Mobil Dünyadan Facebook ve Mark Zuckerberg’e Tepki Yağıyor

Mobil Dünyadan Facebook ve Mark Zuckerberg’e Tepki Yağıyor

Bildiğimiz üzere Parse.com 2013 yılında Facebook tarafından 85 Milyon Dolara yüksek beklentilerle satın alınmıştı.Facebook 2013’ten bu güne gelen süre içerisinde, bulut mobil uygulama servisi Parse ile  mobil dünyaya büyük umutlar vererek, milyonlarca geliştiriciyi sisteme entegre etti. Ve son olarak 28 Ocak’ta yapılan resmi açıklamayla gerekli büyümeyi sağlayamaması nedeniyle Parse’ın 2017 Ocak tarihinde emekliye ayrılacağını duyurdu. 

” Fakat Facebook’un gerekli büyümeden neyi kast ettiğini bilemiyoruz ? Girişimin büyüme raporlarına internette rastlamak ta pek mümkün değil ! “

Bu durum benim açımdan bazı soru işaretlerine yol açtı. Önümüze sunulan haberler dışında Parse’ın neden kapatıldığı konusunda sizlere ben de bazı varsayımlar sunmak istedim. Aşağıdaki 2 Varsayımı ortaya atarken şu gerçeklerden yararlanalım istedim.

Varsayım 1-Facebook’un en temel amacı

Şirketin en temel amacının dünyadaki ulaşılabilir her insanın Facebook’a üye olmasını sağlamak ve Facebook’u üyelerine mümkün olduğunca çok kullandırmak olduğunu biliyoruz. Facebook’un bu hususta yapmış olduğu yatırımlara pek çok defa tanık oluyoruz.

Bu amacı göz önünde bulundurduğumuzda; başarılı olacak her yeni mobil projenin ve internet mecrasının Facebook’un rakibi olduğunu da bilmemiz gerekiyor. İnternet kullanıcılarının zamanını Facebook ve Instagram’da kullanmak yerine, yeni mecralarda kullanması güçlü rakiplerin ortaya çıkmasını hızlandıracaktır.

Bu durum sunduğu güçlü zemin ve imkanlar ile Parse.com’un emekliye ayrılmasının bir nedeni olabilir. Peki sizce Facebook girişimcileri ve developerları göz boyayacı bir oyalama taktiği ile oyalamış olabilir mi?

Varsayım 2-Mobil Reklam Pazarı

Facebook bugün dünyanın 1 numaralı mobil reklam şirketidir. Yakın bir zamanda Facebook’tan yapılan açıklamaya göre, 2015 yılı dördüncü çeyrek mobil reklam gelirlerinin, toplam reklam gelirinin %80’ini oluşturduğu ifade edilmiştir. Biliyoruzki yeni uygulamalar demek, reklam verenler için yeni reklam alternatiflerin ortaya çıkması demektir. Peki sizce orta ve uzun vadede Facebook reklam gelirlerindeki büyüme artışına engel olacak projeler Parse sayesinde ortaya çıkabilir miydi ?

Özet Olarak; kimbilir belkide Facebook’un Parse’ı satın alması önemli bir stratejik hamleydi. Facebook kendi ayağına sıkma potansiyeli yüksek bir girişimi kendi bünyesine katarak, yazılım dünyasının önemli bir kısmına hükmetmeyi ve sonrasında tehlikeyi yok etmeyi amaçlamıştı. Belki de Parse’a büyük bir iş potansiyeli olarak bakarak, geliştiricilere fayda sağlamayı çalışmıştı.

Amacı her ne olursa olsun, Facebook ve Mark Zuckerberg yazılım ve girişim dünyasının gözünde büyük güven kaybına uğradı .Bazı mobil geliştiricilerin ve girişimcilerin tepkilerine buradan ulaşabilirsiniz.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.