Google Penguen’in Hikayesi: Son Güncellemeye Yanıt

Google Penguen’in Hikayesi: Son Güncellemeye Yanıt

Şirketler Google Penguen güncellemesinden daha çok fayda sağlamak için ne yapmalıdır? Belki de hiçbir şey. Köşe yazarı Dave Davies’e Penguen 4.0, önemli bir yenilik olmakla birlikte, çok fazla şeyi değiştirmeyecek gibi duruyor.

Geçtiğimiz dört yıl içinde Penguen hakkında pek çok şey duyduk. Nisan 2012’de yapılan ilk açıklama, spamlerle savaşmak için tasarlanan bu yazılım güncellemesinin, sorguların 3%’ünü etkileyeceğini ifade etti. Daha yakın bir geçmişte, Google güncellemenin Ekim 2015’te piyasaya ‘yakın zamanda’ çıkacağını açıklamasına rağmen, güncelleme için bir yıldan fazla beklemek zorunda kalan ve cezalandırılan web sitesi sahiplerinin hayal kırıklığına tanık olduk.
Penguen hakkındaki tüm söylentiler içinde belki de en kafa karıştırıcı ve endişe verici olanları Penguen 4.0 hakkındaydı. Bunun suçlusu Google’dan başkası değildi – istikrarsız açıklamalar, kullanıcıların kafasını karıştırdı. Bu yazıda güncelleme hakkında yanlış açıklanan ya da yanlış anlaşılan bazı noktaları
açıklamaya karar verdik. Daha da önemlisi, bu değişikliğin web sitesi sahipleri ve SEO açısından anlamı nedir, ona bir göz atacağız.

Google Penguen Nedir?

Penguen algoritma güncellemesi ilk olarak 24 Nisan 2012’de duyuruldu ve yapılan resmi açıklama, güncellemenin spamlerle savaşmak için tasarlandığını ifade etti. Ancak, en büyük kaybı hileli bağlantı kullanıcıları yaşayacağından, güncelleme ilk açıklandığından beri kötü bağlantı profillerine sahip web sitelerini cezalandırmak için tasarlanan bir algoritma değişikliği olarak görüldü.
Teknik ayrıntılarla okuyucuları sıkmamak adına bu açıklamayı kısa keserek, bu güncelleme hakkındaki kafa karışıklığının sebebi üzerinde biraz durmak istiyoruz.

Karışıklık nerede?

Penguen 4.0, 23 Eylül 2016’da piyasaya sürülene kadar, algoritma çevresinde çok fazla kafa karışıklığı bulunmamaktaydı. Tüm SEO çevresi – ve hatta bu çevrenin dışındaki insanlar bile – güncellemenin, kötü bağlantılara sahip web sitelerinin sıralamasını düşürmek için tasarlandığını biliyordu ve algoritmadan etkilenen site, bir sonraki güncellemeye kadar kendini toparlama olanağı yakalayamıyordu.

İzlenecek yol basitti:

Web sitesi cezalandırıldığında, sahibi sorun yaratan bağlantıların kaldırılmasını talep edecek, kaldırılamayan bağlantılar reddedilenler listesine eklenerek teslim edilecek ve sonra beklenecekti. Ancak son güncelleme işlerin daha karmaşık bir hal almasına yol açtı – sebebi algoritmanın daha karmaşık hale gelmesi değil, Google çalışanlarının durumu zorlaştırmasıydı.

Temelde son Google Penguen güncellemesi beraberinde yalnızca iki değişiklik getirmişti:

1. Penguen artık anlık olarak çalışıyor. Penguen tarafından etkilenen web sorumluları, artık geliştirme çabalarının sonuçlarını görmek için bir sonraki güncellemeyi
beklemek zorunda değiller – şimdi, değişiklikler çok daha kısa sürede kendini belli ediyor, web sitesi ayıklanıp yeniden indekslendikten sonra görülebiliyor.
2. Google Penguen 4.0 ‘daha tanecikli’ bir yapıya sahiptir. Yani algoritma, tüm siteye değil, ayrı sayfa ve bölümlere de etki edebiliyor. Önceki sürüm, tüm web sitesini cezalandırarak sıralamasını etkiliyordu. Bu açıdan bakıldığında durum hiç de karmaşık gibi görünmüyor, ancak Google çalışanları yeni ayrıntılar ekleyip kullanıcılara tavsiyeler vermeye başladıklarında, kafa karışıklığı da kendini gösterdi. Bizden bekleneni daha iyi anlamak için devam edelim.

