F16 Pilotlarından 8 Hayati Takım Oluşturma Becerisi

F16 Pilotlarından 8 Hayati Takım Oluşturma Becerisi

Yazıda Eski F16 Pilotlarından Oscar Zoeteweij’in ‘Takım Olmak’ ‘Takım Oluşturmak ‘ ile ilgili çok önemli bilgilerinden oluşan röportajını sizinle paylaşmak istedik.

Herkes başarılı bir takım kurmak için geri bildirimin ne kadar önemli olduğunu bilmektedir; ancak hem çalışanlar hem de yöneticiler, geri bildirim vermekten ne pahasına olursa olsun kaçınmaktadırlar. Geri bildirim (feedback) korkusu, oldukça yaygın görülen bir tepkidir çünkü, eleştiri (yapıcı da olsa) insanların doğal ‘savaş ya da kaç’ içgüdüsünü tetikler. Peki geri bildirim paylaşımı bir ölüm kalım meselesi haline gelirse ne olur?

Düzgün şekilde geri bildirim paylaşımı sağlamak için uygulanması gereken sekiz temel tekniği açıklamıştır.

F16 Pilotlarından 8 Hayati Takım Oluşturma Becerisi

Zirveden Takım Çalışması Egzersizleri

Güvenilir bir takıma sahip olmak herhangi bir endüstride büyük önem taşır, fakat F16 pilotlarının dünyasında kötü bir takıma sahip olmak, başarısız bir satıştan çok daha pahalıya mal olabilir. Kokpitte yalnız olsanız bile, daima takımlar halinde uçarsınız, takımın her bir üyesi diğerlerini kollar ve iletişim açıktır. Bu sebeple, bir sorun olduğunda bunu belirtme ve takım arkadaşlarına güvenme becerisi, tam anlamıyla bir gerekliliktir.

Günlük uçuş görevleri, yorucu egzersiz programının bir parçasıdır, ancak herkes için en değerli zamanın, görev sonunda paylaşılan bilgilendirme kısmı olduğudur. Bu zaman içinde herkes doğru ve yanlışları paylaşır ve performansın nasıl iyileştirilebileceği konusunda fikir yürütür. Bu süreç, günlük olarak gerçekleştirilen standart bir profesyonel uygulamadır ve hem zihinsel hem de davranışsal becerilere dayanır. Davranış becerileri eksikliği, 10,000 feet yükseklikte ışık hızında uçarken daha büyük tehlike arz eder. Bu sebeple, sorunları açıkça tartışabilmek, takımın güvenliği açısından çok önemlidir.

İyi ve harika takımları birbirinden ayıran en büyük farkın geri bildirimi özgürce paylaşma olduğunu eski bir F16 pilotu olan Oscar Zoeteweij aşağıdaki gibi açıklamış. Yöneticilerimizin ve girişimcilerimizin işine çok yarayacağını düşündüğümüz için biz de bu bilgileri sizinle paylaşmak istedik;

1.İnsanlar geri bildirimlerinizi kişisel olarak algıladıklarında ne yapabilirsiniz?

F16 topluluğunun bir parçasıyken, bu tarz durumları sık sık gözlemledim. Araştırmam insanların geri bildirimleri iyi karşılayamamalarının iki nedeni bulunduğunu ortaya koymuştur.

Geri bildirim için güvenli bir ortam oluşturmak ve bu geri bildirimlerin önemli olduğunu ekip üyelerine göstermek bir liderin görevleridir. Kültürel olarak F16 operasyon birliğinde geri bildirim, takımın başarısı ve hayatta kalması için bir gereklilik olarak kabul edilmektedir. Havacılıkta biri bir hata yaptığında, bu durum bir azarlama nedeni değil, bir öğrenme noktası olarak görülür. İşleri elinize yüzünüze bulaştırırsanız, nasıl düzelteceğiniz de size anlatılacaktır. Bunu kültürünüzün bir parçası haline getirirseniz, ekibiniz geri bildirimin yararlı ve gerekli bir konsept olduğunu daha iyi kavrayabilir ve yapıcı eleştiri yapabilir.

Çoğu insan iyi bir geri bildirimin özelliklerini bilmez. Geri bildirim veren kişi farkında olmadan söylemek istediklerini yanlış ifade edebilir ve beklediğinin tersi bir tepki ile karşı karşıya kalabilir.

2.Kesinlikle kaçınmanız gereken şeyler nelerdir ?

Yalnızca kendi gözleriniz veya kulaklarınızla şahit olduğunuz olaylar hakkında geri bildirim sağlamalısınız. Kulağa çok basit gelebilir, ancak birçok insan bunu yapmayı başaramaz. Yalnızca gerçek olayları ve davranışları tartışmak, geri bildirimin yanlış anlaşılmasına yol açan önyargıları oluşturmanızı engeller.

3. Geri bildirim sandviçine inanıyor musunuz (pozitif + yapıcı + pozitif geri bildirim)?

Geri bildirim en çok karşınızdaki kişi ile aranızdaki ilişkiye bağlıdır. Burada altın bir kural bulunmaz. Karşınızdaki insana bakıp ona yaklaşmanın doğru yolunu kendiniz keşfetmelisiniz. Çoğu durumda ben genel fikirler vermekle başlarım. Sonra ise güçlü yönler ve geliştirilmesi gereken alanlar hakkında bilgi veririm.

Tecrübesiz bir pilotla çalışırken genelde şunu söylerim: ‘Genel izlenimim şu: iyi bir iş çıkartıyorsun’. Bunu duyduktan sonra insanlar geri bildirime daha açık hale gelirler ve yapıcı eleştiriyi daha etkili şekilde (duygu karışmadan) algılayabilirler.

4.Kızgınken nasıl geri bildirim verebilirsiniz?

