Google Shopping Optimizasyonu Teknikleri

Google Shopping Optimizasyonu Teknikleri

Google Shopping’in ne olduğundan, Google Shopping Optimizasyonu tekniklerini, verilerinizi bu yeni sisteme nasıl adapte edebileceğinize kadar her şeyi açıklamaya çalışacağız.Google Shopping, ticaretle uğraşan birçok insan için yeni bir e-ticaret girişimidir. Yakından takip etmiyorsanız, şimdiden çok geride kalmışsınız demektir. Bu durumu telafi etmek için işte size birkaç anahtar öneri: 

  • Google Shopping hakkında bilgi edinin.
  • Performansı yükseltmek için verilerinizi optimize edin
  • Ürün gelişimini analiz etmeyi ve teklif düzenleme stratejileri kurmayı öğrenin

E-ticaret için Google Shopping Optimizasyon Teknikleri ve Taktikleri,Ürün Listeleme Reklamları

Google Shopping, Google’ın alışveriş odaklı arama motoru, yakın zamanda piyasaya sürülmüş olmasına rağmen, birçok SEM kampanyasının önemli bir parçası haline gelmiştir. Google arama yapanlara bir alışveriş eşleştirmesi önerirken, Google Shopping, kullanıcılara direkt olarak satın almak istedikleri ürünleri sunar.

Yine de, reklamcıların hangi reklamın hangi anahtar kelime aratıldığında çıkacağı konusunda bir söz hakları yoktur, çünkü Google bunu kendi belirler. Google, ürünleri arama sorgularıyla eşleştirirken veri akışını referans aldığından, verilerinizi doğru optimize etmek hayati önem taşımaktadır. Reklam performansınızı veri akışına uyarladıktan sonra, Merchant Center hesabınızı güncel ve doğru bilgilerle oluşturmanız gerekir.

Google Shopping’in en büyük avantajlarından biri fazlasıyla esnek olmasıdır. Reklamcılar Google Shopping Optimizasyon’unu yaparken, birçok farklı seçenek arasından seçim yapabilirler. Bu yazıyı kampanyalarınızı doğru optimize etmenin yollarını bulmak için okuyorsanız, maalesef hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Maalesef bunun kesin bir yolu bulunmamaktadır. Her şey şirketiniz ve ürünlerinize bağlıdır.

Bununla birlikte, Google Shopping Optimizasyonları bize bu sistemin SEO’ya çok benzediğini göstermiştir – yani bu alanda tecrübeniz varsa biraz yardımla yolunuzu kolayca bulabilirsiniz.

Onay Alın

Google Shopping Optimizasyon’unuzu yaparken ilk yapmanız gereken, tüm ürünlerinizi onaylatmak olacaktır. Ürünleriniz onay almaz ve arama sonuçlarında görülmezse, kullanıcılar bunları bulamazlar. Tanı sekmesinden ya da Merchant Center’dan onaylanmayan ürünlerinizi görebilir ve bunları düzeltebilirsiniz. Düzeltme tamamlandığında, ürünleriniz kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Ürün İsimlerini Optimize Edin

Ürün isimlerini optimize etmek, kulağa meta isimlerini optimize etmek gibi geliyor değil mi? Öyle de olmalı. Google Shopping için ürün ismi optimizasyonu yaparken hatırlanması gereken en önemli noktalardan biri, en önemli anahtar kelimelerin ilk başta kullanılması gerektiğidir (soldan sağa). Google’ın, arama sorgularına en yakın açıklamaya sahip ürünleri ön plana çıkardığını öğrendik.

Bu durum üründen ürüne farklılık gösterse de, yapmanız gereken ilk şey, en ilgili ifadeleri ilk sırada kullanmak, sonra ise, ürünü tanımlayan diğer özellikleri belirtmektir. Bilgi sıralaması kullanıcıların arama sorgularına göre değiştiğinden, müşterilerinizi iyi tanımalı ve aradıkları karakteristiklerin farkında olmalısınız. Genelde başlıkta ürün hakkında fazla bilgi vermek, az bilgi vermekten daha iyidir, ancak, aşırı anahtar kelime kullanımından da kaçınmalısınız.

