Müşteri Memnuniyetini Arttırmak

Müşteri Memnuniyetini Arttırmak

Eski zamanlarda firmalardan en fazla duymaya alışkın olduğumuz klişe sözlerden biriydi “Müşteri Velinimetimizdir” sözü… Bu söz; geleneksel esnaf kültürümüz, müşteriyi ağırlama, hizmet etme ve onu baş üstünde tutarak memnun etmeyi anlatan bir sözdü. Ahmet Amca bakkalına, Fatma Teyze terzisine Müşteri Velinimetizdir levhası asardı. Günümüz değişen koşullarıyla beraber bu söz artık yerini ” Müşteri Odaklılık ve Müşteri Memnuniyeti ” sözlerine bıraktı.

 

Nereye gidersek gidelim, kiminle iş yaparsak yapalım “Müşteri Odaklılık ve Müşteri Memnuniyeti ”  kavramlarını tüm firmaların misyonlarının ve vizyonlarıın içerisinde yer aldığını görebiliyorz. Görünüşe göre etrafta müşteri odaklı olmayan firma yok !!

Fakat müşteri odaklılık, “Biz müşteri odaklı bir şirketiz” demekle olmuyor. Artık müşteriler bu palavrayı yemiyorlar. Tüketicilerin artık bu söze karşı karnı tok. Müşteri Odaklılığın çok kullanılmış ve çok kirlenmiş bir vaat olması  tüketicilerin firmalara güven duymasını zorlaştırıyor. Anlayacağınız ARTIK bu sözün hakkını verebilmek ve müşterileri ikna etmek o kadar da kolay değil.

PEKİ SİZ MÜŞTERİLERİNİZİ NE KADAR SEVİYORSUNUZ ?

Müşteri odaklılığınızı değerlendirebilmeniz ve Müşteri Memnuniyetini arttırabilmeniz için seçtiğim 10 önemli soruyu yanıtlamanız yararınıza olacaktır.

1- İşletmeniz için müşteri odaklılık ve müşteri memnuniyeti neyi ifade etmektedir ?

2- Müşterilerinizin ihtiyaçlarını analiz ettiniz mi ? Müşterilerinizin gerçek ihtiyaçları nelerdir ? Müşteri endişe ve arzularını biliyor musunuz ?

3- Müşterilerinizdeki ve pazardaki gelişmeleri takip ederek faaliyetlerinize yön verebiliyor musunuz ?

4- Hangi kriterler, ne ölçüde yerine getirilirse müşterileriniz yeterince memnun olacaktır ?

5- İyi bir Teknolojiyi takipçisi misiniz ? İşinizde teknolojiden ne derece faydalanıyorsunuz ?

6- Ürün ve Hizmet Kaliteniz ? Müşteriye vaat ettiklerinizi yerine getirebiliyor musunuz ?

7- Müşterilerinizin kalbine, aklına, gönlüne hitap eden ürün ve hizmetleri doğru fiyat ve zamanla müşterilerinize sunabiliyor musunuz ?

8- Ürün ve hizmetlerinizi sattıktan sonra müşterilerinizle ne kadar ilgilisiniz ? Oluşan sorunları zamanında çözebiliyor musunuz ?

9- Tüketicilerden gelen geri bildirimleri süzgeçten iyi bir şekilde geçirilerek yorumlayıp, ürün ve hizmetlerinizi bu yönde geliştiriyor musunuz ?

10-Bu anlayışı hayata geçirecek şekilde yazılı bir şekilde bulundurup, çalışanlarınıza bu anlayışı benimsetiyor musunuz ? Çalışanlarınız bu konuda eğitimler alıyorlar mı?

 

Sonuç olarak; Ürün ve hizmetler için en çok değer yaratan şey, tüketici deneyimlerinin birikimidir. Eğer tüketicilerden gelen geri bildirimler süzgeçten iyi bir şekilde geçirilerek yorumlanıp, ürün ve hizmetler bu yönde geliştirilirse, kararlı bir başarıya ulaşmak daha da kolaylaşacaktır. Dışarıdan içeriye bir bakış açısıyla BİRLİKTE Müşterilerin isteklerine hitap eden ürünler ortaya çıkacak ve firmalar için işler daha keyifli bir hale dönecektir.

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisinin Güçlü Markalar yaratmak olduğu düşünülünce, gerçek anlamda müşteri odaklılık bakış açısı ile işletmeler güçlü bir DNA sahibi olabilecek aynı zamanda müşteriler ile arasında kalıcı bağlantılar kurulabilecektir. Daha Güçlü Markalar yaratmak için sağlam bir zemin hazırlayacaktır.

Unutulmaması gerekir ki ” Ürün ve Hizmet için en çok değer yaratan şey; tüketici deneyimlerinin birikimidir.”

 

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.
Call Now ButtonYıldızınız Parlasın 🌟