Instagram ’ı En Etkili Kullanan 25 Marka

Instagram ’ı En Etkili Kullanan 25 Marka
Aylık 400 milyonu aşan aktif kullanıcı sayısı ile Instagram, markaların önem vermesi gereken bir sosyal platform haline gelmiştir.  

Platform sadece fotoğraf paylaşım sitesi değil, şirketinizin en iyi yönlerini takipçilerinizle paylaşabileceğiniz ve onlarla etkileşim kurabileceğiniz bir kanaldır.

Aşağıda Instagram’ın potansiyelini tanıtım için başarılı şekilde kullanan 25 markayı görebilirsiniz. 

Bu markalar Entrepreneur.com tarafından seçilmiştir;

1. Lowes

Lowes, Instagram üzerinden tanıtım yaparken mantıklı bir strateji kullanmıştır: Şirket kullanıcılarına ürünlerinin gerçek hayatta kullanımını göstererek onlarla etkileşim kurar.

2. Starbucks

Starbucks; Marka tanıtımı yapmak ve müşterileri ile (Instagram aracılığı ile) etkileşim kurmak için Starbucks, düzenli olarak takipçilerinin fotoğraflarını kendi hesabından paylaşarak onları şirket hikayesinin bir parçası haline getirir. Şirket, Ann Handley’in tavsiyesine uyar:

‘İyi içerik, iyi hikaye anlatmak demek değildir. Gerçek hikayeyi iyi anlatmaktır.’

3. Ben & Jerry’s

Ben & Jerry’s, dondurma çeşitleri ile kendi karakterini yaratmayı başarmıştır ve marka bu karakteri Instagram’a da yansıtır.

4. Sephora

Sephora tüm dünyada şubeleri bulunan bir kozmetik markasıdır. Bu şirket, beyaz alanları son derece başarılı şekilde kullanmış ve gözleri renkli ürünlerine çekmeyi başarmıştır.

5. Intel

Intel yıllardır teknolojiyi kullanıcıları ile buluşturmaktadır. Marka, Instagram paylaşımlarında

üretim sürecini göstererek takipçilerini ‘sahne arkasına’ götürür.

6. Taco Bell

Bu fast food zinciri, Instagram’ı yeni ürünlerini tanıtmak için kullanmakta hiçbir sakınca görmüyor gibi görünüyor. Marka renkleri, eğlenceyi ve tarzı birleştirerek paylaşımları ürün tanıtımdan çok bir dergi çekimine çevirmiştir.

7. American Express

American Express: Marka paylaşımlarında farklı ülkeleri gezen ve kartlarını kullanan insanların fotoğraflarını kullanır ve bu sayede takipçilerinin seyahat tutkusunu tetikler.

8. Warby Parker

Warby Parker, online ortamda satış yapan numaralı gözlük markasıdır. Görselleri için model kullanmak yerine şirket, sadık çalışanlarını paylaşımlarına eklemeyi tercih etmektedir.

9. Ikea

Ikea, ev eşyaları ve mobilya alanlarında uzmanlaşan global bir markadır. Takipçilerine ürünlerinin günlük kullanımını göstererek, mağaza deneyimini kullanıcılar ile buluşturur.

10. Sharpie

Yazı araçları ve kalemler satan marka, global bir yapıya sahiptir. Şirketin Instagram hesabı, yaratıcı biçimde pop kültürünü ürünlerinin kullanımı ile bütünleştirerek daha genç bir kitleye hitap eder ve yeni kullanıcılara ulaşır.

11. The Honest Company

The Honest Company, güvenli ve çevre dostu bebek ürünleri üzerine yoğunlaşır. Marka paylaşımlarında hem bilgi vermeyi amaçlar, hem de mizah duygusunu kullanarak ebeveynlerin ilgisini çeker.

‘İçerikler ilişki kurmanıza olanak tanır. İlişkiler güven üzerine kurulur. Güven ise kâr getirir.’

