Inbound Pazarlama Strateji Geliştirme Yolları

Inbound Pazarlama Strateji Geliştirme Yolları

Mobil mesajlaşmayı inbound pazarlama stratejisi içine yerleştirmek yeni bir konsepttir. Birçok pazarlama uzmanının kafası, konu mesajlaşmanın mobildeki gerçek yeri ve doğru kullanımı olunca karışmaktadır. Bu karışıklığın sebeplerinden biri de, takip edilecek gerçek, taktiksel araştırmaların bulunmamasıdır. Diğer bir sebebi ise, başarılı bir kampanyayı yaymak için stratejik bir dijital pazarlama kılavuzun bulunmamasıdır. Aşağıda mobil mesajlaşmayı başarı karışımına nasıl ekleyeceğiniz hakkında birkaç fikir bulabilirsiniz. 

1. Satın Alım Döngüsünü Göz Önünde Bulundurun

Inbound Pazarlama’da amaçlarınızı belirlerken önemli olan konulardan biri de, müşterilerinizin satın alım döngüsünün neresinde bulunduklarını tespit etmektir. Mesajlaşma, müşterilerinizin satın alım döngüsündeki yerlerine göre değişiklik gösterir, ve yeni gelişmekte olan bir alan olmasına rağmen, bazı aşamalarda hayati önem taşıyabilir.

İstediği Televizyonu arayan ve bunun için indirim günü kalabalığına girmeyi göze alabilecek bir müşteriniz olduğunu varsayalım. Geleneksel mağazanızda aranan model bulunmakta ve ona bugün bir teklif sunabilirsiniz. Ancak hangi mesajı ne zaman yollamanız gerektiğini bilmiyorsunuz çünkü müşterinin satın alım döngüsündeki yerini henüz belirlemediniz. Ne yaparsınız?

2. Sahip Olduğunuzla Çalışın

Mobil kanalınıza trafik yönlendirmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Her tarayıcı bir ‘user agent string’e sahiptir. Cihaz tipi, dili, işletim sistemi ve versiyonu, ‘user agent string’ tarafından belirlenir. Ek olarak, günün hangi saatlerinde giriş yapıldığını da takip etmeniz gerekir. Bunu yapmak, müşterilerinizin niyetini anlamakta size yardımcı olacaktır. Günün sonuysa nasıl bir hizmet sunmanız gerekmektedir? Müşteri eyleme çağrı mı almalı, yoksa ertesi gün hatırlatma mı yapılmalıdır? Hedef müşteriniz sonraki gün ne alacağını planlıyor olabilir.

3. Inbound Deneyimi Geliştirmek İçin Bilgi Toplayın

Şirketlerin üyelik kazandığı sırada değer önerileri yaptıkları görülmüştür. Bunlar, ön izin isteyen pop-up mesajları kapsar. Bu taktik, hem güven duygusu oluşturduğu, hem de erişim kolaylığı sağladığından dolayı son derece popülerdir. Buradan sonra ise tüketici davranışlarına göre önceden hazırlanmış mesajlar kullanabilir, satın alım sürecini keyifli bir deneyim haline getirebilirsiniz.

Konum belirleme, daha fazla kişiselleştirme peşinde olan şirketler için bir gerekliliktir. Mobil için geleneksel IT çizelgeleri, trafik dağıtımındaki düzensizlikten dolayı cep ağlarında çalışmaz. Neyse ki HTML5, kullanıcı konumunu belirleyen bir konum belirleme hizmeti sunmaktadır. Ters konum bulmayı kullanarak, kullanıcılarınız hakkında meta-data (önemli DMA’lar gibi) toplayabilirsiniz. Ancak, bu noktaya gelebilmek için, kullanıcıların sizinle konumlarını paylaşmaları gerekmektedir. Bu durum, müşterinizle aranızda bulunan önemli bir

sınırı geçmeniz anlamına geliyor, bu yüzden dikkatli olun. Müşterinize yapacağınız teklifin hazır olduğundan emin olmalısınız.

4. Deneyin, Deneyin, Deneyin

E-posta gibi mobil mesajlaşma da test edilmelidir. Mantığa aykırı gelse de, markaların e-posta sıklığı konusunda (haftada bir, haftada üç, her gün) denemeler yaptıklarını ve e-posta sıklık idealinin tahmin edilenden daha yüksek olduğunu gördük. Aynısı mobil mesajlaşma için de geçerli olabilir, ancak denemeden bilemezsiniz. Bu, deneme yapmanız gereken bir alandır.

5. Her Şeyi Birbirine Bağlayın

Inbound Pazarlama’nızı tüm kanallara bağlamak için bir yönteminiz bulunmaktadır. Mobil önemli bir kanaldır ve masaüstüne göre daha fazla bilgi elde edebilirsiniz, ancak, mobil deneyiminizin, diğer kanallar aracılığı ile sunduğunuz deneyimle tutarlı olmasını garanti altına almak zorundasınızdır. Bir müşteriniz, push-notification sonucunda akıllı telefonu yardımıyla bir otel rezervasyonu yaptıysa, bir call center görüşmesi sırasında temsilcinizin o müşteriye oda teklif etmesini istemezsiniz. Deneyim kusursuz olmalıdır ve bu da kullanıcınızın hareketli olmasını içerir.

Mobilin inbound pazarlama başarısı getirmedeki kapasitesi oldukça yüksektir. Satın alım döngüsünü değerlendirerek, elinizdeki verileri kullanarak ve daha fazla bilgi sunmanın yollarını arayarak, bir pazarlama uzmanı müşterileri için daha başarılı bir mobil deneyim geliştirebilir. Bu taktiklerin size mobil pazarlama stratejinizi oluştururken yardımcı olacaklarını umuyoruz.

İnbound Pazarlama Stratejilerini işletmeniz açısından etkili kullanmak için İnovanka Dijital & Sosyal Medya Ajansı ile bağlantı kurabilirsiniz.

Bir sonraki faydalı Dijital Pazarlama yazımızda görüşmek üzere,

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.