İnovasyon ve Pazarlama

İnovasyon ve Pazarlama

Yenilikçi bir şirket çalıştırmak mı daha kritik ? yoksa pazarlama ninjalarının bulunduğu  ekibinizin olması mı ?  Yani kısacası pazarlamaya mı önem vermelisiniz yoksa bununda öncesinde inovasyona mı ? İşte tüm bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımıza büyük şirketlerden örnekler göstererek başlıyoruz.

Cevap basit: Pazarlama ve inovasyonu, girişimci başarı mottosunu ilerletmek için birlikte çalışan bir çift dişli gibi düşünün. İdeal olarak, yenilik, iş kültürünün bütününe kendini uygular ve sonuçta kendisini pazarlama stratejinize dönüştürür.

Aslında, bu entegre yaklaşım,  değişen teknolojilerin çoğunu sağlamıştır: Google AdSense, Toyota Prius ve hatta “World of Warcraft” ın çılgınca başarılı RPG’sini düşünün. Başka bir örnek vermek gerekirse, Nike Nike + ‘yı (motive edici / kişisel eğitici olarak çalışan bir mobil uygulama) başlattığında, ürün bir hücreye beyin fırtınası yaparak tek bir çalışan tarafından geliştirilmedi. Pazarlama ve yaratıcı bölümler arasında pazara parlak bir fikir getiren ortak bir gayretti.

Önemli olan, inovasyon ve pazarlama arasında güçlü bir bağ oluşturmaktır.

Büyüme Faktörü

Günümüz pazarlamasının tanımı, müşterileri alıp tutan her türlü faaliyeti kapsar. Bu pazarlamanın reklam veya satışa özgü geleneksel görüşünden farklıdır. Pazarlama, müşteri hizmetlerini ve şirketin bir avantaj yaratma ve tüketiciye fayda sağlamaya devam etmesi için neyin gerekli olduğunu etkiliyor.

Büyüme Faktörü şu soruya cevap verir: “Müşterilerime, istedikleri nihai sonuca daha yakın olabilmek için daha büyük bir avantaj veya fayda sağlamak için bugün ne yapabilirim?”

Bu, hem pazarlama hem de inovasyon ekibi ile yapılan bir işbirliği sayesinde en iyi cevaplanan bir sorudur. Pazarlama ekibi, neyin çalıştığı, nelerin olmadığını ve neye ihtiyaç duyulduğunun ön saflarında yer alırken, inovasyon ekibi içeride fikirler ve olası çözümler sunmaktadır.
Google, Büyüme Faktörü sorusuna son dönemde, dijital duman alarmları ve termostat tedarikçisi Nest’i satın alarak cevap verdi. Google’ın “Dünya bilgisini organize etme ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılma” misyonuna dayanan Nest, kullanıcılara daha büyük bir avantaj sağlamak için mantıklı ve yenilikçi bir yanıttı.

Mvp Geliştirmek

Elbette,  mükemmel bir fikir geliştirdiniz, ancak iyi bir fikir müşterileri getirmez.

Çok fazla para yatırmadan önce, en iyi yaklaşım; mümkün olan en düşük ürünü (MVP) geliştirmek, piyasaya sürmek ayrıca inovasyon ekibi, pazarlamacılar ve müşteriler arasında, potansiyel müşterilerinizin tepkilerine dayalı olarak daha fazla gelişme ve artan yenilik etrafında bir ekosistem oluşturmaktır.

İnovasyon ekibi ve pazarlamacılar, ürünü geribildirim ve yanıt temelinde test etmek, ince ayar yapmak ve rafine etmek için işbirliği yapmalıdır. Ürünün büyük olasılıkla bir başarı şansına sahip olduğu belirlendiğinde, daha geniş bir sunum önemlidir.

İnovasyon Kültürü Geliştirmek

İşletmenizin ne kadar küçük olursa olsun, ne inovasyon ne de pazarlama göz ardı edilmemelidir. MVP’nizi hızlı bir şekilde piyasaya çıkartın ve satış üretmeye başlayın.

Her işletmenin pazarlamanın gerektirdiği kadar yeniliğe ihtiyacı vardır. İş dünyasındaki yeniliğin amacı, müşterilere mümkün olan en iyi ürünleri, hizmetleri ve deneyimleri sunmaktır bu da pazarlamayı daha basit bir görev yapar.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.