Facebook Paylaşımları Nasıl İnsanlaştırılır ?

Facebook Paylaşımları Nasıl İnsanlaştırılır ?

Facebook Paylaşımları; Facebook tıklama tuzaklarını kısmak, fazla kullanılmış fikirleri minimalize etmek ve insanlara daha kolay ulaşmak adına Haber Akışı’nı düzenlemeye devam etmektedir.

Başka bir deyişle Facebook markaların gönderilerinin insan elinden yazılmış etkisi yaratmasını ister. Peki bir pazarlamacı olarak bu amaca nasıl ulaşılır? Kullanıcı odaklı Facebook Paylaşımları nasıl üretilir?

İşte gönderileri insanlaştırmanın dört yöntemi: 

1. Pazarlamacıların değil insanların paylaşacağı bağlantıları paylaşın

Facebook Haber Akışı artık bağlantı formatındaki paylaşımları tercih ediyor. Kullanıcıların bu tarz bağlantıları fotoğraf altyazılarına, durum güncellemelerine ve video açıklamalarına tercih ettikleri görülmektedir.

İş dışında bağlantıları nasıl paylaştığınızı düşünün. Ya internet sitesindeki ‘Paylaş’ butonundan, ya da bağlantısını durum güncellemesi penceresine kopyalayarak birçok makale paylaşırsınız.

2. Pazarlamacıların değil insanların paylaşacağı fotoğraf veya videoları paylaşın

Facebook yine aynı haber akışında bağlantı şeklindeki paylaşımları tercih ettiğini ve fotoğraf altyazılarıyla video açıklamalarına daha az ağırlık verdiğini açıkça göstermiştir.

Facebook’u bir pazarlamacı olarak değil bir insan olarak nasıl kullandığınızı düşünün. Arkadaşlarınıza yönelteceğiniz bir soru olması durumunda durum güncellemesi yaparsınız. Bir fotoğraf veya video paylaştığınız durumda da onları kolayca bir yorum veya başlık atarak haber akışına yüklersiniz.

Paylaştığınız fotoğrafların bir hikaye anlatmasına özen gösterin. Bunun yanında 2-3 paragraflık açıklamalar yapmak yerine normal bir insanın resme vereceği duygusal tepkiyi gösteren yorum yapın.

Aynı zamanda mizah anlayışına sahip olmak yardımcı olacaktır.

3. Yorumlara pazarlamacı gibi değil insan gibi cevap verin

Zaman içinde stabilize olacak bir hayran kitlesi oluşturmanın garanti yolu inanılmaz derecede kolaydır: Yorumlara cevap verin. Bağlantı kurmak istediğiniz kitleden biri haline gelin.

Bunun yanında dışarıdan birinin sizin işinizle kar amacı gütmeden ilgilenmesinin değerini bilin!

 

4. Tüm Facebook Paylaşımları mobil aletlere uygun olmalı

Düzenli olarak 1 milyardan fazla Facebook kullanıcısı Haber Akışı’ndaki fotoğraf, video ve gönderi Facebook paylaşımları mobil cihazlardan takip etmektedir. Bunun anlamı pazarlama stratejinizin de özellikle sosyal medyada mobil cihazlara uygun olması gerektiğidir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.