Marka Dijital Pazarlama Stratejilerini Güçlendirmek İçin Öneriler

Marka Dijital Pazarlama Stratejilerini Güçlendirmek İçin Öneriler

Yazımızda 2016 Yılı İçin Markanızın Dijital Pazarlama Stratejileri ni destekleyecek yararlı öneriler bulabilirsiniz. Bu önerileri Markanız için kullanmak “Firmanıza Değer Katacak.”

1- Dijital Pazarlama Stratejileri :Mobil Pazarlama’ya Odaklanın

Mobil pazarlama, her dijital pazarlama uzmanı ve markasının odağı haline gelmiştir, ancak kimse onu tam olarak çözememiştir. Markalar hala hangi mobil pazarlama stratejileri ni ne ölçüde kullanmaları gerektiğini belirlemeye çalışmaktadırlar. Ancak her pazarlama uzmanının anlaması gereken, mobil pazarlamanın sadece uygulama ve mobil sitelerden ibaret olmadığıdır. Peki mobil pazarlamanın şirketiniz açısından önemi nedir?

Birçok marka, sosyal medya ve teknoloji devi, mobil piyasadan daha büyük bir kullanıcı kesimi kapmak için çabalarını mobile uygun ürün ve hizmet tasarımına harcadıkça, 2016 mobil piyasanın büyümesine ve dijital pazarlama stratejileri nin en önemli kısmını oluşturmasına şahit olmaya hazırlanıyor. Google algoritmasının, web sitenizin mobile uygunluğuna göre değişmesi, bunun habercilerinden sadece biridir.

Bu yüzden, her pazarlama uzmanının Mobil Pazarlama‘ya odaklanması ve bu konuda yeni pazarlama stratejileri tasarlamasının tam sırasıdır.

2-Kimlik Bazlı Tıklama-Başına-Ödeme (PPC) Kullanın:

Google Adwords, 2015’in Ekim ayında tüm dijital pazarlama uzmanları için Müşteri Uyumu konusunda bir sürpriz hazırlamıştır. Artık insanlara, e-posta adresleri ve telefon numaralarına göre veya müşteri listenizdeki insanlarla gösterdikleri benzerliklere (Similar Audience) göre ulaşabilirsiniz. Bu da daha doğru hedefleme yapmanızda yardımcı olacaktır.

Bu yenilik tıpkı Facebook’un özel hedef kitle ve benzer hedefleme seçeneği gibi çalışır, ancak, var olan müşterilerinize YouTube, Gmail ve Arama üzerinden ulaşma olanağı sunduğundan, daha iyi bir seçenektir.

3-Canlı Video Akışı ile Müşterilerinizle Etkileşime Geçin

Videolar çağımızın en popüler pazarlama ortamıdır, bunun kanıtı ise kullanıcıların videoyla girdikleri etkileşim ile YouTube’un büyümesinde görülür.

Markalar, kullanıcılarının dikkatini çekmek için binlerce reklam ve sosyal medya paylaşımı arasından sıyrılmak zorundadırlar. Peki bunu nasıl yaparsınız?

Cevap canlı video akışında yatar. Bu taktik sadece küçük bir kesim tarafından kullanılsa da, doğru kullanıldığında müşterilerinizle yaratıcı biçimde etkileşime geçmek için harika bir içerik Pazarlama Stratejisi’ dir.

Meerkat, Livestream, Broadcaster, Wirecast Cam ve Periscope, sosyal paylaşım ve anlık mesaj imkanı sağlayan canlı video uygulamaları arasında en poüler olanlarıdır.

4-Instagram’a Reklam Verin:

Instagram Ads, akıştaki görsel reklam ve 15 saniyelik video seçenekleri dolayısıyla sosyal medya + mobil pazarlama stratejileri nin bir parçası olmayı hak eder.

Birçok marka henüz burada boy göstermeye başlamadığından, Instagram, kendinizi göstermek için güzel bir platformdur. Markanızın Dijital Pazarlama Stratejileri ni kurgularken bu mecrayı sakın es geçmeyin.

5-Pinterest’e İlgi Gösterin:

Pinterest, satın alınabilir pinler sayesinde markaların dikkatini çekse de, yakında ‘Hareketli Sinematik Pinler’ bunu gölgede bırakacak gibi görünüyor.

Bu sinematik pinler, kullanıcı üzerine geldiğinde kısa video parçaları gibi hareket ederler. Markalar bu hareketli sinematik pinler sayesinde, ilgi alanlarına göre daha spesifik kullanıcı bazı hedefleyebilirler.

Bunun yanında, Pinterest kullanıcılarının büyük bir kısmının (yaklaşık %80) mobil cihazlarla uygulamaya erişim sağlaması ve %45’inin ilham ararken ya da alışveriş yaparken buraya başvurması da bilinmesi gereken ilginç bilgilerdendir. Pinterest, geçen sene anahtar kelime ağırlıklı arama seçeneğini halka sunmuştır.