Hatırlanması gereken önemli şeylerden biri, geri bildirimin söyleyen kişi hakkında daha çok bilgi verdiğidir. Yaşanan bir durum beni sinirlendirdiyse, bu benim tüm duygularımı ve hayata bakışımı açığa çıkartabilir. Bir insanın davranışlarını siz farklı şekilde algılayabilirsiniz, oysa onun niyeti bambaşka olabilir. Bunu fark ettiğinizde kızgın hissetmeden durumu değerlendirebilir ve duygularınızın aslında sizden kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

5.İnsanları geri bildirim kabul etmeye nasıl hazırlarsınız?

İnsanlara neler olacağını açıkça anlatın. Bir takıma yeni katıldığımda kendimi bireysel olarak tanıtırım ve benim hakkımda bilmeleri gereken en önemli şeyi söylerim. İnsanların benim hikayemi bilmeleri benim hakkımda yanlış önyargılar oluşturmalarını engeller.

Geri bildirim verdiğimde ise, karşımdakine eleştirimin sert gelebileceğini, ancak bunun yalnızca yardım etmeye çalıştığım için öyle olduğunu belirtirim. Bunu yaparak hem takım arkadaşlarımı olacaklara hazırlamayı hem de eleştirilerimi kişisel olarak almamalarını sağlamayı başarıyorum.

6.Sürekli geri bildirimin takımlar üzerindeki etkisi nedir?

Bir öğrenme kültürü yaratabilirsiniz. F16 cemiyetinden ofis hayatına geçiş, geri bildirimin öğrenme çevikliğimi geliştirmesine minnettar olmamı sağladı. İnsanlar açık olduklarında ve devamlı olarak geri bildirim aldıklarında çok daha hızlı öğrenmeye ve yeni şeyler denemeye açık olurlar. Her bir ekip üyesi güçlü yönlerini bilirse, insanların farklı becerilerine göre iletişim kurması ve daha güçlü ekipler oluşması sağlanır.

Bunun yanında, devamlı geri bildirimin olduğu bir çevrede, küçük sorunların büyüyerek patlaması riski de bulunmaz. Açık olma özgürlüğüne sahipseniz, küçük şeyler içinizde büyümeye fırsat bulamaz.

7.Yöneticiler açık geri bildirim kültürünü nasıl inşa edebilirler?

Çoğu insan geri bildirimin ne olduğunun ve söyleyen kişi hakkında ne anlattığının farkında değildir. Bu çok önemli bir noktadır çünkü bunları kavrayan bir ekip geri bildirimleri çok daha kolay şekilde paylaşabilir.

Yöneticilerin geliştirmesi gereken en önemli beceri, çalışanların geri bildirimlerden aldıklarını belirleyebilme yeteneğidir. Daha sonra söyleyeceklerinin kendileri hakkında ne anlattığını değerlendirirler. Eleştirilerinizi karşınızdaki insana aktarırken yumuşak bir dil kullanmaya da dikkat etmelisiniz.

8.İşyerlerinde daha düzenli geri bildirim akışı sağlamak adına (yöneticiler, meslektaşlar arasında raporlar) şirketler geri bildirim araçları kullanmaya başlamışlardır. Takımlardaki geri bildirimlerin teknoloji sayesinde istenen özelliklere sahip olacağını düşünüyor musunuz?

Geri bildirim aracı kullanmanın güzelliği, geri bildirimi günlük bir aktivite haline getirmesi ve bu uygulamayı normalleştirmesidir. İnsanların geri bildirim paylaşmaya alışık olmadıkları bir çevrede bu araçlar etkisini kaybeder.

İnsanların verimli geri bildirimlerde bulunabilmeleri için kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Bir araç kullanmak, insanların birbirlerini değerlendirmelerini sağlayarak insanların daha rahat şekilde düşüncelerini paylaşmalarına yol açar.

Bu güveni adım adım inşa etmeniz gerekir, ancak bunu başardığınızda geri bildirimde yeni bir zirveye ulaşabilir ve ekip üyelerinizle yoğun ve samimi konuşmalar tecrübe edebilirsiniz. Bu konuşmalar ve toplantılar sayesinde kimsenin sizi ekibinizin tek bir organizma gibi düşünüp hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

İster takım arkadaşlarımızdan olsun, ister sosyal çevremizden ya da müşterilerimizden… Geri bildirimler her zaman çok önemlidir. Daha iyi olmamız için bize yol gösterirler. Inovanka olarak her işte ve hayatta geri bildirimlerin kıymetini bilmeliyiz diye düşünüyoruz. Dışarıdan içeriye yapılacak geliştirmelere önem göstermeliyiz.  Yargılamadan, kızmadan karşımızdakini sakince dinlemeyi öğrenmeliyiz. Herkesin görüşü ve geri bildirimi doğru olacak diye kesin bir şey yok tabii ki. Fakat benzer geri bildirimlerin bir araya geldiği noktalar bizi hatalardan da döndürebilir, bambaşka fırsatları da karşımıza çıkartabilir. Her görüşe saygı duyarak, geri bildirimleri toplamak, değerlendirmek ve önemli noktalarda harekete geçmek hem şirketimizin hem de çalışma ekibinin faydasına olacaktır. Gelişim ve geliştirmeler için geri bildirimleri şirket kültürünüzde önemli bir yere koymanız size güç katacaktır.

 

Teröristler ile savaşan tüm pilotlarımıza ve güvenlik güçlerimize, iş hayatındaki tüm girişimci, yönetici ve çalışanlara başarılar ve kolaylıklar diliyoruz,

Geri bildirimlere açık olalım…

Kaynak: Impraise

Kapak Görsel: Jacek Dylag

Yazı İçi Görsel: Olu Elatu

 

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.