İşletmeler Dijital Pazarlama Yönetimini nasıl yapmalı ?

İşletmeler İçin Önemli 16 Dijital Pazarlama Yönetimi Tavsiyesi

İşletmeler İçin Önemli 16 Dijital Pazarlama Yönetimi Tavsiyesi

İşletmeler İçin Önemli 16 Dijital Pazarlama Yönetimi Tavsiyesi

 İstisnasız her yıl, yeni yılda farklı ve daha iyi yapacağımız şeylerin bir listesini oluşturuyoruz. Ve her defasında da, bu listeler kısa sürede unutuluyor. Bu yüzden işletmelerin dijital pazarlama yönetimi çalışmalarında ,2016 yılı içerisinde, mutlaka uygulaması gereken Dijital Pazarlama konuları hakkında bir yazı hazırladık. 

Konu Dijital Pazarlama’ya geldiğinde, artan rekabet ortamına bağlı olarak, geçen senelerde edindiğiniz alışkanlıklara bağlı kalmayı karşılayamazsınız. Bugünün pazarlama uzmanları, rekabet ortamında başa geçmek için daha bilgili ve motive hale gelmişlerdir.

Dijital pazarlama yönetimi kararları almanın önemli bir kısmı, yapılabilecek şeyleri seçmekten meydana gelir. 2016’da başarmak istediklerinizin bir listesini oluşturabilir, ancak para, zaman veya kaynak yetersizliğinden dolayı bu listeyi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu, dijital pazarlama yönetimi kararlarınızı çöpte bulmak için sağlam bir yoldur. 

O zaman 2016’nın, nerede olurlarsa olsunlar, müşterilerinizin sorunlarına en iyi yanıt haline gelmenize yardımcı olacak şirket hedefleri ve amaçlarına doğrudan bağlı dijital pazarlama kararları vereceğiniz ve uygulayacağınız yıl olmasına izin verin.

Dijital Pazarlama Yönetimi, Sosyal Medya Yönetimi,İçerik Pazarlaması, Kullanıcı Odaklılık, SEO, Online Reklamlar ve pek çok konu hakkında önemli bilgiler

2016 Yılı Dijital Pazarlama Yönetimi Tavsiyeleri

 

 

 

Aşağıda Dijital Pazarlama Yönetimi’ne başlamanız için bir liste bulabilirsiniz.

#1 – Tüm içeriklerinizi önce insanlar sonra arama motorları için optimize edin. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını göz önünde tutarak arama motorlarının belirlediği şartları sağlamak çok önemlidir.

#2 – Kusursuz bir kullanıcı deneyimi yaratın. Müşteri olumsuz bir deneyim yaşadığında, kendisine daha olumlu deneyim sağlayacak başka bir kaynak bulur.

Temel öğeler:

Mobil uyumlu bir web sitesi yaratın,

Hedef kitlenizin en çok kullandığı cihazları anlayın,

Gözden geçirilebilir ve kolay okunabilir içerik geliştirin,

Müşterileriniz için eyleme çağrıları kolaylaştırın.

#3 – Dijital Pazarlama’nın tek boyutlu olmadığını anlayın. Bugün yarışmak için, Dijital Pazarlama’ya en azından içerik, SEO, sosyal medya ve online reklam bileşenleri içeren entegre bir yaklaşım izlemeniz gerekir. Bu yaklaşım, şüphesiz olarak müşterilerinize daha iyi hizmet sağlamanıza yardımcı olacaktır.

#4 – Önemli dijital pazarlama kararları vermek için verileri kullanın. Önseziye bağlı hareket etmek, bugünün dünyasında çok rekabetçi bir iş yapma yöntemi sayılmaz. Bugün mevcut olan veri miktarı o kadar geniş ki, kısa sürede ezici hale gelebilir. İyi ölçüm almak için, analitikten elde edilen verileri, sosyal gözlemlemeyi ve tebii ki müşteri geri dönüşlerini düzenleyin.

#5 – İçerik pazarlamasını müşterilerinizin sorunlarını çözmek için kullanın. Tüketiciler hızlı biçimde kendi fikirlerine göre hareket eden bireyler haline gelmekte, ve iş sorunlarını çözmeye ve ortaklarını ve çalışacakları şirketleri seçmeye yardım edecek kaliteli içeriklere ağırlıklı olarak dayanmaya başlamaktadırlar.