Reddedilme dosyaları

Google çalışanı Gary Illyes’e göre, Penguen ile ilgili sıralama sorunları ile baş etmek için artık reddedilme dosyalarına ihtiyaç duyulmamaktadır.
Bunun sebebi, Penguen 4.0’ın kötü bağlantılar ile baş etme biçiminin değişmesidir: algoritma artık bağlantıların bağlı oldukları web sitesinin değil, bağlantıların kendilerinin değerini düşürmektedir.
Illyes’e göre, birkaç püf noktası bulunmaktadır:
1. Web sitesinin sıralamasının düşürülmesi yerine artık spam sayılan bağlantıların değeri düşürülüyor.
2. Penguen ile ilgili sıralama sorunlarının çözülmesi için, reddedilme dosyalarının kullanılması artık o kadar gerekli değil.
3. Penguen ile ilgili sorunların çözümü için reddedilme dosyalarının kullanılması, Google’ın size yardımcı olmasını kolaylaştırır, ancak bu durum manüel inceleme için
geçerlidir.
Buna rağmen, Gary Illyes, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada reddedileme dosyaları hakkındaki önerilerinin değişmediğini belirterek, takipçilerin kafasını karıştırmıştır.
Penguen’in kullanımı hakkında hem olumlu hem de olumsuz yorumların dolaşması, kullanıcıların kafasını karıştırmış, 4 Ekim 2016’da Web Sorumluları Trend Analisti John Mueller’in, Office Hours Hangout üzerinden yaptığı açıklama ise buna tuz biber ekmiştir. ‘Penguen tarafından etkilenen sorunlu bir bağlantının bulunması durumunda reddedilme dosyalarının kullanılması, bizim bu bağlantının web sitesine ait olmadığını görebilmemiz ve bağlantıyı bağlantı grafiğinden çıkartmamız açısından faydalıdır.
Sizi cezalandırmak yerine düşük kalitedeki bağlantıların değerini düşürmemiz ise, bu bağlantıların kullanım taktiklerini anlamamızı kolaylaştırır, bu yüzden web sitenizin suçunu göz ardı ederiz.’
Her şey ne kadar da belirsiz, öyle değil mi?

Reddedilme püf noktaları

Burada çıkartılması gereken sonuç şudur: durum ne kadar değişirse, o kadar aynı kalır. Değişim bulunmamaktadır. Geçmişte etik olmayan bağlantı stratejileri kullanmışsanız ve şimdi reddedilme dosyası teslim etmeyi düşünüyorsanız bunu yapmalısınız. Böyle bir strateji kullanmadıysanız, endişelenecek bir şey yok; Google web sitenizde bulunan kötü bağlantıların değerini düşürecektir.
Elbette bir zamanlar negatif SEO’nun çalışmadığı da iddia edilmişti. Yani reddedilme dosyaları, özellikle sizin oluşturmadığınız kötü bağlantılarla savaşmak için tasarlanmamış olabilir. Zamanın geçmesi ile negatif SEO’nun çalıştığı görülmüştür, yani sizin yine de web sitenize eklenen kötü bağlantıları takip etmeniz ve reddedilme dosyalarını kullanmanız yararınıza olacaktır. Sonuçta, kötü bağlantılar web sitenizi etkilemiyorsa, onları reddetmeniz bir gereklilik değildir.
Ne kadar fazla değişiklik yaşanırsa yaşansın durum değişmiyor. Sakin kalmanız ve önceki stratejinizi izlemeniz en mantıklı adım olacaktır.

Kaynak site?