Ürünün marka ismiyle başlamanızı tavsiye ediyoruz. Birçok e-ticaret sitesinin marka ismi kullanmayı sevmediğini biliyoruz. İyi görünmeyebilir, ancak arama yapan kullanıcıları düşünmelisiniz. Apple marka bir bilgisayar arıyorlarsa, aradıkları ürüne sahip olduğunuzu göstermek için, ürün isminde ‘Apple’ kelimesini kullanmanız gerekir. Elbette her ürün ismi marka ismiyle başlamak zorunda değildir, ancak marka ismini dahil etmek, dönüşüm oranlarını yükseltebilir.

Marka isminden sonra, açıklamaya boy ve renk gibi ürün özelliklerini de eklemeniz gerekir. Apple marka bilgisayar sattığınızı varsayalım. Ürünlerinizi aratanlar arasında hem küçük hem de büyük bilgisayar arayan kullanıcılar olacaktır. Çoğu zaman, kullanıcılar ne aradıklarını bilirler, bu yüzden onlara istediklerini sunmalısınız. İç mimari ve giyim gibi endüstrilerde renk de önemli bir özelliktir. Kullanıcılarınız siyah pantolon arıyorlarsa, ve siz bu ürüne sahipseniz, sorgu sonuçlarında reklamınızın görülmesi için bunu ürün isminde belirtmek hayati önem taşır.

Ürün Tanımlarınızı Optimize Edin

Ürün tanımlarınız, ürün isimleri ile benzerlik göstermektedirler. En önemli bilgiyi ilk olarak verdiğinizden emin olmalısınız. Bu tanımlar üründen ürüne farklılık gösterse de, onları kullanıcıların aramalarına uygun olarak oluşturmanız daha doğru olacaktır. En sağlam arama düzenleyicileri ilk sırada kullandığınızdan emin olun. Tanım oluştururken 10,000 karaktere kadar alanınız bulunsa da, tanımı 500-1000 karakterle sınırlandırmak mantıklı olacaktır.

Teklif Stratejisi

Google Shopping’in, en faydalı özelliklerinden biri de, harcamalarınızı günlük bütçe oluşturarak düşürebilmenize olanak tanımasıdır. Günlük bütçenizi belirledikten sonra, kampanyalarınızı nasıl yöneteceğinize karar vermeniz gerekir. Teklif stratejinizi bütçenize göre düzenleyerek, sistemi otomatik hale getirebilir ve tıklama oranlarını yükseltebilirsiniz. Bunu yapmak, bütçenizin en çok tıklama alan tekliflere yönlendirilmesini sağlar. Bu özelliğe kampanyanızın teklif ayarlarından ulaşabilirsiniz. Kampanyalarınızı kendiniz yönetmek istiyorsanız, kampanya sekmesinde bulunan bütçe simülatörünü kullanabilirsiniz. Tıklama başına ödemeleriniz düşündüğünüzden daha yüksek olabilir, bu yüzden bütçenizin ne kadar zarar görebileceğini görmeniz yararlı olacaktır.

Analiz Edin

Google Shopping kampanyalarınızı oluşturduktan ve düzgün şekilde optimize ettikten sonra, çalışıp çalışmadıklarını ölçmek için verileri analiz etmeniz gerekir. Bunun yanında Boyutlar sekmesinden bütçenizin nasıl harcandığını görebilir ve bu harcamayı nasıl daha verimli hale getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sıralamanıza en yararlı ürün ismi ve tanımını bulmak için denemeler yapın. Daha önce de belirttiğimiz gibi Google Shopping çok esnektir, bu yüzden, birkaç denemeden sonra sizin için en uygun optimizasyonu bulabilirsiniz.

Google Shopping Optimizasyon’unu, Google ve İnternet Reklamları için vakit kaybeden İnovanka ile iletişime geçin. Dijital Dünya’dan geri kalmayın.

Kaynak: business2comunity.com

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.
Call Now ButtonYıldızınız Parlasın 🌟