Mobil Mesajlaşma Sayesinde Neler Yapılabilir?

Mobil Mesajlaşma Sayesinde Neler Yapılabilir?

Pazarlama çalışmalarınıza Mobil Mesajlaşma’yı eklemekten bahsederken, asıl odaklanılması gereken kısmın atılan adımlar değil, “Sonuç” olduğunu unutmayalım. Kampanyanızın yaratmasını beklediğiniz davranış, hareket veya sonuçlar nelerdir ? Daha da önemlisi, sunmak istediğiniz kalite seviyesi nedir? 

Mobil pazarlama stratejiniz ile uygulamanıza kullanıcı çektikten sonra, deneyimin geri kalanını nasıl düzenleyeceğinizi anlamanız çok önemlidir. Kullanıcılarınız bundan sonra ne yapmalıdırlar? İşe başladığınızda kafanızda bir bitiş noktası varsa, mobil mesajlaşma fırsatınız kullanıcılarınıza istediğiniz deneyimi yaşatma olanağı sunacaktır. Pazarlama çalışmalarınıza mobil mesajlaşmayı eklerken kavramanız gereken 4 konuyu aşağıda bulabilirsiniz.

Mobil Mesajlaşma;

#1 Push Notification’lar Kullanıcıları Size Getirir

İnsanları uygulamanızın indirme sayfasına yönlendirme ve onların uygulamada daha fazla kalmaları için kullanılmalıdır. Uygulamaya kullanıcı çektikten sonra, uygulama içinde içeriksel deneyimler kullanılarak daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz. Uygulama içi mesajlaşmanın asıl amacı etkileşimi arttırmaktır. Eğer katılımcı sayısını arttırmayı hedefliyorsanız, push notificationlar sizi çok yüksek rakamlara ulaştırabilir. Uygulama içi mesajlaşma ise onların ilgisini alakalı ve etkileşime yönlendiren içeriklerle çekebilir.

#2 Uygulama İçi Mesajlar Çapraz Pazarlama ve Abonelik Çekme İçin Kullanılabilir

Kullanıcıların ilgilerini çektiniz, şimdi çalışma zamanı. Burada kullanıcılarınızı uygulama içi mesajlaşma ile tanıştırırsınız. Bu safhada kullanıcılarınız uygulamayı kullanmaya başlamışlardır ve onlara uygulama içi mesajlaşma yoluyla ulaşabilir, yeni özelliklerinizi tanıtabilir, uygulama kullanımını arttırabilirsiniz.

Uygulama içi mesajlaşma, kullanıcılarınız uygulamanızı kullanmaya başladıktan sonra onları yeni üyeliklere yönlendirebilmeniz için harika bir yöntemdir.

Uygulama içi mesajlaşma, bunun yanında, hedefleme becerileri ve çapraz pazarlama stratejisi uygulamak için doğru bir platform olması ile de oldukça güçlüdür. Birden fazla uygulamaya sahip markalar çoğu zaman uygulama içi mesajlaşmayı kullanıcıları diğer uygulamalarına yönlendirmek için kullanırlar.

Örneğin, Disney World’ün GPS destekli ‘My Experience’ uygulaması, kullanıcılarına park ziyaretlerini baştan sona planlama olanağı sunuyor. Aynı şirket yakın zamanda kullanıcılarına, sıra beklemeden ürün sunan bir alışveriş uygulaması da sundu. Disney mobil pazarlama uzmanları, uygulama içi mesajlaşmayı, kullanıcıları ‘My Experience’ uygulamasından alışveriş uygulamasına yönlendirerek kullanıcılara kusursuz bir deneyim yaşatmak için kullanmaktadırlar. Bu durumda, uygulama içi mesajlaşma, etkileşimi arttırmak için push notification kanalından daha doğru bir seçim olarak görünüyor. Burada uygulama içi çapraz pazarlama, çok boyutlu mobil mesajlaşma yaklaşımının bir parçası haline gelir.

#3 Anlık Mesajlaşma

Uygulama içi mesajlaşma, kullanıcıların uygulamayı kullanırken harekete geçmelerini sağlıyor. İlk yüklemeyi yapmalarını sağladıktan sonra, hareketlerini yanıtlama (özellikle de ayrıcalıklı hareketleri) fırsatı yakalarsınız. Etkili olması için, çoğu zaman anlık gerçekleşen hareketlere yanıt olacak mesajlar atmak zorunda olacaksınız. Örneğin, uygulama güncellemeleri anlık mesajlar için harika bir fırsattır. Bir güncelleme tamamlandığında, kullanıcıya deneyebileceği yeni özellikleri öneren bir mesaj yollayabilirsiniz. Bunu yapmak daha derin ve geniş uygulama kullanımını destekler ve uygulama içi mesajlaşma kullanımına olanak sağlar.

#4 Uygulama Denemeleri Premium Üyeliklere Yol Açar

Uygulama denemeleri de Premium üyelikler meydana getirmek için harika bir yöntemdir.

Mobil pazarlama stratejinizi mesajınızı yığınlar halinde yollama üzerine oluşturmayın. Kullanıcılarınız ile uygulamanız arasında kullanabileceğiniz bir bütünleşmiş mobil mesajlaşma stratejisi yaratın. Mobil mesajlaşma uygulama deneyimini iyileştirebilir ve daha iyi dönüşüm oranlarına yol açabilir, bu yüzden mobil mesajlaşmayı pazarlama karışımınıza eklemeyi ayrıntılarıyla planlayın.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.