Facebook Paylaşım Fikirleri ile Yüksek Erişim

Facebook Paylaşım Fikirleri ile Yüksek Erişim

Facebook’un organik erişimi çok da yüksek sayılmaz. Bu da daha az takipçinin paylaşımlarınızı görmesi anlamına gelir. Elbette içeriğinizi daha akıllıca yöntemlerle belirliyorsanız durum farklıdır.

Bu yazıda, organik erişimi arttırabilmek için kullanılabilecek Facebook paylaşım fikirlerini sizlerle paylaşmak istedim.

1.Dışarıdan popülerliği kanıtlanmış Facebook paylaşımlarını bulun

Sosyal Medya Pazarlama Dünyası’nda Syed Balkhi, BuzzSmo’yu nasıl diğer kullanıcıların başarılı olmuş paylaşımlarını bulmak için kullandığını ve bu paylaşımları nasıl tekrar paylaştığını açıklamıştır.

Syed’in açıklamasına göre, Facebook şimdiden bu paylaşıma bir uç puan vermiştir (popülerliğini hesaplayan algoritmaya dayanarak). Bunun anlamı şudur; Facebook bu paylaşımın başarısını görmüştür ve bunu daha çok kullanıcının karşısına çıkartması muhtemeldir.

BuzzSmo’yu kullanarak aşağıdaki filtrelere ulaşabilirsiniz:

-Başlık türü: görüntü, bağlantı, eşantiyon dağıtımı, video, soru, kupon ya da diğerleri

-Anahtar kelime filtresi

-Sayfaya göre aratma

-Dile göre aratma

-Zaman filtresi (örn: son altı ay için)

2.Daha önce başarıya ulaşmış Facebook paylaşımlarınızı yeniden paylaşın

Facebook sayfanızdaki popüler içeriği bulmak için analitik araçları kullanmalı ve başarılı istatistiklere sahip içerikleri tekrar paylaşmalısınız. Konu ilgisini kaybetmediği müddetçe bir içeriği 6 ay sonra bile paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımlar birçok insanın ilgisini çekmiş olabilir, ancak hala içeriği görmemiş takipçileriniz illa ki olacaktır.

-İçeriğin yeniden paylaşılması, Twitter gibi kanallarda çok yaygın olsa da, Facebook’ta bu eyleme o kadar yatkın değiliz.

Elbette içerik paylaşımı konusunda bu kadar agresif bir yaklaşıma ihtiyaç yok, ancak bir Facebook yeniden paylaşım stratejisi kurulmalıdır.

3.Popüler içerik tiplerine odaklanın

Locowise’ın son araştırmasına göre, Facebook üzerinden en fazla etkileşim yakalayan ve en yüksek erişimi olan paylaşımlar video paylaşımlarıdır. Facebook video reklamlarını tanıtmaya devam ettikçe, bu tür reklamlardan etkileşim elde etmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

Yani… zamana ayak uydurmak gerek.

BuzzSmo, video filtresi sunarak popülarite sıralamalarını reklam verenlere sunmaktadır.

Elbette canlı yayını da göz ardı etmemelisiniz, ancak çok fazla canlı yayıncı bulunmadığından bu alanda rekabet henüz tam olarak gelişmemiştir.

4.Rakipleriniz hakkında bilgi edinin

Rakipleriniz sizinle aynı kullanıcıları hedeflerler, bu yüzden onların organik erişimi yüksek paylaşımlarını takip etmek size de başarının tüyolarını verecektir.

Postplanner, rakiplerinizin en fazla organik erişime ve etkileşime ulaşan paylaşımlarını sıralamak için bir araç sunmaktadır.

En yüksek erişime sahip paylaşımlar, rakibinizin kendi paylaşımları ya da diğer kullanıcıların paylaşımları olabilir. Rakiplerinizin içeriğini kullanmak elbette biraz uygunsuz (!) kaçacaktır, ancak objektif bir üçüncü kişinin içeriğini kullanmamak için bir sebep bulunmamaktadır.

5.Popülaritesi daha önce kanıtlanmış içerikleri yeni formatlara uyarlayın

Videonun popüler olduğunu biliyoruz.

Peki ya daha önce başarılı olmuş görselleri birleştirerek bir video hazırlarsanız içeriğinizin erişimi artmaz mı?

Facebook’un bakış açısından bakarsanız bu sadece bir videodur. Bu tür içerikler yaratmak için kullanabileceğiniz video araçları da bulunmaktadır.

Videonuzu canlı olarak çekmeniz de gerekli değildir. İzleyicinin ilgisini çekecek bir bilgi sunması yeterli olacaktır.

6.Anahtar kelimelere dayanarak en çok paylaşılan içeriği tanımlayın

Belli anahtar kelimelere göre en çok etkileşime ulaşmış paylaşımları bulmak için BuzzSmo’yu kullanabilirsiniz.

Bir konu ile ilgili içerikleri paylaşırken, daha önce aynı konuda yaratılmış olan paylaşımların başarılı olmuş başlıklarından da ilham alabilirsiniz.

7.Diğer kanallardan öğrenin

Paylaşım yaptığınız diğer kanallarda araştırma yaptınız mı? Bir kanalda başarılı olan bir içeriğin diğer bir kanalda da etkileşim toplaması muhtemeldir.

Elbette her içerik her kanala uymayacaktır, ancak kanallar arasında geçiş yapabilme becerisine sahip paylaşımlar da bulunmaktadır.

Facebook paylaşım fikirlerini nereden bulabilirsiniz?

Facebook’ta erişim birçok marka açısından oldukça düşük olsa da, siz bu istatistiğin bir parçası olmak zorunda değilsiniz.  Biraz çalışma ile, organik erişiminizi ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz!

Organik erişim oranlarınızın bir anda %50’ye ulaşacağını söylemiyorum, ancak en azından %5’ten %10’a çıkabilir. Bu kesinlikle olası bir durumdur.

Sosyal Medya’yı Markanız için daha verimli ve etkili kullanmak için İnovanka Sosyal Medya Yönetimi Hizmetleri  ile hemen tanışın.

Kaynak: RazorSocial

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.