Facebook Reklam Kampanyaları için 14 Etkili Yol

Facebook Reklam Kampanyaları için 14 Etkili Yol

Bir uzman değilseniz reklam bütçenizi arttırmadan Facebook reklam dönüşüm oranını yükseltmek sizin için zorlu bir görev olabilir. Bunun yanında, özellikle farklı versiyonları deneyerek zaman ve enerji harcıyorsanız, size yardımcı olacak, denenmiş birkaç püf noktası mevcut.

Facebook reklam kampanyaları için önemli 14 etkili yolu sizin için hazırladık.Birçoğu son derece basit ve uygulanması hızlı olan bu çözümlerden mutlaka faydalanabilirsiniz.

1-Benzer markaların takipçilerini hedef alın

Sosyal medya reklamlarında hedef kitleyi daraltmak her zaman iyi bir fikirdir. Facebook Reklam kampanyaları sayesinde belli markaların takipçilerini hedef alabilirsiniz. Bu yöntem rakipçinizin müşteri kitlesine satış yapmak istediğinizde veya piyasada sizinle rekabetçi durumunda olmayan başka bir markanın müşteri tabanını hedef alırken size yardımcı olabilecek bir yöntemdir. Bu eleme yöntemi, hedef kitlenizin yaş, beğeni, çalışma durumu gibi verilerin elinizde olmaması durumunda bulunabilecek tek ortak nokta olması açısından yararlıdır. Daha da etkili olmak içinse, müşteri kitlesini hedeflediğiniz her marka için ayrı kampanyalar başlatabilirsiniz. Bu sayede daha yaratıcı ve etkileşimli bir mesaj iletmiş olursunuz.

2-Kapak resminizi kullanın

Takipçilerinizle etkileşime geçmek ve beğeni sayınızı arttırmak için kapak sayfanızda müşterileriniz için yarışmalar düzenlemek son derece etkili olacaktır – örneğin; Dunkin Donuts’ın yaptığı kampanya bunun güzel bir örneğidir; Dunkin Donuts, kapak sayfasında müşterilerinin donut yerken resim paylaşmasını istemiş ve haftanın müşterilerisini seçerek o hafta o müşterisinin resmini kapak resmi yapmıştır. Takipçiler bu kampanyaya bayılmakta, marka ile iletişime geçmektedirler; buna karşılık marka da onları etkileşim için cesaretlinmekte ve güzel bir iletişim kurmaktadır. Bu yöntem boş reklam alanını kullanmak için harika bir yöntem olup, markalara takipçileriyle etkileşim ve yeni ürünlerini pazarlama şansı vermektedir.

3- Facebook Reklam Kampanyaları İçin Çarpıcı resimler seçin

Şirket, ürün veya hizmetinizin resmini paylaşmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, mümkünse işinizle alakalı insanların dikkatini çekecek bir resim paylaşmaya bakın. Bu sayede hedef kitlenizin dikkatini çekecek ve onları reklamınızı okumaya teşvik edeceksiniz. Resimdeki yazılar resmin 20%’sinden fazla olamayacağı için, resminizin öncelikli amacı ilgi yakalamak olmalıdır.

4-Firmanıza özel bir hedef kitle yaratın

‘Özel hedef kitlenizi’; CSV dosyası olarak kolayca müşteri veritabanınıza yükleyebilirsiniz. Reklamlarınızı büyük kitleler yerine özel hedef kitlenize göstermeyi seçtiğinizde, hedeflediğiniz insanlar sizi tanıyan ve markanızla etkileşimde bulunmuş insanlar olacaktır. Büyük ihtimalle sizinle etkileşimde bulunmuş ancak henüz bir şey satın almamış takipçilerle daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Bu yöntem, halihazırdaki müşterilerinizle iletişim halinde kalmanız için güzel bir yöntemdir. Yeni bir müşteri bulmak, müşterinizi elinizde tutmanızın 7 katı harcama yaratıyorsa, neden Facebook’taki ‘Özel Hedef Kitle’ özelliğini müşterilerinizi elinizde tutmak için kullanmayasınız ki?

