Markalar Sosyal Medya’yı Nasıl Kullanmalı

Markalar Sosyal Medya’yı Nasıl Kullanmalı

Güçlü bir sosyal medya duruşunun her markanın başarısı için hayati bir önemi olduğu artık bir sır olmaktan çıkmıştır. Bununla birlikte yanlış bir sosyal medya yaklaşımı, takipçilerin kaybedilmesine, fırsatların kaçırılmasına ve kâr oranları üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. 

Sosyal medya konusunda uzmanlaşmak için bir bilim adamı olmanız gerekmez: Sağduyu ve temel prensiplerin kombinasyonu sizi başarıya yönlendirecektir. Aşağıda markanızı sosyal medya alanında başarıya taşıyabilmek için kullanabileceğiniz yedi tüyo bulabilirsiniz.

Sadece Sosyal Medya Reklamları değil – değer paylaşın.

Sosyal medya takipçilerinizin ilk etapta sizinle iletişime geçmelerinin temel sebebi önerdiklerinizi ilginç bulmalarıdır. Güncel kalmak ve gelecekteki satış ve promosyonlarınızdan haberdar olmak isteyeceklerdir. Bu yüzden sosyal medyada ilgi çekiciliğinizi kaybetmemeye özen gösterin – tanıtım paylaşımlarının yanında takipçilerinize değerli bilgiler de sunun.

İsteyeceğiniz son şey, takipçilerinizi tahmin edilebilir tanıtım paylaşımları ile kendinizden uzaklaştırmaktır. Bunun yerine, değerli bilgiler sunarak onlara kendinizi anımsatabilir ve ilgilerini kaybetmemelerini sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya fenomenlerinin geniş erişiminden faydalanın.

Sosyal medya fenomenleri ile çalışmak, tartışmasız en etkili sosyal medya stratejisidir. Elbette her zaman istisnalar bulunmaktadır, ancak çoğunlukla, her marka fenomenleri kendi yararına kullanabilir.

Hedef kitlenizin sosyal medyada nerede olduğunu belirlemeli ve markanız için ideal fenomenleri bularak onlarla çalışmaya başlamalısınız. Bunu gerçekleştirmek gerçekten kolaydır – sadece bir fenomene ulaşıp anlaşma yapmanız gerekir.

Bu artık büyük bir iş dalı haline gelmiştir ve kendi deneyimimden şunu söyleyebilirim – şirketlerle çalışmaya hazır fenomenler genelde iletişim bilgilerini biyografilerinde paylaşırlar.

Organik erişimin ötesini düşünün.

Sosyal medyada gerçekten kazanmak istiyorsanız ödeme yapmaya hazır olmalısınız. Facebook’un organik erişimi başlangıçtaki gibi değildir ve şimdi Instagram da yeni algoritmayı oyuna sokmuştur.

Facebook ve Instagram gibi büyük platformların kullanıcı kitlesi ile reklam seçeneklerini (hedefleme vb.) birleştirmek size trafik ve satış getirecektir. Başarılı bir kampanya yürütüyorsanız bunu takip ederek ölçeklendirmeniz de son derece kolaydır.

Kullanıcılarınızı bunaltmadan tutarlı şekilde paylaşım yapın.

Sosyal Medya Pazarlama’nızı kontrol etmek için birçok otomasyon aracı bulunmaktadır, ama fazla otomatikleşmenin size zarar vermesine izin vermemelisiniz. Bunun örneğini yakın bir zamanda yaşadım; bir markayı sosyal medya üzerinden takip ettikten sonra ana sayfamın tanıtım paylaşımları ile dolup taşmasına tanık oldum.

Sosyal Medya Paylaşımları saat başı yapılmaktaydı. Markanın sosyal medyasını yöneten kişinin fazla uğraştığı belliydi.

Yani buradaki mesaj: Markanızı takipçilerinizi bunaltmadan tutarlı ve taze tutmanız gerekir.

Sorun ve şikayetlerle anında baş edin.

Sosyal medya artık bir müşteri hizmetleri platformu haline gelmiştir – tüketicilerin bir markanın dikkatini çekmeleri ise çok kolaylaşmıştır. Facebook ya da Twitter üzerinden bir markaya ulaşmak saniyeler alır ve birçok kullanıcı bu yöntemi call center aramaları gibi zahmetli yollara tercih eder.

Bu yüzden hızlı yanıt vermeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Bir tüketici sayfanızda bir şey paylaştıysa ondan sizinle acil olarak iletişim kurmasını ve sorununu paylaşmasını isteyin. Paylaşımı silmeyin ya da görmezden gelmeyin – bunu yapmak tam bir felaketle sonuçlanabilir.

Kanıt mı istiyorsunuz? Büyük bir markanın sosyal medya sayfalarından birini ziyaret edin ve kızgın kullanıcılarla nasıl başa çıktığını görün.

Sosyal Medya Analitiklerinizi anlayın.

Sosyal analitiklerini kontrol etmeden sosyal medyanın çalışmadığını iddia eden şirket sayısının bu kadar yüksek olması beni şaşırtmaktadır. Facebook Page Insights ve Twitter Analytics gibi kaynaklar size çalışan ve çalışmayan her şey hakkında gerekli tüm bilgileri sağlarlar.

Bu analitikleri günlük olarak kontrol edin ve kampanyanızı kontrolünüz altında tutun. Gelişigüzel paylaşımlar yaparak sonuç almak mümkün değildir. Ne tür içerikler en fazla kullanıcı çeker? Web sitenize en fazla tıklama getiren içerikler hangileridir? Takipçilerinizin hangi içeriklere nasıl tepki verdiklerini belirleyin ve çabalarınızı ona göre şekillendirin.

Bir ya da birkaç Sosyal Medya Platformuna odaklanın.

Her platformda etkili olarak çalışmayı denediğinizi hayal edin. Bunu yapmak bir platforma ayıracağınız zamanı kısıtlar ve verimliliği düşürür.

Bunun yerine, hedef kitlenizin kesin olarak ziyaret ettiği platformlara yoğunlaşmak doğru bir tercih olacaktır. Örneğin, pırlanta yüzük satan bir şirket Instagram ve Pinterest gibi görsel açıdan güçlü platformlara yoğunlaşmalıdır. Diğer yandan bu şirket için LinkedIn tam bir zaman kaybı olacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminiz İçin Doğru Adres: İnovanka Sosyal Medya Ajansı

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.