6-Müşterilerinizi Pazarlama Uzmanlarınız Yapın:

Ağızdan ağza reklam, hala satışları arttırmak için en etkili yöntemlerden biridir. Müşterilerinizin olumlu yorumlarını elde etmek, yani müşterinizi pazarlama uzmanınız haline getirmek için, içerik olarak müşteri deneyimi ve referanslarını kullanın.

Twitter, YouTube, Instagram, WhatsApp, Meerkat vb. kanalları müşterilerinizin markanızı tanıtmaları için kullanın. Sıra dışı düşünün, yaratıcı olun!

7-Yeniden İçerik Pazarlama:

Ne kadar klişe de olsa, içeriğin kral olduğunu biliyoruz. İster müşterilerinizle iletişime geçmek için, ister SEO’nuzu geliştirmek için olsun içerik pazarlamayı kullanmanın işe yaradığı aşikardır.

Peki ya yeniden içerik pazarlama nedir? Yeniden hedeflemeye çok benzese de, buradaki asıl olay, var olan müşterilerinize ya da ziyaretçilerinize yeni içerikler sunarak onları satın alım yapmaya yönlendirmektir.

Kullanıcılara harika içerik sunmak, onların bu içeriği aileleri ve arkadaşları ile paylaşmalarını ve dolayısıyla marka bilinirliğinin artmasını tetikler.

8-Çoklu Kanal Deneyimi Yaratın:

Çoklu kanal nedir? Tanıma göre – müşteriye birden fazla kanaldan ulaşarak (mağaza, telefon, online mağaza) sağlanan satış yaklaşımıdır.

#Snapdeal, Hindistan’da müşterilerine çoklu kanal deneyimi yaşatan ilk e-ticaret sitesidir.

Çoklu kanal seçeneği, özellikle mağazası bulunan ve online satış yapan işletmelere kusursuz müşteri deneyimi sunma olanağı sağlar. Böyle şirketlerin online pazarlama uzmanları, bu tekniği kullanmak için yaratıcı stratejiler üretebilirler.

9-Arama Reklamları:

Herkes tarafından yaygın olarak bilinen ve en az bir kez kullanılmış olan arama reklamlarının ne gibi yenilikleri olduğunu merak edebilirsiniz. Haklısınız! Ancak bu reklam tipinin ne kadar önemli olduğunu anlamanız gerek. Peki yenilikler nelerdir?

İlk olarak demografik bazlı hedefleme gelmektedir. Bunun için Adwords hesabınızın Google tarafından kabul edilmesi gerekmektedir (bu bir haftadan daha uzun sürebilir) ki istenmeyen tıklama ve harcamalardan kurtulmaya başlayabilesiniz.

İkinci olarak, her marka bir uygulama yaratmakta ve bu uygulamayı tanıtma göreviyle karşı karşıya kalmaktadır. Yeni bir uygulama sahibiyseniz, bu uygulamayı kullanıcılarınızın karşısına çıkartmak daha da önemli bir hal alır. Peki görünürlüğünüzü nasıl arttırırsınız? Google Play’de arama reklamları ya da uygulama yükleme reklamları oluşturarak keşfedilme ve yüklenme oranını arttırabilirsiniz.

10-Teşekkür Sayfanız ve Etkileşim E-postalarınıza Önem Verin:

Teşekkür sayfaları ve etkileşim e-postaları keşfedilmemiş altın madenleridir. Doğru kullanıldıklarında daha kaliteli müşteri deneyimi, satış ve etkileşim artışına sebep olabilecek kullanılmayan elementlerdir.

Teşekkür sayfaları müşterilerinize tekrar sizinle çalışmak için sebep sunabilirler.

Satın alım/teşekkür e-postaları ise reklam e-postalarının aksine kullanıcılarınıza ulaşır (spam olarak işaretlenmez) ve içeriğinizi direkt olarak kullanıcılarınıza ulaştırabilmenize olanak verir. Bu e-postalar Gmail’in ‘promosyon’ sekmesine atılmaz (kullanıcılarınızın en az 60%’ının Gmail kullandığını unutmayın).

Bu tür e-postaların iki kat fazla açıldığı ve ileride etkileşim ve satın alıma sebep olduğu bilinir. İyi bir teşekkür sayfası ve e-postasının gücünü hafife almayın.

Umarız yazımızdaki öneriler ve bilgiler Markanızın Dijital Pazarlama Stratejileri ni tekrar gözden geçirmenize ve geliştirmenize vesile olmuştur.

İyi Çalışmalar,

Kaynak: digitaldefynd 

İlgili Bir Başka Yazı: Profesyonel Dijital Pazarlama Ajansları ndan Yardım Almak İçin 5 Sebep

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.