Facebook Reklam Yayıncılarının Reklam Alanlarını Sıralayacak

Facebook Reklam Yayıncılarının Reklam Alanlarını Sıralayacak

Ana sayfada eşitlik sağlamak için Facebook, reklam alanlarını, reklamı görüntüleyen kullanıcıların sonraki hareketlerine göre sıralayıp ücretlendirmeye hazırlanıyor.

Facebook’un ana sayfası elbette her zaman reklamcılara kullanıcı ağ reklam alanlarından daha cazip gelmiştir. Şimdi Facebook, durumu eşitleme çabasına girmiş durumda.

Facebook dışındaki reklamların daha fazla tanıtılması için markalar daha fazla ödemeye hazırlar, Facebook ise bu durumu, reklamlara tıklamadan kullanıcıları başka eyleme yönlendiren reklam alanlarını değerlendirmek için kullanacak gibi görünüyor. İstenen eylemlerin gerçekleştirilme oranlarına göre Facebook, bu reklam alanlarına ödenmesi gereken miktarı belirleyecek.

Bu sıralama sisteminin sonucu olarak, Facebook’un kullanıcı ağ yayıncıları, gelecek bir iki ay içinde (sistem oturana kadar) reklam oranlarında dalgalanmalar yaşayabilirler.

Facebook şimdiden reklam ağındaki yayıncılar için değer uzmanlığı yapmaktadır.

Bir reklam alanı beklenenden daha fazla trafiği bir uygulamaya ya da web sitesine yönlendiriyorsa, Facebook bu reklam alanını daha fazla ücrete kiralamayı uygun görebilir. Reklam alanının değeri, tıpkı gayrimenkul piyasasındaki bir evin değeri gibi sürekli değişebilir.

Aksi durumda, yani kapatma butonu fazla küçükse ve birçok kullanıcı reklama tıkladıktan hemen sonra site ya da uygulamayı terk ediyorsa, Facebook bu reklam alanının değerini daha küçük olarak belirleyebilir (yanlışlıkla tıklama olsa da ücretlendirme gerçekleşir).

Reklam yerleştirme sıralama sistemi, temelde tıklanma ve siteye ya da uygulamaya yönlendirmeyi hedefleyen reklamlar üzerinde uygulanacaktır. Şirket halihazırda, bir video izlenmesi, reklamverenin sitesinde özel bir eylemin gerçekleştirilmesi ve benzerlerini hedefleyen reklamların, reklamcıların standartlarına uygun olmasını denetleyen ölçümlere sahiptir.

Facebook bu hamleyle, platformundaki reklamlarla dışarıdaki reklamlar arasındaki uçurumu kapatmayı hedeflemektedir. Şirket tıklamaların reklamcılar gözünde bir başarı kıstası olmasını engellemeye çalışmışsa da, bazı reklamcılar ve markalar hala, tıklamaları başarılarının bariz bir göstergesi olarak görmeye devam etmektedirler.

Facebook’un teknoloji başkanı David Jukobowski’ye göre her tıklama aynı şekilde gerçekleşmez.

‘Bugün olan şu: reklamcılar tıklama odaklı bir objektiften bakarak reklamı ana sayfa ve kullanıcı ağına yerleştirir. Kullanıcı ağı tıklamalarına baktığında ise, sonuçların hem kötü hem de iyi yönde sapmalar yaptığını görürler.’

Çözüm ise, kullanıcı ağı reklamlarını ana sayfa reklamlarına yaklaştırabilecek bir değer sistemi oluşturmakta yatıyor. Facebook’un amacı ise, ana sayfa reklamlarını satın alamayan reklamcılar için kullanıcı ağı reklamlarını daha çekici hale getirmektir.

Reklamcılar kullanıcı ağı reklamlarını ana sayfa reklamlarından bağımsız olarak almayı tercih ederler. Bu sayede, kullanıcı ağındaki reklam alanının, ana sayfadaki reklam alanından daha değersiz olduğunu düşündüklerinde aynı ücreti ödemeleri gerekmez. Ancak elbette şu an öyle bir durum bulunmamaktadır ve Facebook’un böyle bir yenilik yapmasının ihtimali de düşüktür.

Jakubowski’ye göre kullanıcı ağı ayrı olarak satılamaz. Ona göre son değişim, bu ayrılığın gerekliliğini de ortadan kaldıracaktır.

Yeni sisteme alışmak ve değişikliklerden faydalanmak için kullanıcı ağı yayıncıları, Facebook’un sunduğu Reklamcı Sonuç Puanları’na bir göz atabilirler. Sistem tüm reklam alanlarını ayrı ayrı analiz eder, yani bir web sitesinin masaüstü versiyonunda bulunan reklam ile mobil sitesinde bulunan reklam birbirlerinden bağımsız olarak ölçülür.

Facebook takımı şimdiden yayıncılara e-posta göndermeye ve kullanıcıları bilgilendirmeye başladı bile.

Kaynak: Marketingland

İnovanka Facebook Reklamlarını markalar için en doğru şekilde kurgular ve yönetir

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.