Mobil Pazarlama İle Müşteri Etkileşimini Geliştirici Yöntemler

Mobil Pazarlama İle Müşteri Etkileşimini Geliştirici Yöntemler

Mobil piyasa hızla büyümeye devam etmektedir. An itibariyle dünyada 1.91 milyar insanın akıllı telefona sahip olduğu ve gelecek sene içinde bu sayının 2 milyara çıkmasının beklendiği göz önünde bulundurulursa, mobil pazarlama müşteri etkileşimini geliştirmenin ne kadar önemli olduğu açıkça görülebilir. 

Peki müşteri etkileşimi tam olarak nedir ve neden bu konuda kafa yormak gerekir? 

Pazarlama açısından bakıldığında etkileşim, daha değerli müşteri ilişkileri kurma ve var olan müşterilerle ilişkiyi derinleştirmeyi kapsar. Müşteri etkileşiminin esas amacı, daha güçlü bir ilişki kurmak için müşterileri markanızla daha fazla zaman geçirmeye cesaretlendirmektir.

Bugünün müşterileri, dünün tüketicilerinden tamamen farklıdırlar. Sadece markanızla etkileşime geçmek istemezler, bunu yaparken kendi şartlarına da uyulmasını isterler. Bunun anlamı, sizinle ne zaman ve nerede etkileşime geçeceklerine kendileri karar vermek isterler. İyi haber ise bu durum markalar için idealdir çünkü, müşterilerini yakından tanıma şansı yakalarlar. Yine de Mobil Pazarlama’daki rekabet inanılmaz derecede şiddetlidir. Mevcut fırsatlardan yararlanabilmek için markanız yenilikçi tekniklere yönelmelidir.

İnteraktif Reklamları Kullanma

Mobil Pazarlama’da videoların ne kadar önemli olduğu yaygın olarak bilinir. Mobil videoların, tüm mobil veri kullanımının 55%’ini oluşturduğunu biliyoruz. Yine de, bu fırsattan en iyi şekilde yararlanabilmek için kalabalığın arasından sıyrılmak gerekmektedir. Videolar artık yeterli değildir. Mobil sektördeki son kullanıcı kazanımı büyüme trendleri arasında, kullanıcıyı bir eyleme davet eden interaktif reklamlar bulunmaktadır. Kullanıcının pasif olarak izlediği reklamlarla karşılaştırıldığında interaktif reklamlar, daha etkili bir feedback getirir.

Konum Bazlı Kampanyalar

Artık konu müşterilerle perakende mağazalarda etkileşim kurmaya geldiğinde büyük yaygara kopmaktadır. Konu pazarlama olunca zaman her şeydir. Beacon ve GPS takip sistemlerinin kullanımı ile markalar, konum odaklı pazarlamadan yararlanarak müşterileri, satın almaya en yatkın oldukları zamanda hedefleme olanağı yakalamışlardır. Müşteri konumunu belirleme ve gerçek zamanlı, içeriği özelleştirilmiş reklam sunabilme olanağı yakalayan pazarlama uzmanları, mobil kampanyalarını hiç olmadığı kadar kişiselleştirme şansına sahip olmuşlardır.

Giyilebilir Teknoloji Piyasası

Giyilebilir teknoloji piyasası büyümeye devam ederken, internet kullanıcıları arasında akıllı saatleriyle arama yapan insanların oranı 9%’a ulaşmıştır. Bu durum ani bir ekran küçülmesini beraberinde getirdiğinden markalar, pazarlama tekniklerini daha stratejik hale getirmelidirler.

Google’ın yakın zamanda çıkardığı mobil dostu kurallar ve mobil pazarlamadaki fırsatlar ışığında markalar, yaratıcı düşünme ve müşterilere ulaşmak için yenilikçi tekniklere başvurma konusunda daha ciddi düşünmelidirler.

İnovanka Dijital Pazarlama Ajansı olarak Dünyadaki Teknoloji ve Pazarlama trendlerini çok yakından takip etmekteyiz. Engin bilgi ve tecrübelerimizden yararlanmak için buradaki İLETİŞİM bilgilerimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Mutlu Günler,

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.