#6 – Her zaman iyi geliştirilmiş bir içerik stratejisiyle başlayın. Planlama başarısızlığı, planın başarısızlığı ile sonuçlanır. Online hedef kitlenizin içeriklerinize verdiği karşılık arttıkça, daha fazla veri toplamaya ve bu verilere göre Dijital Pazarlama Strateji’nizi düzenlemeye hazır olun.

#7 – Nerede olduğunuzu ve nerede olmak istediğinizi tanımlayın. İçerik pazarlama olgunluğunuzu anlamak, gelecekte daha etkili içerikler için bir yol haritası geliştirmenize yardımcı olabilir.

#8 – Etkileşime giren içerik yaratın. Bilgi veren, hikaye anlatan, eğlendirici, görsel olarak çekici içerikler, rakipleriniz arasından sivrilmenize ve olası müşterilerinize unutamayacakları bir deneyim yaşatmanıza yardımcı olacaklardır.

#9 – Popülerliğin etkili olmakla aynı şey olmadığını hatırlayın. Pazarlama amaçlarınızla en iyi biçimde uyuşan etkileyicileri tanımlama ve alma süreçleri için zamanınızı ayırın.

#10 – Etkileyicilere değer sağlayın. Birçok etkileyici her hafta düzinelerce (belki de daha fazla) pazarlama inisiyatifi yaratma ya da yaratma sürecinde yer alma teklifi almaktadır. Daima etkileyicilerin katılımından sağlanan faydaların altını çizin.

#11 – Etkileyici katılımlarını kolaylaştırın. Etkileyici pazarlama inisiyatifine göre girişim yapacaksanız, ‘Gönder’ tuşuna basmadan önce tüm hazırlıklarınızın gerçekleştirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Etkileyicilerinize yollayacağınız mesajın basit, cazip ve aksiyona açık olmasına ve aradıklarına yanıt vermesine dikkat edin, hatta uygunsa örnekler sağlayın.

#12 – Yeniden Pazarlama’yı test edin. Yeniden pazarlama kampanyaları yeni hedef kitle yaratmak için harika fırsatlar yaratırlar. Veriler yardımıyla, online reklama yaptığınız yatırımları, satın almaya yatkın ziyaretçilerinize yönlendirebilirsiniz.

#13 – Sosyal medya reklamlarını var olan müşterilerinize ulaşmak için kullanın. Sosyal medya platformları hedefleme becerilerini çarpıcı biçimde geliştirmiştir – bunu şirketinizden daha önce bilgi almış potansiyel müşterilerinizi satın alıma yönlendirmek için kullanmaya başlayın.

#14 – İçerik geliştirme planları yaratın. Sosyal kanallarda geliştirme planına sahip olmadan harika, yaratıcı ve paylaşılabilir içerik oluşturmanın bir anlamı yok. Daima her sosyal medya platformu için farklı bir sosyal medya yönetimi planınız olsun.

İlgili Yazı:Sosyal Medya’da Kullanıcı Odaklı Yazılar Sunmanın Faydaları

#15 – Sosyal tanıtım için göz alıcı görseller yaratın. Verilere göre, görsellere sahip içerikler etkileşime daha açıktır. Müşterileriniz sosyal platformlara göz gezdirirken harika görsellerle onların ilgilerini çekin.

#16 – Sosyal araçlardan yararlanın. Ek etkileşim fırsatlarını yakalayabilmek ve online topluluğun nabzını tutabilmek için sosyal medya pazarlama araçlarından yararlandığınızdan emin olun. Takipçileriniz, tercihleri ve en çok etkileşim yaşadıkları içerikler hakkında birçok yeni şey öğrenebilirsiniz.

Siz de Kendi 2016 Dijital Pazarlama Kararlarınızı Geliştirin

Var olan dijital pazarlama yönetimi stratejinizin yapısına göre, bazı kararlar sizin için 2016 yılında uygun olmayabilir. Bu yüzden, bu listeyi bir ilham kaynağı olarak kullanarak, şirketinize en çok uyacak kararları içeren kendi listenizi hazırlamanız için sizi cesaretlendiriyoruz.

Dijital Pazarlama Stratejileri oluşturma ve Dijital Pazarlama Yönetimi için profesyonel bir Dijital Pazarlama Ajansı arayışı içindeyseniz İnovanka ile iletişime geçin.

İlgili Yazı: 2016’ya Hükmedecek 7 Lider Online Pazarlama Trendi

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.