Mobil Google Aramaları Hızla Artıyor

Mobil Google Aramaları Hızla Artıyor

Google cihazlar arası hedefleme üzerine de çalışıyor. Mobil Google Aramaları Hızla artıyor. İşletmenizin Google Reklam çalışmalarını yapmadan önce mutlaka yazımıza göz atın

Google zaten bilinen bir gerçeği açıklayan ‘cihazlar arası’ araştırmasını halka sundu; azımsanmayacak sayıda kullanıcı gün içerisinde aramalar yaparken cihazlar arasında gidip gelmektedir. Ancak bunun yanında araştırma, mobilin son zamanlarda önemli bir platform haline geldiğini ve sadece mobil cihazlar üzerinden internete giren kullanıcıların sayısının önemli ölçüde arttığını göstermiştir. 

Mobil Cihazlardan Gelen Google Aramaları Artıyor

Araştırmadaki bulgular ‘1 Ocak 2016 – 31 Mart 2016 tarihleri arasında 11,964 Google kullanıcısının davranış analizine’ dayanır. Veriler daha sonra ’18-49 yaş aralığındaki kullanıcıların cihazlar arası hareketlerinin A.B.D. demografiğinin çıkartılması’ için de kullanılır.

Mobil Google Aramaları

A.B.D’de Günlük cihaz kullanımı:

-80% akıllı telefon

-16% tablet

-67% bilgisayar

Kullanıcılar günde ortalama 170 dakikalarını akıllı telefonlarında, 120 dakikalarını bilgisayarlarında ve 75 dakikalarını tabletlerinde (tablet sahibi olanlar) harcarlar. Mobil Google aramaları en sık kullanıldığı fiziksel konumlar sırayla:

  1. Ev
  2. İş
  3. Mağazalar
  4. Restoran ve Barlar

Bu araştırma, Burke ve Thrive Analitik’in yürüttüğü bir diğer mobil cihaz kullanımı araştırması ile benzer sonuçlar vermiştir. O araştırma da mobil cihazların evde dışarıdakinden çok daha fazla kullanıldığını açıklamıştır.

Her gün kullanıcıların %80’i akıllı telefonlarında, %67’si bilgisayarlarda zaman geçirmektedir (bu sayı bana düşük gelmektedir). Bu kullanıcıların ortalama %57’si cihazlar arasında gidip gelirken, %21’i aynı anda birden fazla cihaz kullanır.

Daha da çarpıcı olan kısım ise, yalnızca akıllı telefon kullanan kullanıcıların oranının %27 olmasıdır (sıradan herhangi bir günde). Google ayrıca, arama yapan kullanıcıların 39%’unun arama yaparken yalnızca akıllı telefon kullandığını, %32’sinin ise yalnızca bilgisayar kullandığını göstermiştir.

Şirket ayrıca her yıl aratılan kategorilerin trafik artışını da takip etmiştir:

Yıllar içinde popülerleşen Google arama sorguları:

-Araba (+%30)

-Kıyafet (+%40)

-Seyahat (+%25)

-Medya ve Eğlence (+%20)

-Ev ve Bahçe (+%45)

-Yemek ve İçecek (+%30)

-Güzellik ve Kişisel Bakım (+%30)

-Tüketici Elektroniği (+%40)

Finans (+%35)

Bu bilgiler Google’ın yeni halka açılan araştırmasına dayanmaktadır. 

İşinizle ilgili pek çok Google araması bulunuyor. Potansiyel müşterilerinizin Google aramalarında karşısına çıkmak için İnovanka Google Reklamları Hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Marketingland

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.