– Andrew Davis

12. Mission Bicycle

Merkezi güneşli San Francisco olan özel yapım bisiklet markası, Instagram paylaşımlarında kişiselleştirilmiş bisikletleri ve yapım aşamalarını sergileyerek takipçilerinin ilgisini taze tutar.

13. Sneaker News

Ayakkabı markası, ürünlerinin başarılı fotoğraflarını paylaşmanın yanında, kullanıcıların karşı koyamadıkları soru-cevap formatını kullanarak etkileşim sağlar.

14. Audi

Ünlü araba markasının Instagram hesabında bulunan çok sayıda fotoğraf ve video, kullanıcıların arabalarla ilişkilerine odaklanır. Marka takipçileri ise paylaşımlardan son derece memnundurlar.

15. Converse

Converse, Instagram’ı kullanıcı katkılı içeriği kontrol etmek için kullanır. Paylaşımlarını genellikle, ürünlerini giyen takipçilerin fotoğrafları oluşturur.

16. NFL

Spor kanalı, takipçilerinin duygularının önemli olduğunu bilir, bu yüzden de Instagram hesabından yaptığı paylaşımlar genelde oyuncular ile hayranları arasındaki duygusal anları yakalar.

17. GoPro

Aktif çekimler için dayanıklı kamera üreticisi GoPro da, kullanıcı katkılı içeriği paylaşımlarına ekleyen markalar arasındadır. Etkileyici paylaşımları ile bu marka, ürünlerinin kalitesini paylaşılan videolar aracılığıyla gösterir.

18. Red Bull

Red Bull’un paylaşımları ürünlerine değil, hedef kitlesine odaklanır. İçerik pazarlamanın önemini iyi anlayan marka, paylaşımları ile takipçilerinin ilgi alanlarına hitap eder. ‘İçerik ateştir. Sosyal medya ise benzindir.’ – Jay Baer

19. Topshop

Topshop takipçilerine moda tespitleri sunarak satışlarını arttırır ve bunun yanında Instagram’ı kullanıcılar ile direkt etkileşim noktası olarak kullanır. Takipçiler soruları yanıtlayarak Topshop’un büyümesinin bir parçası haline gelirler.

20. Oreo

Ünlü bisküvi markası Instagram’ı özellikle özel günlerde, yaratıcı içerik (takipçilerin el sanatları) paylaşmak için kullanır.

21. Pabst Blue Ribbon

Amerika’nın geleneksel bira markalarından olan PBR, Instagram’ı yalnızca ürünlerini tanıtmak için değil, markasına değer katmak için de kullanır. Takipçilerine ürünlerinin tarifini bile sunan marka, son derece popülerdir.

22. General Electric

General Electric; hem B2B hem de B2C çalışan büyük bir markanın tanıtımını nasıl yaparsınız? Ürünlerinizi bilim, kanıtlar ve söylentiler ile bütünleştirerek takipçilerinizin ilgisini taze tutarsınız.

23. Vans

Ayakkabı markası olan Vans da, paylaşımlarında ürünleri ile takipçilerin hayat tarzlarını birleştirenlerden. Müzik, sanat ve kültüre önem veren şirket, aynı zamanda kullanıcı katkılı içerikleri de paylaşır.

24. Ocean Spray

Ürünlerinin zengin kırmızı tonlarını üretim sürecine bakış ile birleştiren marka, takipçilerinin beğenisini kazanmıştır.

25. Maersk Line

Maersk taşıma odaklı bir konteynır markasıdır. Amacı müşterilerine yaklaşmak olan şirket, satıştan çok etkileşime önem verir.

Yukarıdaki markalar Entrepreneur.com tarafından seçilmiştir.

Markanızın Sosyal medyada ve Instagram’da en iyi şekilde temsil edilmesini istiyorsanız bu sayfalara mutlaka göz atmalısınız:

İnovanka Sosyal Medya Hizmetleri 

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.