Ekibe Verilen Değeri Gösterecek 20 Yaratıcı Fikir

Ekibe Verilen Değeri Gösterecek 20 Yaratıcı Fikir

Çalışanlara verilen değerin gösterilmesi, günümüz iş yerlerinde yavaş yavaş bir zorunluluk haline gelmektedir.

World at Work’ün düzenlediği bir ankete göre şirketlerin 88%’i, ayın elemanını seçme, prim ya da hediye kartı sunma gibi aktiviteler aracılığı ile çalışan takdiri programlarını uygulamaktadır.

Bununla birlikte, her gün daha fazla kişi bu aktivitelerin ‘samimiyetsiz’ ve ‘sıkıcı’ olduğunu dile getirmektedir.

2017 Çalışan Etkileşimi Raporu’na göre, dört çalışandan yalnızca biri kendini işyerinde değerli hissetmektedir (geçen yıla göre 16%’lık bir düşüş gözlemlenmiştir).

Yalnızca bir çalışan takdiri programına sahip olmak ve tüm çalışanların kendilerini değerli hissettiklerini varsaymak çok yanlış bir bakış açısıdır. Ekip üyelerinin mutluluğunu önemseyen şirketler, gerçekten işe yarayacak aktiviteler bulmaktan sorumludurlar.

Peki başarılı bir çalışan takdiri programı nasıl özelliklere sahip olmalıdır?

Her şirket benzersizdir, bu yüzden bir organizasyonda fayda sağlayan aktiviteler, diğerinde tamamen verimsiz olabilir. Ancak genel olarak, çalışan takdiri programları kapsamlı bir yapıya sahip olmalı ve düzenli geri dönüşlerle doğru yönde geliştirilmelidirler.

Başarılı takdir programlarında kullanılan yöntemlere göz atmadan önce, çalışan takdirinin her zaman etkili sonuçlar sağlamamasının nedenlerini inceleyelim.

Çalışan Takdiri’nin Gizli Tehlikeleri

İşyerinde canınızı dişinize takarak çalıştıktan sonra yaptığınız işin takdir edilmediğini görmek kadar can sıkıcı bir şey olamaz. Minnettarlık duymayan yöneticilerle çalışan herkes, bu durumun motivasyonu ne kadar kötü etkilediğini bilir.

Hayal kırıklığının ikinci nedeni ise hiçbir anlam ifade etmeyen boş övgülerdir.

Çalışanların 50%’si takdirin artması durumunda işten ayrılma oranlarının düşeceğine inanmaktadır.

Anlamlı övgüler almayan çalışanların 40%’ı direkt sorumluluklarının dışındaki işlerle ilgilenmemektedirler.

Bu yüzden çalışanlarınıza iltifat ederken, takdirinizin gerçek olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bu övgüler faydadan çok zarar getirebilir.

Leah Andrews’ün özgün çalışan övgüsü hakkında (eski yöneticisi ile ilgili olarak) söylediklerine bir göz atalım:

Bayramlarda şirket, çalışanlarına şaka amaçlı ödüllerden başka bir mükafat vermezdi çünkü şirket yöneticileri, herhangi bir çalışana özel ilgi gösterdikleri gibi bir algının oluşmasını istemiyorlardı. Bazı yıllarda sembolik bir hediye alırdık, diğer yıllar ise onu bile göremezdik. Yönetim kadrosu bunun çalışan takdirine eğlenceli bir yaklaşım olduğunu düşünüyordu, ancak biz çalışanlara göre bu durum olumlu geri dönüşü ciddiye almadıklarını gösteriyordu.

1.Öğle yemeği çekilişi

Takdirin her zaman yönetimden gelmesi gerekmez. Eş seviyede meslektaşlar arasında takdir duygusunu güçlendirecek bir program uyguluyorsanız (ki uygulamalısınız), çalışanlarınızın meslektaşlarından birini her takdir edişinde isminin yazılı olduğu bir kağıdı bir şapkaya atın. Çalışanlarınız meslektaşlarına minnet duyduklarını gösterdikçe kazanma şansları da artar. Haftanın sonunda, şapkadan iki isim çekin ve onlara bir öğle yemeği ısmarlayın!

2.Sosyal kelebek

Çalışanlarınıza duyduğunuz minneti herkese açık bir platform üzerinden göstermek için, şirketinizin Facebook, Twitter veya LinkedIn hesaplarını kullanabilirsiniz. Kim olduklarını, yaptıkları işleri ve bu işlerin önemini belirtmeyi de unutmamalısınız.

3.İşyerinde Doğum günü kutlamaları

Çalışanlarınızın doğum günlerinde onlara izin verin. Bu önemli günde dinlenmeyi hak ediyorlar!

4.Ofis dışında çalışın

Bir günlüğüne tüm ekibinizi alıp internet bağlantısı olan herhangi bir yere (kafe, kütüphane vs.) gidin. Ofis dışında çalışmak onları rahatlatacak ve daha verimli çalışmalarına yol açacaktır.

5.Yapışkanlı not kağıtları

Çalışanlarınıza teşekkür etme amacıyla (nedeniyle birlikte) notlar bırakın. Yapışkanlı not kağıtları üzerine kendi elinizle yazacağınız notlar, çalışanlarınız için keyifli sürprizler haline gelebilir.

6.Dönüşümlü ödüller

Eğlenceli bir ödül belirleyerek (oyuncak hayvan, biblo vb.) bu ödülü ofis içinde kişiden kişiye aktarın. Şirket değerlerine inancını benzersiz şekilde göstermiş olan bir çalışanınıza ödülü vererek bir hafta masasında tutmasına izin verin. Bir sonraki hafta ise, bu ödülü aynı başarıyı gösteren başka bir çalışana verebilirsiniz.

