Kendi Patronun mu Olmak İstiyorsun? Önce Yazıdaki Soruları Yanıtla.

Kendi Patronun mu Olmak İstiyorsun? Önce Yazıdaki Soruları Yanıtla.

Kendi işinizi kurmak, sıfırdan bir tekne yapıp denize bırakmaya benzer. Bu işi profesyonel olarak yapmıyorsanız, bir şeylerin ters gitmesi an meselesidir. 

Metaforla devam edersek; çoğu potansiyel girişimcinin sadece açık sularda tecrübesinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Gemiyi nasıl kullanacaklarını, yollarını nasıl bulacaklarını ve denizde nasıl hayatta kalacaklarını bilirler. İyi tekne kullanırlar ama bir tekne yapmak için gerekli becerilere sahip değildirler. Sadece yüzmeyi bilirler.

Ben önceki işimden kovulduktan sonra bir hevesle kendi şirketimi kurmaya karar vermedim. Zaten doğru endüstrideydim ve alanımdaki en parlak zihinlerle çalışma fırsatı bulmuştum. Diğer bir deyişle, kendi teknemi nasıl yapacağım ve denize bırakacağım hakkında sağlam bilgilerim vardı.

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız ve daha önce yalnızca bir yönetici altında çalıştıysanız, bu kararı vermeden önce ciddi olarak düşünmelisiniz. Başlamadan önce kendinize aşağıdaki 6 soruyu sormakla başlayın:

‘Hayatta kalabilir miyim? Maddi ve psikolojik olarak şu anki durumumdan kötü durumda kalabilir miyim?’

Birleşik Devletler Nüfus Bürosu’na göre, Amerika’da her ay 543,000 küçük işyeri açılıyor. Fakat nasıl oluyorsa, her ay kapanan şirket sayısı bu rakamın üzerinde kalıyor. Bunlar taze bir girişimci için sağlıklı ihtimaller değil.

Üstün bir dehanız yoksa, ilk şirketinizin batma olasılığı yüksektir. Bu tamamen normal bir durumdur – 543,000’den fazla şirket sahibi sizinle aynı gemide olacaktır. ‘Başarılı olsanız’ bile, şu anki maaşınızdan daha az kazanma olasılığınız bulunmaktadır.

J.K. Rowling dahil birçok başarılı kişinin hikayesi, mütevazi şartlarda başlar. Şu an bulunduğunuz seviyeden daha aşağıda yaşayabilir misiniz?

Teşvik olmadan kendi başıma bir şey üzerinde çalışabilir miyim?

Yeni bir iş fikri tasarlamak elbette eğlencelidir, ancak bu fikri uygulamak bambaşka bir hikaye olacaktır. Freelancers Union’un kurucusu Sara Horowitz’in freelance çalışanlar için bir sağlık planı tasarlarken de keşfettiği gibi uzaktan çalışmak çok insana kendini çok yalnız hissettirebilir. Horowitz, ‘Maden işçileriyle çalışırsanız siyah akciğer hastalığı hakkında her şeyi öğrenirsiniz. Freelance çalışanları ile çalışırsanız, depresyonu öğrenirsiniz.’ İfadesini kullanmıştır.

Freelance çalışanlarının, tam gün çalışanlara göre daha zayıf akıl sağlığı ve daha yüksek stres seviyesine sahip oldukları keşfedilmiştir. Kendi şirketinizi açarken aldığınız riskleri düşünecek olursanız bu şaşılacak bir şey değildir. Tabiî ki kendi zaman çizelgenizi hazırlayabilir, kendinizin patronu olabilirsiniz. Ancak daha uzun saatler boyunca yalnız çalışmanız gerekebilir ve sonuçta tam gün işi olan arkadaşlarınızdan daha az para kazanabilirsiniz.

Hollanda’da yürütülmüş bir araştırmaya göre, freelance çalışan kişiler işleri ile özel hayatlarını ayırmakta zorluk çekerler ve genelde işkolik olurlar. Kendinizi bu kadar çalışırken görebiliyor musunuz?

‘Pazarlama, satış, muhasebe gibilerini öğrenmek istiyor muyum?’

Şirketimi kurduğumda, gerekli becerilerden bazılarına sahip olmadığımı ve bunları bir an önce öğrenmem gerektiğini hemen fark ettim. Örneğin, sadece tasarım yapmayı biliyorsanız, bu tasarım şirketinizi yönetmek için yeterli olmayacaktır. Birçok başarılı şirket sahibi, başarılı bir yönetici olmak için aşağıdaki temel becerilere ihtiyaç olduğunu kabul edeceklerdir.

