Facebook’ta Reklam Veren Markalar

Facebook’ta Reklam Veren Markalar

Facebook’ta reklam veren 4 milyon markanın %20’si geçtiğimiz ay içinde video reklamları üretti – bu markaların %40’ı reklamları tablet ya da akıllı telefon kullanarak yarattı.

Facebook’un Mart 2016’da yaptığı bir açıklamaya göre, sosyal ağ üzerinden aktif olarak reklam veren şirket sayısı  3 milyona ulaşmıştı. Bu sayı günümüzde 4 milyonu geçmiştir. Bu da, yedi aydan kısa bir sürede, Facebook’un 1 milyon yeni marka ile çalışmaya başladığı anlamına gelmektedir. 

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Facebook’un sosyal medya reklamcılığı alanında en büyük rakibi olarak görülen Twitter, 2015’in dördüncü çeyreğinde 130,000 yeni marka ile çalışmaya başlamıştır (Facebook’un asıl rakibi olan Google, reklam veren marka sayısını açıklamamaktadır). Facebook reklam kârının %’80den fazlasının, akıllı telefon ya da tablet üzerinden görüntülenen reklamlardan sağlandığını biliyorsunuz – peki Facebook üzerinden aktif olarak reklam üreten markaların %’40’ının tablet ya da akıllı telefon üzerinden reklam yarattığını biliyor muydunuz? Bu doğru!

Sizi şaşırtabilecek bir başka şey de, Facebook üzerinden reklam veren markaların kaçının video reklam satın aldığıdır – bu oran %20’dir. Facebook ve kullanıcılarının video reklamlara verdiği önemi, geçtiğimiz aylarda Facebook’un otomatik başlayan video reklamlarını kaldırması ve yakın geçmişte hatalı video reklam ölçüleri hakkında çıkan kriz göz önünde bulundurulursa bu oran elbette sizi şaşırtabilir.

Ancak bu istatistikler Facebook’un video reklamlarının şişirilmiş olduğunu göstermez. Geçtiğimiz ay içinde Facebook üzerinden 4 milyondan fazla video reklam üretilmiştir. Sosyal ağ üzerinden reklam veren markaların çoğunluğunun video reklamları satın almaktan kaçınması, bu reklam verenlerin %70’inin ABD dışında olması ve Facebook’un Güneydoğu Asya’daki reklamcıları eklemesidir (burada kötü cep telefonu sinyali bulunduğundan, video reklamları, görsel reklamlardan daha zor görüntülenir).

Facebook reklam iş hacmi, özellikle Vietnam’da patlama yaşamıştır diyebiliriz. Reklam alanında rekor büyüme yaşayan, sadece Vietnam olmamıştır – Endonezya, Yunanistan, Ukrayna ve Filipinler de bu büyümeyi yaşamış ve ABD, Brezilya, Meksika ve İngiltere’nin yanında yerlerini almışlardır.

Kaynak: Marketingland 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.