Marketing Land üzerinden yaptığı son açıklamada Gary Illyes, asıl hedeflerinin bağlantının hedef sitesi değil, kaynak sitesi olduğunu belirtmiştir. Bu da sadece kötü linkleri değil, web sitesi tarafından gönderilen ve onların spam olduğunu belli eden sinyalleri de kapsar. Aldığımız bilgiler, bağlantının değerinin, yönlendirdiği web sitesinden değil, kaynak sitesinden geldiğini ifade eder. Diğer bir deyişle, iç bağlantıları değerlendirirken, kaynak sayfalarına ve bağlantıların etki alanlarına dikkat etmek gerekir.
Bağlantılarınız işaretleniyor
Penguen hakkında yapılan aynı açıklama bize ayrıca Google’ın, bağlantıları kategoriler altında topladığını da açıklamıştır. Bu kategoriler:
-Footer
-Penguen gömülü
-Reddedilmiş
Diğer kategorilerin de bulunduğu ifade edilse de, isimleri açıklanmamıştır. Peki bunun anlamı nedir?
Aslında bunun anlamını yıllardır biliyorduk. Tek değişen, sayfanın bölünerek değerlendirilmesi ve en çok etkileşime sahip kısımların daha değerli sayılması işleminin
‘etiketlenme’ adı altında bize sunulmasıdır. Buna ek olarak, reddedilen bağlantıların işaretlendiğini zaten biliyorduk.
Bir yenilik var
Yeni sayılabilecek tek şey, Google’ın bağlantı değerlendirme sisteminin değişmesidir. Yeni etiketleme sistemi ya eskisinin yerini almış ya da ona eklenmiştir. Temelde bunun anlamı, eskiden etiketlenen içerikken ve bağlantılar buna eklenirken, şimdi bağlantıların kendilerine ait etiketlerinin (bazen birden fazla) bulunmasıdır.
Bağlantı etiketleme püf noktaları
Bağlantıların etiketlenip etiketlenmediğini ya da sayfadaki yerine göre değerlendirilip değerlendirilmediğini bilmek eyleme geçmek için yeterli değildir. Elbette bu bilgiler
akademik merak açısından önemlidir ve Google mühendislerinin bu konuda günler, hatta aylar süren bir çalışma yaptıkları açıkça görülebilir. Ancak SEO perspektifinden bakacak olursak, kendimize şu soruyu sorabiliriz: ‘Gerçekten ne değişti?’ Hiçbir şey. Yapılacak şey yine görünürlüğü yüksek bağlantıların geliştirilmesi ve ilgili sitelere
yerleştirilmesidir. Bağlantılarınız sizinle ilgisi olmayan alanlara kayıyorsa, kurulumu büyük ihtimalle başından beri yanlıştır.

Peki Penguen’in ceza sistemi düzgün bir yapıya sahip mi?

Penguen cezalarının, 4.0 versiyonunda, öncekilerden çok farklı olduğunu öğrendik. Gary Illyes, yaptığı açıklamada Penguen tarafından cezalandırılan web sitelerinin izole
edilmeyeceğini açıkladı. Yani temelde,  Google Penguen cezası alan bir web sitesi, sorunu düzelttikten sonra (gecikme yaşamadan) yeniden haklı yerine kavuşabilir.
Yine de, Google’ın güven temelli gecikmeye yer vermemesi, algoritmanın da aynısını yapacağı anlamına gelmez.
Çıkartılması gereken sonuç nedir? Cezalardan kaçının – Penguen ile bağlantılı olsun ya da olmasın, bu cezalar gecikmeye neden olabilir.
Durum ne kadar değişirse, o kadar aynı kalıyor Penguen ne kadar büyük bir gelişme olsa da, SEO açısından hiçbir şeyi değiştirmemiş gibi duruyor. Bağlantılarımız (hem kötü hem iyi) daha hızlı bir şekilde seçilir, cezalar azaltılır ve daha güvenilir bir biçimde dağıtılır, ancak geliştirilmesi gereken bağlantılar ve etki alanları
hemen hemen aynı kalır. Reddedilme dosyalarının kullanımı değişmez ve hala negatif SEO’yu takip etmeniz gerekir.
Illyes, Penguen’in yapay zeka ile öğrenme becerisinin bulunmadığını açıklamıştır.
Bunun halihazırda doğru olduğundan hiç şüphemiz yok. Ancak çekirdek algoritmanın bir parçası haline gelen Penguen, elbette web sitelerini sıralamak için otomatik öğrenmeyi kullanan bu sistemden bir şeyler kapacaktır. O gün geldiğinde, makineler yine ilgili içerik ve kaliteli kullanıcı deneyimine odaklanacaklardır. Yani işinizi yapıyorsanız, endişelenecek bir şey yok demektir.
Kaynak: MarketingLand 
0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.