Etkili Dijital Pazarlama Uzmanı’nın 7 Önemli Alışkanlığı

Etkili Dijital Pazarlama Uzmanı’nın 7 Önemli Alışkanlığı

Etkili bir Dijital Pazarlama Uzmanı olmak isteyen kişi, sektördeki en iyi online pazarlama uzmanlarını bulmalı ve onların iş alışkanlıklarını taklit ederek, her geçen gün üstüne koymalıdır.

Bu prensip spesifik taktikler için her zaman işe yaramayabilir (tıklama-başına-ödeme için tasarlanan taktiklerden bazıları bir yıl sonra fayda sağlamayabilir). Ancak, başarılı taktiklerin keşfi ve uygulanmasını sağlayan özellik ve alışkanlıklar, her zaman faydalı olacaktır.

Aşağıda “Etkili Dijital Pazarlama Uzmanı’nın 7 Önemli Özelliğini” bulabilirsiniz.

1- Dijital Pazarlama Uzmanı Stratejik düşünür

Başarılı dijital pazarlama çalışmaları, ‘Belli bir reklamın dönüşüm oranlarını nasıl geliştirebilirim?’ sorusundan çok daha fazlasını kapsar. Bunun yerine, başarılı bir pazarlama uzmanı, online marka tanıtımını uzun vadeli olacak şekilde tasarlar.

Burada atılacak doğru adım (henüz yapmadıysanız), bir beyin fırtınası düzenleyerek hedef piyasanızdaki insanlara ulaşacak uzun vadeli bir “dijital pazarlama stratejisi” düzenlemektir. Bu stratejiden, marka bilinirliğini arttıracak ve dönüşüm oranlarını geliştirecek eylem odaklı taktikler (arama motoru pazarlaması, PPC reklamcılığı, içerik pazarlama vb.) üretmelisiniz.

2-Derileri kalındır.

Bir liderseniz ya da belli bir başarıya sahipseniz, tabiî ki sizden nefret edecek insanlar olacaktır. Bu çok doğaldır.

Yeni bir fikir sunduğunuzda ya da bir toplantıda sunulan zamanı geçmiş bir pazarlama konseptine karşı çıktığınızda, profesyonellikten uzak bir tepki alma olasılığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu durum yaşandığında, profesyonel kalın ve size saldıranların seviyesine inmekten kaçının. Ayrıca, sizden nefret edenlerden önemli dersler alabileceğinizi de aklınızda tutun.

3-Sürekli öğrenirler.

Konu Dijital Pazarlama‘ya geldiğinde, her şeyi bildiğinizi düşünebilirsiniz. Bu kesinlikle doğru değildir.

Online pazarlama, teknolojiyle yakından ilgilidir ve teknoloji sürekli değişir. Bu değişikliklere adapte olmayı öğrenmelisiniz.

Hatta, genel olarak sürekli öğrenmek iyi bir stratejidir. Pazarlama buna istisna değildir.

4-Yazardırlar.

Pazarlama tamamen iletişimle ilgilidir. En başarılı pazarlama uzmanları, görüntü ve videonun yanında yazıyla iletişim kurmayı öğrenmişlerdir.

Unutmayın: Reklam kopyası yazıya dökülür. Etkili pazarlama uzmanları mükemmel reklam kopyaları yaratabilirler çünkü bu konuda ‘egzersiz’ yapmışlardır. Kendilerini, o cümleye en uygun olacak kelimeyi bulmak için zorlamışlardır. Uzun süre bir şeyi tanımlamak için en uygun sıfatı bulmaya uğraşmışlardır.

Tüm bu çaba, bir pazarlama uzmanını bu alanda daha etkili olmaya itmiştir.

5-Seçim yaparken veri kullanırlar.

Başarılı bir pazarlama uzmanı, asla belli bir eyleme çağrı yazısının veya bir reklam kopyasının en iyisi olduğunu varsaymaz. Bunun yerine, o kopyayı mantıklı başka bir alternatifle test eder. En iyi dönüşüm oranını sağlayan seçenek kazanır.

6-Belli bir alanda uzmanlaşırlar.

Dijital pazarlama çok yönlüdür. En iyi dijital pazarlama uzmanı bile tüm bu hareket eden parçaları takip edemez.

Bu yüzden, bir alanda uzmanlaşmak güzel bir stratejidir. Her alanda uzman olmaya çalışmak yerine, başarılı dijital pazarlama uzmanları, PPC, içerik pazarlama, e-posta pazarlama ya da başka bir dijital taktik konusunda uzmanlaşırlar.

7-Detaylara odaklanırlar.

Etkili dijital pazarlama uzmanı detaylara dikkat eder. Çünkü iyi bir kampanyanın birçok veri noktasına sahip olması bunu gerektirir: hedef kitlenin demografiği, ilgi alanları, kampanya yürütme saatleri, her kanalın dönüşüm oranları bu noktalardan sadece birkaçıdır.

Etkili dijital pazarlama uzmanı tüm bu ayrıntıları neyin çalışıp neyin çalışmadığını anlamak için analiz ederek kararlarını buna bağlı olarak verir.

Sonuç:

Etkili bir dijital pazarlama uzmanı olabilmek için, etkili bir dijital pazarlama uzmanı gibi hareket etmelisiniz. Bu etkili alışkanlıkları edinirseniz sonuçta marka bilinirliğini arttırabilir ve dönüşüm oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

Bilgi Dolu, Deneyimli, Yaratıcı ve Etkili Dijital Pazarlama Uzmanlarımız ile “Markanıza Değer Katalım!”

Kaynak: Entrepreneur

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.