7.Hoş sürprizler

Çalışanlarınızdan biri iş yerinden ayrıldıktan sonra masasının çekmecesine en sevdiği gofreti bırakın. Bu tatlı sürprizi bulduktan sonra gününün iyi başlayacağından emin olabilirsiniz.

8.Takdir günü

İşyerinizde resmi bir takdir günü organize edin. Yemek, ödüller ve takım güçlendirici aktivitelerle bu günü hatırlanacak bir etkinlik haline getirebilirsiniz.

9.Günlük zaferler

Çalışanlarınızdan biri büyük bir başarı yakalamışsa, meslektaşlarının bundan haberdar olmalarını sağlayın. Şirket içi konuşmalarınızda ya da toplantılar sırasında bu kişiyi tebrik edin. Bunu yapmak, hem başarıyı yakalamış olan çalışanın kendini değerli hissetmesini, hem de meslektaşlarının aynı takdire ulaşmak için motive olmalarını sağlayacaktır.

10.Proje planı

Çalışanlarınızın üzerinde çalışmak istedikleri projeleri belirlemelerine olanak tanıyın. Bu onlara sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda güvendiğinizi belli eder. Aynı zamanda çalışanlarınızın, farklı şeyleri denemeleri için onları cesaretlendirdiğinizi fark etmelerine de olanak sağlar.

11.Şöhret duvarı

Çalışanlarınızın ya da yaptıkları işlerin fotoğraflarını çekin. Çektiğiniz resimleri kolaj haline getirin ve sağladıkları katkıların ne kadar değerli olduğunu onlara gösterin.

12.Spontane ikramlar

Sıcak bir günde tüm ekip için soğuk içecekler getirin ya da sabah ofise gelirken herkes için sıcak poğaça alın. Çalışanlarınızın görevlerine dönmeden önce kısa bir ara vermeleri ve rahatlamaları, verimliliklerini olumlu yönde etkileyecektir.

13.Minnettarlığı gösterin

Çalışanlarınızın birbirine gönderdiği teşekkür notlarını ve olumlu mesajları tüm ekibin görebileceği şekilde sergileyin. Çalışanlar bunları gördüklerinde, şirket içindeki olumlu elektriği daha iyi hissedebilirler.

14.Bir kart gönderin

Çalışanlarınızın evine teşekkür kartı göndermeyi deneyin. Beklemedikleri bir anda posta kutularında bulacakları motive edici bir mesaj onlar için sandığınızdan daha büyük bir öneme sahip olabilir.

15.Tezahürat yapın

Çalışanlarınızdan biri görevleri dışında bir projeye dahil olarak büyük bir katkı mı sağladı? Tüm ekibin bu ekip üyesine tezahürat yapmasını sağlayın ve siz de coşkuya dahil olun!

16.Ödül kuponları

Çalışanlarınızdan birinin harika bir iş yaptığını gördüğünüzde ona bir ödül kuponu verin. Çalışanlarınızın topladıkları kuponları daha sonra bisiklet, tişört, hediye çeki ya da sevdikleri restoranda bir öğün gibi ödüller için kullanmalarına da olanak tanıyın.

17.Yarışmalar

Ekip üyelerinizin istedikleri bir proje üzerinde tek başlarına ya da ekip halinde bir gün boyunca çalışmalarına olanak tanıyın. Gün sonunda bunları bir jürinin karşısına çıkartın ve seçilen fikirlerin ilerideki çalışmalara eklenmesini sağlayın.

18.Ulaşım konusunda yardım sağlayın

Benzin parası, araba bakımı ya da toplu taşıma ücretleri göz önünde bulundurulduğunda ulaşım pahalı olabilir. Çalışanlarınızın ulaşım ücretlerini karşılamayı ya da park yerinizi bir haftalığına çalışanlarınızdan birine ödünç vermeyi deneyebilirsiniz.

Bu fikirlerden bazıları size önemsiz görünebilir, ancak küçük ayrıntıların en büyük değişiklikleri tetiklediğini unutmamalısınız.

19. Mutluluk Raporları / Vishen Lakhiani

Çalışanlarınızın hafta bitiminde yarım saatini ayırıp, yöneticilerine ve şirket kurucularına mutluluk raporu sunmalarına olanak verin. Çalışanlarınız o hafta şirketinizde ve özel hayatında nelerden dolayı mutlu olduğunu, ekip olarak o hafta neleri başardıklarını mail olarak iletebilirler ya da şirket yönetimi yazılımları ile bunu gerçekleştirebilirler. Bu durum şirketinizin daha canlı, birbirinden daha haberdar, daha pozitif ve daha mutlu olmasına aracı olacaktır.

20. Hayallerini Destekleyin

Çalışanlarınızın iş ve özel hayatlarındaki hayallerini, yapmak istediklerini konuşun. Hayallerini gerçekleştirmek için networkünüz, bilgi ve tecrübeniz kimi zaman bütçeniz açısından uygun ise maddi olarak onlara destek olun.

Ekibinizi takdir ettiğinizi gösterme çabalarınızı gerçekten anlamlı kılmak için farklı yöntemlere başvurun. Çalışanlarınız da şirketiniz de bunlardan büyük fayda sağlayabilir.

Şirket kültürünü yenilemek için harika yazılar için tıklayınız… Planlı ve profesyonel bir bakış açısıyla kültürünüzü yenileme desteği almak istiyorsanız [email protected] mail adresimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.