktır.

Çalışanlarınızı Güçlendirin

Çalışanlarınızın becerilerini ve ulaşmak istedikleri hedefleri belirledikten sonra, bu becerileri pratik anlamda kullanmalarına yardımcı olmanız gerekir. Her bir ekip üyesine, anahtar yeteneğini geliştirecek bir görev vermekle başlayın. Esnek görevler vermek, yeni bir projeyi yönetmelerine izin vermek ya da satışlarla ilgili direkt sorumluluklar almalarını sağlamak, bu yetenekleri geliştirebilecek görevler arasında sayılabilir. Elbette öğrenmenin en iyi yolu yapmaktır; çalışanlarınıza bağımsızlık verdikçe onlara olan güveninizi de daha iyi gösterebilir ve özgüvenlerinin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Çalışanlarınıza, bir gecede değişmelerini beklemediğinizi gösterebilmeniz çok önemlidir. Gelişme bir süreçtir ve elbette aksilikler yaşanacaktır – siz de bu sorunlar konusunda yardımcı olmak için oradasınız. Çalışanlarınızın bağımsızlığını engellemeden onlara istedikleri zaman size ulaşabileceklerini göstermeniz çok önemlidir.

Anahtar: Geri Dönüşler

İnsanların geri dönüşler olmadan gelişmeleri olanaksızdır. Ekibiniz geliştirebileceği özelliklerin farkında olmazsa değiştirmesi ve geliştirmesi gereken becerileri göremez. Harika bir kılavuz olmanın ilk şartı, etkili ve güncel geri dönüş sağlayabilmektir. Zamanında gelen yapıcı eleştirilerin yanında, övgünün de önemli olduğu unutulmamalıdır.

Çalışanların gözünde büyüyen zaman sınırlamaları, odak değişimleri ve gelecek projeler göz önünde bulundurulduğunda, rehberlik sorumluluklarını kusursuz şekilde gerçekleştirmenin zor olduğu söylenebilir.

Gelişim ile ilgili Diğer Yazılar İçin Tıklayınız…

Dijital Pazarlama ile ilgili yazılar İçin Tıklayınız…

1

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.