LinkedIn Hesap Yönetiminde 11 Uzman İşaret

LinkedIn Hesap Yönetiminde 11 Uzman İşaret

LinkedIn güçlüdür. Profesyonel iş hayatında ben de varım diyorsanız mutlaka siz de LinkedIn hesap yönetiminizi yaparken yazımızdan faydalanmalısınız.

Sosyal medya pek çok şirket sahibi ve girişimci için iki tarafı keskin kılıç gibidir. Bir yandan size sundukları olağanüstüdür, diğer yandan ise değerli zamanınızı çalabilir – özellikle de ispatlanmış bir sosyal medya planı kullanmıyorsanız. Ancak şirketiniz genelde diğer şirketlere satış yapıyorsa, mutlaka uğramanız gereken bir platform var. Bu da LinkedIn’dir.

400 milyondan fazla kullanıcı ile LinkedIn yeni kişilere ve potansiyel müşteri kitlenize şirketinizi tanıtmak için harika bir platformdur.

Peki LinkedIn’i ne kadar tanıyorsunuz? Aşağıdaki belirtilere sahipseniz LinkedIn konusunda ustalaşmışsınız demektir.

Amaçlarınızı bilirsiniz.

 

Birçok insan LinkedIn’de daireler çizer durur. Siz öyle değilsiniz. Ulaşmak istediğiniz sonuçları bilir, onlara ulaşmak için çaba gösterirsiniz.

Daha kaliteli sonuçlara ulaşmak için daha azına odaklanmanız gerektiğini bilirsiniz bu yüzden üç temel alana yoğunlaşırsınız – medya tanıtımını arttırmak, ortaklık kurmak ve şirketinizi kullanıcılara tanıtmak. Dikkatiniz bu üç alana odaklanmıştır ve bunların dışındaki hiçbir şey ilginizi çekmez.

Hedef kitlenizi tanırsınız.

 

Amaçlarınızı bildiğiniz için, tam olarak kiminle iletişim kurmanız gerektiğini bilirsiniz. İhtimallere dayanarak (birinin bir şekilde size geri dönüş yapacağını umarak) kullanıcılarla iletişim kurmazsınız. Etkileşime geçeceğiniz şirketlerin hangi alanda çalıştıklarını ve nerede konumlandıklarını bilirsiniz. Sizinle biraz ilgisi olduğunu düşündüğünüz tüm kullanıcılardan oluşan bir ağ kurmakla ilgilenmezsiniz. Tahminler, yaklaşımınızın bir parçası değildir.

Daha yapılandırılmış bir yaklaşım izlersiniz.

 

Amaçlarınız ve etkileşim kurmanız gereken kullanıcılar belli olduğundan, yaklaşımınız çok daha yapılandırılmış olacaktır. Elbette tek bir yaklaşım kullanmak yanlış olacaktır. Kullandığınız her yaklaşım farklı bir amaca hizmet eder (örn: tanıtımı arttırma, ortak bulma, trafik sağlama vb.). Her yaklaşım başarılı bir sonuç almak için en uygun biçimde düzenlenmiştir.

Sonuç olarak tüm etkileşimlerinizin nerede ne zaman ve nasıl gerçekleşmesi gerektiğini bilirsiniz. İster yüz yüze ister online bir görüşme olsun – hiçbir şeyi şansa bırakmazsınız.

İlişkilerinize odaklanırsınız.

 

Kendinizi, uzmanlığınızı, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi satmak nihai amacınızdır. Ancak bunun da yeri ve zamanı bulunmaktadır. İnsanlar ilk etkileşimde nadiren satın alım gerçekleştirirler. Bu yüzden, en baştan güven uyandıran, sağlam bir ilişki kurmanız çok önemlidir.

Kendinizi içeriğe adarsınız.

 

Kaliteli bir içeriğin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz ve takipçilerinizle bunu paylaşırsınız. Beklenen sonuçların farkında olduğunuzdan, hedef kitlenizin karşılaştığı zorlukları da yakından tanırsınız. Onların sorunlarına çözüm olabilecek içerikler yaratırsınız.

