fbpx

Facebook Anlık Makale Özelliği

Facebook Anlık Makale Özelliği

Facebook Anlık Makale özelliğini tüm yayıncıların kullanımına 12 Nisan tarihinde açacağını açıkladı. Buradan markaların, kullanıcıların ve hatta en küçük yayıncıların bile bu yeni özellikten yararlanabileceklerini anlıyoruz. Facebook 2016 yeniliklerine bir özellik daha mı ekliyor hep beraber göreceğiz.

Hazır olun: Yakında haberleri Facebook mobil uygulaması üzerinden okuyabilirsiniz.

Anlık Makale (Instant Article), bir yıldan kısa bir süre önce, Facebook’un dijital medya üzerindeki korkutucu gücünden şikayetçi bir havanın hakim olduğu bir çevrede yaratıldı. O zamandan beri Facebook, Instant Article özelliğine erişimi 9 kişilik bir grup sınırlamasından yüzlerce kişiye yükselterek yayıncıların kâr yaratma becerilerine gem vuran kuralları biraz gevşetti. Medya endüstrisi çökmediği gibi, stres oranı da düştü.

Daha önce Facebook’un yayıncıları ‘gururdan yoksun bir teslimiyete’ zorladığını ifade etmiş olan Gawker’ın kurucusu Nick Denton bile, fikir değişikliğine giderek Facebook duvarlarının dışarıdaki ‘reklam teknolojisi kaosuna’ daha tercih edilebilir olduğu açıklamasını yaptı.

Endişelerin önemli bir kısmı duruyor. Bu yeni durum yayıncıların takipçileri hakkında önemli veri elde etme becerisini ne kadar etkileyecek? Facebook Playboy gibi riskli yayınları kontrol edebilecek mi? Facebook’un algoritması kaliteye göre mi yoksa tıklanma oranına göre mi kazanan ve kaybedenleri belirleyecek? Vox’un kart desteleri gibi yaratıcı formatlara ne olacak? Facebook’un 1.55 milyarlık erişim potansiyeli yine de birçok yayıncının bir çözüm bulmasını sağlayacaktır.

Markalar için Anlık Makaleler’e katılıp katılmadıkları sorusu yanıtlanması kolay bir sorudur: Hemen hemen hepsi Nisanda yayın çıkartmaya hazırlanmaktadır. Kullanıcılar Anlık Makale özelliğini kullanmaya alıştıktan sonra büyük ihtimalle dış bağlantılara tıklamak istemeyeceklerdir. Bu durum iki yıl önce Facebook’un kendi video oynatıcısını ağa yerleştirmesi ile tüm markaların favorisi haline gelmesi durumu ile aynıdır.

İçerik erişimlerini ve marka bilincini arttırmak isteyen markalar, Facebook’un inanılmaz derecede güçlü erişime sahip reklam platformunu da göz önünde bulunduracak olurlarsa, yayınlarını direkt olarak Facebook üzerinden paylaşmaya bayılacaklardır. Site içi dönüşüm hakkında endişelenmesi gerekenler biraz daha zor bir zaman yaşayacaklar, ama yaratıcı pazarlama uzmanları Anlık Makale üzerinden kullanıcıları markaların web sitelerine yönlendirecek bir strateji oluşturacaklardır. Örneğin, Anlık Makale özelliği üzerinden içerikle birlikte reklam yayınlamak etkili bir çözüm olabilir.

Toparlamak gerekirse, Instant Articles ile deney yapmanın birkaç kötü birçok da iyi tarafı bulunmaktadır. Baraj kapıları açılıyor ve hem markalar hem de yayıncılar dalgayı sürmeye hazırlanmalılar!

Güncelleme, 2/18: Facebook sözcüsünün açıklaması: ‘Nisan’da, Anlık Makaleler katılmak isteyen tüm yayıncılara açılacaktır, ancak tasarımının asıl önceliği, yeni yayıncılara yardımcı olmaktır. Diğer yayıncılar da elbette Instant Article özelliğinden yararlanabileceklerdir, ancak Facebook Hizmetlerine baktıklarında kendilerine daha uygun bir özellik bulmaları da mümkündür.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama çalışmalarınız için dünyayı,tüm önemli gelişmeleri Inovanka blog sayfasından takip etmeye devam edin.

Kaynak: Contently

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.