5-Videolar kullanın

Facebook’ta videonun, resim yazı vb. paylaşımlardan daha yüksek bir etkileşim oranına sahip olması, reklamda rahatça kullanılabilmesini ve etkili olmasını sağlamaktadır. Yazı veya resmin yanında bağlantı paylaşmak yerine, bazı reklamlarınızı videoya dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Bu yöntem, Facebook Reklam etkileşim oranınızı arttırmak için harika bir yöntemdir, çünkü takipçilerinizin, videoya ayıracakları zaman daha fazla olacaktır.

6-Paylaşılabilir içerikler ekleyin

Ürün ya da hizmetinizi doğrudan tanıtmak yerine, okuyucularınızın ilgisini çekebilecek ve paylaşılabilecek içerikler paylaşmaya dikkat edin. Unutmayın artık insanlar ürün kokan reklamlardan sıkıldılar ve satın alma kararlarını kendileri vermek istiyorlar. Bu yüzden müşteri değer önerinizi,bilgi-birikiminizi,çözdüğünüz sorunları,dünyaya ve insanlara faydanızı çok iyi yansıtmanız gerekli.İnsanlara fayda sunmaya devam edin ,sonunda inanılmaz sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz.Takipçilerinizin ilgisini çekebilecek faydalı veya eğlenceli içerikler hazırlamaktan yılmayın. Özetle, bu yöntemdeki püf noktası, olurlarınızın ilgisini çekebilecek içerikleri belirlemek ve etkileşimi bunlarla sağlamak, sonrasında ise ücretli reklam ve kampanyalarla ürünü istenen popülerliğe ulaştırmaktır.

7-İşbirliği yapın

Size yakın piyasalardaki şirketlere yardımcı olabilecek reklamlar yapmaya özen gösterin. Herkes beraber hareket ederse, tek bir ürünü pazarlayan tek bir şirket gibi takipçilerinizin gözüne batma durumunuz ortadan kalkar. Organik hissedilmesini sağlayın, kaliteli videolar kullanın ve projenizde yer alan her bir elementin eşit öneme sahip olduğunu takipçilerinize hissettirin.

8-Web ziyaretçilerinizi tekrar hedefleyin

AdRoll gibi hizmetleri kullanarak, web sitelerinin etkinlik durumuna göre tekrar hedefleme listelerine ulaşmak ve buna uygun bir şekilde reklam vermek mümkündür. Bu yöntem, bütçe ve performans açısından yeni bir ürünü duyururken veya var olan bir ürünü ilgili kişilere tanıtırken son derece etkili olacaktır.  Facebook Remarketing’i, önceki ziyaretçilerinize ulaşmak için kullanabilirsiniz. Bu yöntem bize daha önce satın alımda bulunmuş müşterilerimizi dikkatlice seçerek onları tekrar satın almaya teşvik etme fırsatını sunar. Facebook Remarketing kampanyası yürütmek, artık her yeni ürünün pazarlamasında ve yeni satışlarda olmazsa olmaz bir adım haline gelmiştir.

9-Farklı versiyonları deneyin

Vereceğiniz Facebook Reklamı için farklı resimler, başlıklar ve içerik bulunduran farklı versiyonlarını test etmek her zaman için çok önemlidir. İnovanka olarak biz; reklamları hazırlarken, hepsine azar azar bütçe ayırıp sonra bütçenin geri kalanını spesifik bir reklama yatırmayı tercih ederiz.

10-Görsellerinizi test edin

Reklamlarınızı test ederken ÇOK resim denemiyorsanız (yatay ve dikey yapıda) zor anlar yşayacağınız aşikar. Görüntülerinizle yaratıcı olun – mükemmel bir mantığa uymak zorunda değilsiniz. Flickr ve Freeimages.com gibi ücretsiz sitelerden kullanabileceğiniz görselleri elde etmeniz mümkün olacaktır. 10 tane yükleyip, 10 farklı reklam versiyonu hazırlayın. Sonuçlarının sizi şaşırtacağına emin olabilirsiniz.

