Önemli Dijital Pazarlama Stratejileri

Önemli Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijtal Pazarlama Stratejileri; Bir önceki yazımızda Dijital Pazarlama Bütçelerinizi verimli bir şekilde kullanmanız için önemli Dijital Pazarlama Stratejilerini özet olarak paylaşmıştık. Geriye kalan Dijital Pazarlama Stratejileri’ne okumakta olduğunuz yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

6. Google analitiklerinin akıllı amaçları

Birçok startup veya işletme dönüşüm sayılarını takip etmez, bu da sonuçları değerlendirmeyi çok zorlaştırır. Neyin çalıştığını bilmeden yatırımlarınızı kararlaştırmak bir tahmin oyunundan başka bir şey değildir. Tek çözüm? Google Analytics’ Smart Goals, bu sorunu otomatik olarak anonim verilerden müşteri kişilikleri oluşturarak çözer. Google sonrasında, trafiğinizin ne kadarının kaliteli olduğuna (hizmet ya da ürn satın alma olasılığı olan kullanıcılar gibi) karar verir. Akıllı amaçlarınızı Google AdWords’e yönlendirebilirsiniz. Burada hile, CPA (cost per acquisition) için bu verileri kullanmaktır. Bu sayede Google, belirlediğiniz bütçeyi aşmadan, otomatik olarak reklamınızı, satın almaya yatkın kişilere gösterir.

7. Video yeniden pazarlama

Çoğu reklam uzmanı yeniden pazarlama listelerini Google AdWords’te yaratır, ancak bu yanlış bir yaklaşım olabilir. Daha kesin sonuçlar için, kendi yeniden pazarlama listelerinizi Google Analytics üzerinden yaratmayı ve sonuçları AdWords’e eklemeyi deneyebilirsiniz.

Diğer bir tüyo: Facebook pixel yüklerseniz, Facebook’ta özel seyirci kitleleri oluşturabilir, yeniden pazarlama stratejinizi bu kitle üzerinde deneyebilirsiniz.

8. Google adWords manuel yerleştirme

Google AdWords sunum ağ kampanyaları birçok startup için popüler bir seçim değildir, ama aslında olmalıdır. Burada hile, reklamları belli bir müşteri profilinin giriş yaptığı spesifik web sitelerinde göstermektir – bu da aynı zamanda yerleştirme olarak bilinir. AdWords yerleştirme için manuel tercihlere izin vermektedir, bu da, kampanyaları kesin hedeflenmiş reklamlara dönüştürür.

9. Google adWords teklif düzenleyici

Teklifler, Google AdWords’teki tıklama başına ödeme oranlarını en çok etkileten faktörlerden biridir. Standart teklifler vermek ya da Google’ın teklifinizi seçmesi yerine teklif düzenleyiciler kullanarak kampanyanızı daha rekabetçi hale getirin.

Teklif düzenleyiciler, reklamcıların konum, reklamın oynatılacağı cihaz tipi gibi faktörlere bağlı olarak yükselmeye ya da düşmeye ayarlayabildikleri yüzdelerdir. Örneğin, İstanbul,İzmir gibi şehirlerde sunulacak reklamlar için teklifleri yükseltebilir, mobil cihazlar üzerinden izlenecek reklamların tekliflerini düşürebilirsiniz.

İlgili Yazı: Verimli Dijital Pazarlama Bütçe Kullanımı İçin Önemli Stratejiler

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.