  • Satış: aç kalmamak için
  • Pazarlama: daha fazla satış yapabilmek için
  • İşletme: yalnız olmamak için
  • Planlama: tartabilmek ve rekabetçi kalabilmek için
  • Uyum yeteneği: planınızın başarısız olma ihtimali için

Bu beş temel beceri arasında en önemlisi satıştır.

‘Buna ihtiyaç olursa, beklenenden daha başarılı olabilir miyim?’

Gençken video oyunlarına oldukça fazla zaman ayırırdım. Hatta bu oyunların, bana şirket başarısı için gerekli bazı becerileri kazandırdığını söyleyebilirim.

Daha da önemlisi, binlerce saat oyun oynamak bana beklenenden daha başarılı olabileceğimi gösterdi. Erişilebilir bir amaç belirlediğimde, diğer amaçlara geçmeden önce ona ulaşmaya odaklanırım. Benim için kendi zamanımda yaşamak ve başardıklarımdan keyif almak zordur, daima geleceği planlarım.

Bunun en iyi yöntem olduğunu söylemiyorum, sadece kişiliğimin bir parçası olduğunu belirtiyorum. Ve bu yönüm bana kısa sürede büyük başarılar sağlama olanağı tanımıştır.

‘Görevleri diğer kişilere rahatça dağıtabilir miyim?’

Bu konu benim için biraz sıkıntı yaratmıştır. Bir girişimci olduğumda, önceden öğretmenlik ve yöneticilik deneyimim vardı, ama konu kazancımı etkileyen görevlerin dağılımına geldiğimde bundan daha fazlasına ihtiyaç duyduğumu gördüm.

İçine kapanık biri olarak, diğer kişilerden bağımsız olmak benim için oldukça kolaydır. Ve dışa dönük insanların tersine gücümü yalnızlığımdan alırım, hayatımın büyük kısmı boyunca bağımsızlığımla gurur duydum.

Ancak bu yalnızca küçük, tek kişilik bir freelance şirketine uygundur – ciddi ve büyüyen bir şirket sahibiyseniz geçerli olmayacaktır. Bir noktada yetki vermek zorunda kalacaksınız. Bunun anlamı da devamlı kontrol edemeyeceğiniz insanları bulmak, eğitmek ve onlara güvenmektir.

‘İyi bir akıl hocası olur muyum?’

Doğru yöneticiliği bilmediğinizde doğru yetki veremezsiniz. Ve birçok iş koçunun söylediğinin aksine, yöneticilik yalnızca bilgi bazlı değildir. Amiral Grace Murray Hopper’ın sözleriyle; ‘Bir şeyleri yönetirseniz, insanlara yol gösterirsiniz.’

MBA sahibiyseniz ve lojistik seviyede yöneticiliği anlıyorsanız bile, yetenekleri itiyor olabilirsiniz. Sadece nasıl yöneteceğinizi bilmeniz yetmez, yönetmeyi istemeniz de gerekir. Bu da akıl hocası olmayı gerektirir.

Birilerini yönetme fikri sizi ürpertiyor mu yoksa heyecanlandırıyor mu? Bir iş arkadaşınız basit bir soru sorduğunda ona açıklama yapıyor musunuz yoksa sorusu sinirinize mi dokunuyor? İş arkadaşlarınızı önemsiyor musunuz ve özel hayatlarında ne yaşadıkları ile ilgileniyor musunuz?

‘Hala bir tekne yapmak istiyor muyum?’

Gerçekten düşünecek olursak, odunları birbirine bağlayarak denize açılan ilk insanın biraz çılgın olduğunu anlayabiliriz. Elon Musk gibi bugünün mucitleri de kendilerine göre çılgındırlar. Hem risk hem de başarısızlık için sağlıklı bir iştahları vardır.

Kendi şirketinizi kurarken bu kadar cesur olmaya gerek yok – takip edebileceğiniz birçok kılavuz ve el kitabı bulunmaktadır. Belki insanların daha önce yaptığı bir tekne yapmak istiyorsunuzdur. Bu harika bir şey! Benim de izlediğim yol bu olmuştur.

Ancak sahip olduğunuz ve öğrenmeniz gereken beceriler hakkında kendinize karşı dürüst olmalısınız. Büyük bir sorunla karşılaşmadan önce her şeyi yoluna koymak çok önemlidir.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.