İster genel LinkedIn güncellemelerinde, ister daha uzun paylaşımlarda olsun, kaliteli içerik kullanmak, hedef kitlenizin sürekli gözünün önünde olmanıza olanak tanır.

Çözüm odaklı bir profil.

 

Profiliniz, sadece CV’nizden oluşan kuru bir sayfa olarak kalmamalıdır. Bunun yerine, çözüm sunan bir bütün olmalıdır. Bağlantılarınız sayfanızı ziyaret ettiklerinde, çözüm odaklı çalıştığınızı görmelidirler. İhtiyaçlarını anladığınızı gören kullanıcılar sizi ortaklıklarına dahil etmeye daha yatkın olacaklardır.

LinkedIn profilinizin göze çarpması için kendi içeriklerinizi kullanmalısınız (bunlar ister blog yazıları, ister fotoğraflar ya da videolar, ister sunumlar olsun).

İletişim kurduğunuz kullanıcıları alt gruplara ayırırsınız.

 

Birkaç farklı amacınızın bulunması, farklı hedef kitlelerinizin bulunması demektir. Her biri aynı içeriğe ilgi göstermeyecektir. Bu yüzden hedef kitlenizi alt gruplara bölmek ve her kullanıcının sadece ilgilendiği konulardaki paylaşımları görmesini sağlamak çok önemlidir.

Gruplara tavsiye vermezsiniz. Soru sorarsınız.

 

İster bir grubu yönetiyor olun, ister bir grubun üyesi olun, unutmamanız gereken bir şey bulunmaktadır – soru sormak içeriğinizi tanıtmaktan daha etkilidir. Sorular yöneltmek, içerik paylaşımı ile sağlayamayacağınız yanıtlar getirir ve kullanıcıları direkt kaynaklara yönlendirmenize olanak tanır.

Soğuk temas için en uygun platformdur.

 

LinkedIn kullanmanızın bir diğer sebebi de soğuk temastan nefret etmenizdir. Öngörülemez, davetsiz ve sinir bozucu yapısından dolayı soğuk temastan nefret edersiniz. Bu yüzden bilinen amaçlar ışığında, düzgün hedeflenmiş ve yapılandırılmış bir yaklaşım kullanmayı tercih edersiniz.

Sabırlısınızdır.

 

İlk denemede başarılı olmak elbette herkesin hayalidir. Ancak bunun bir hayal olduğunu bilirsiniz. İlişkiler kurmak ve güven sağlamak zaman alan işlemlerdir. Bu yüzden sabırlı ve sistemli çalışırsınız. Atılması gereken her adımın bir sırası olduğunu bilirsiniz. Fazla hızlı davranırsanız diğer kullanıcılar aceleniz olduğunu anlayacaklardır.

Keyif alırsınız.

 

Son olarak, karşılıklı yarara dayalı, anlamlı ilişkiler kurmaktan keyif alırsınız. Kendi şirketinizi büyütmenin yanında, diğerlerine de aynı yolda yardımcı olmak ve uzmanlığınızı paylaşmak size mutluluk verir. Size göre LinkedIn’in temel amacı aslında karşılıklı yardımlaşmadır.

LinkedIn güçlüdür. Şirketlere satış yapıyorsanız olmanız gereken yerdir. Ancak tüm silahlarınızı kuşanmanız işe yaramayacaktır. Amacınız ister medya tanıtımı, ister ortaklık kurma, ister trafik çekme olsun, en önemli nokta hedeflerinizi belirlemek ve düzgün yapılandırılmış bir plana göre hareket etmektir.  

Profesyonel LinkedIn hesap yönetimiyle en büyük başarılara ulaşanlar, ne istediklerini, hangi insanlarla etkileşim kurmaları gerektiğini ve bu kullanıcılarla nasıl iletişim kuracaklarını bilen kişilerdir.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Hizmetlerimizden yararlanmak için İnovanka ile iletişime geçin.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.