11-Hedefinizi törpüleyin

Reklamınızın başarılı olabilmesi için gerçekten efektif bir hedef kitlenizin olması gerekir. Geniş bir ağ kurmak işe yaramaz – en azından bizim için. Reklam içeriğinde ne kadar spesifik olabildiysek, reklamın başarısı o kadar yüksek oldu – hedefimiz ne olursa olsun (görsel, dil, demografik).

12-İlgili, içten ve sosyal olun

Karşılaştığımız kaç şirketin Facebook üzerinden reklam üzerine reklam verdiğini size anlatamam (bazı promosyonlar diğerlerinden daha zekice tasarlanmıştı). Öncelikle kullanıcılarla bağlantı kurmalısınız. Kendinize 30 gün boyunca kullanıcılarınızla iletişim kurma ve hiçbir şekilde reklamınızı yapmama görevi verin. Bütçenizi ürününüzün veya hizmetinizin reklamları için değil, iletişim kurabileceğiniz paylaşımlar için harcayın ve gerçekten içtensniz, etkileşiminizin ne kadar artacağını göreceksiniz.

13-Parçalar yaratın ve çok değişkenli test sistemini optimasyonunuz için kullanın

Facebook’un reklam satın alma arayüzü çok güçlü bir araçtır. Çok sofistike bir hedef kitle yaratmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, derin bir bölme ve deneme yapmanızda da yardımcı olur. Deneysel tasarımınızı, reklamlarınızı gerçek zamanlı olarak düzeltebilecek şekilde ayarlamanızı tavsiye ederiz. İster bir reklam kopyasını, ister yaratıcı görselleri veya teklifleri deniyor olun, bu değişkenleri önceki segmentlerle karşılaştırmaya çok dikkat edin. Her versiyonu denerken, farklı kampanyalar ve reklam takımları kullandığınıza emin olun. Bu adımı uygulamak değişkenlerin etkilerini diğer etkilerden ayırarak tam olarak işlevlerini görmenize yardımcı olur. Bu yüzden, bu deneyleri birçok segment üzerinde denemeniz gereklidir – bu sayede hedef kitlenizi etkileyen asıl versiyonları kolayca ayırt edebilirken, yardımcı elementleri de görmeniz kolaylaşır.

14-Mesajınızı varış noktasına uygun hale getirin

Birden fazla reklam kampanyası ve arama sonuç sayfası yaratmak en iyisidir. Okurların ilgisini çekebilecek ve onları arama sonuç sayfasına yönlendirecek mesajları test etmeniz gerekmektedir. Optimizely yardımıyla birçok sonuç sayfası hazırlayın, sonra Facebook yardımıyla birçok reklam kampanyası tasarlayın. Daha düşük bir CPA oluşturmak için reklamlarla sonuç sayfalarını bağdaştırın. Örneğin; reklamınız ilgi çekiyorsa, ancak, sonuç sayfasına ulaşıldığında insanlar satın almıyorsa bir sorun var demektir. İyi bir CPC’yi, karşılanabilir ve uygulanabilir iş sonuçlarıyla karıştırmayın.

Yukarıdaki 14 maddeyi doğru bir şekilde Sosyal Medya Hesaplarınızda uygulayabilirseniz, Facebook Reklamlarına artan ilgi ve etkileşimin farkına varacaksınızdır.

Şirketinizin Facebook Reklam ve Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızın işinin ehli,yaratıcı,dünya trendlerini yakından takip eden profesyoneller tarafından yönetilmesini istiyorsanız Inovanka Sosyal Medya Hizmetleri ile Tanışın, Sosyal Medyada Fark Yaratmanın Keyfini Çıkarın.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.