Google Çapraz Aygıt Hedeflemesi Hakkında

Google Çapraz Aygıt Hedeflemesi Hakkında

Google Çapraz Aygıt Hedeflemesi’ni üyelerine sunması bekleniyor.

Yakında reklamcılar kullanıcılara aygıtlar arası yeniden hedefleme kampanyaları ile ulaşabilecekler.

Google, Çapraz Aygıt Hedeflemesi’ni daha önce desteklemediğinden, bu büyük bir gelişme sayılabilir. Örneğin, şu an bir kullanıcı akıllı telefonu üzerinden bir siteyi ziyaret ediyorsa, reklamcı aynı müşteriyi masa üstünden (aynı siteyi masaüstü bilgisayarından ziyaret etmeden) yeniden hedefleme olanağına sahip değildir. Bu yenilik sayesinde, kullanıcı iki farklı listeye eklenir, her aygıt kaydedilir ve olumsuz sonuç alan aygıt kimlikleri ayrılabilir.

Yeni özellik, kullanıcı birden fazla aygıt üzerinden giriş yapmışsa da çalışır çünkü Google, yeniden hedefleme listeleri için çerezleri ve mobil kimlikleri kullanır.

Google görsel reklamlar ve video reklamları genel müdür yardımcısı Brad Bender, bu konuda bir blog yazısının paylaşılacağını açıklamış ve New York’ta gerçekleşen Reklamcılar Haftası’nda bu konuda açıklama yapmıştır.

Bender; ‘Google Display Network ve DoubleClick Bid Manager için çapraz aygıt hedeflemesini tanıtıyoruz çünkü, bu özellik aynı kullanıcılara farklı aygıtlar, uygulamalar ve web siteleri üzerinden ulaşımı sağlar. Artık müşterilerinize anlatmak istediğiniz öyküyü anlatabilir ve reklamlarınızın tüm cihazlarda ne kadar görüntüleneceğine karar verebilirsiniz.’

Facebook örneğinde de olduğu gibi, Google da belirleyici bir yaklaşım kullanmaktadır ve çapraz aygıt hedeflemesi sadece üye olan kullanıcılar ile sınırlı kalacaktır. (Sadece Gmail kullanıcılarının sayısı aylık olarak 1 milyarı geçmektedir.)

Şimdiye kadar, Google’ın çapraz aygıt hedeflemesine olan ilgisi, dönüşüm oranlarını takipte oluşan niteleme sorunlarını çözmekten ve raporlamaktan ileriye gitmemişti.

Fakat, online dönüşümlerin, çoğu zaman birden fazla aygıt kullanılarak tamamlandığı düşünülürse – bir Google/Ipsos araştırmasına göre online dönüşümlerin 60%’ı bir cihazda başlayıp diğerinde son bulur – çapraz aygıt hedeflemesinin eksikliğinin, pazarlama uzmanlarının önceki ziyaretçilerle iletişim kurma sürecinde sorunlar yaşamalarına sebep olduğu söylenebilir.

Reklamcılar aynı zamanda, reklam gösterilme frekansı üzerinde de daha az kontrole sahiplerdi. Bu yenilik sayesinde, reklam gösterim frekansı, platform seviyesinde değil, daha stratejik ve detaylı olan cihaz seviyesinde yönetilecektir.

Yakın bir geçmişe kadar Google, pazarlama uzmanlarının ölçümler dışında üye kullanıcı verilerine erişimi konusunda oldukça kısıtlayıcıydı. Bu durum, geçtiğimiz yıl içinde, şirketin Facebook’un izini takip etmesi ve kullanıcı verilerini reklam hedefleme için kullanmaya karar vermesi ile değişti.

Geçtiğimiz yıl Reklam Haftası’nda Google, pazarlama uzmanlarının Gmail, YouTube ve arama üzerinden (e-posta adreslerine göre) hedefleme yapabilmelerine olanak tanıyan Customer Match’in piyasaya çıkacağını duyurdu.

Daha yakın bir geçmişte Google, reklamcıların uzun zamandır hayallerini kurdukları arama motoru için hedeflemenin demografik verilerini incelemeye başladı.

Çapraz aygıt hedeflemesi, Google’ın çapraz aygıt hedefleme metriğini ilk dile getirmesinden üç yıl sonra hayat bulmaktadır. Bender, yeni özelliğin önümüzdeki aylarda tüm Dünya’ya tanıtılacağını belirtmiştir.

Kaynak: MarketingLand

 

Profesyonel Google AdWords hizmetleri için tıklayınız…

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.