Pinterest reklam hedefleme seçenekleri

Pinterest reklam hedefleme seçenekleri

Pinterest küçük ve orta boylu şirketlere hedefleme seçenekleri açarak Pinterest reklam hedefleme seçeneklerini arttırıyor. 

Facebook Ağustos 2012’de markalara müşteri veritabanlarındaki kullanıcılar için reklam hedefleme seçenekleri sunduğunda yeni bir trend başlatmış oldu. O zamandan beri reklam hedefleme Twitter, Google, LinkedIn ve şimdi de Pinterest tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Pinterest markalara bir müşteri e-posta listesi yükleme olanağı sunacak ve aylık yüzlerce milyon kullanıcıya erişim olanağı sağlayacak. Tıpkı diğer şirketlerin yaptığı gibi, Pinterest de bu e-posta adreslerini kullanıcı hesaplarına bağlı e-posta adresleri ile karşılaştıracak ve iki veritabanı arasında önemli verileri açıklamadan bağlantı kurmak için ‘hashing’ adı verilen bir şifreleme süreci uygulayacaktır. Markalar bu yeni müşteri veritabanı hedefleme özelliğini diğer yeni hedefleme özellikleri ile bütünleştirebilirler. Diğer hedefleme seçenekleri arasında ilgi kategorileri, fazla açılan içerik sayısı ve anahtar kelime hedefleme bulunmaktadır.

Müşteri veritabanı hedeflemesini kullanmak için, reklam uzmanları en az 100 e-posta adresinden oluşan bir listeyi Pinterest’e yüklemek zorundadırlar. Bunu yapmak Pinterest’e markaların bireyleri birbirinden bağımsız biçimde hedefleyebildikleri güvencesini sağlar. Markalar bu özelliği ayrıca ters hedefleme listesi kullanarak, potansiyel müşteriler için tasarlanan reklamları müşterilere göstermemek için de kullanabilirler.

Şimdilik müşteri veritabanı hedefleme sadece Pinterest Pazarlama Developer Ortak Programı üzerinden reklam teknolojileri firmaları yardımıyla kullanılabilmektedir ve Pinterest üzerinden otomatik reklam satına alma olanağı sağlamaktadır.

Birleşik Devletlerdeki küçük ve orta boylu şirketler bu müşteri veritabanı hedeflemesini, bu sene ilerleyen zamanlarda Pinterest özelliği reklam satın alma aracı Pinterest Ads Manager’e eklediğinde kullanabilecekler. Bunun sebebi Pinterest’in bu aracı uzun bir bekleme süresi sonrasında küçük işletmelerin kullanımına açmak istemesidir. Pinterest’in reklam ürün müdürü Nipoon Malhotra’ya göre 2016’nın ilk yarısında İngiltere piyasasına girecek özellik, daha sonra diğer İngilizce konuşulan pazarlara sürülecektir.

Pinterest geçtiğimiz 1.5 yıl içinde on binlerce küçük işletmenin özelliği denediğini ve bunun Pinterest’in kâr oranlarında büyük artışa sebep olduğunu belirtmiştir. Pinterest’i reklam uzmanlarının gözünde çekici kılan şey, reklamların bu platformda diğerlerinden daha uzun ömürlü olabileceğidir. Bir pin’in ortalama raf ömrünün 3.5 ay olduğunu belirtilmiştir. Bu durum deneme yapan şirketlerin neden uzun zaman sonra sonuç aldıklarını açıklar. Markalar özelliği kullanmaya başladıktan bir ay sonra pinlerin organik dağıtımı ve insanların paylaşması sayesinde %20 ücretsiz tıklama kazanmışlardır.

Pinterest kendini geliştiriyor ve reklam hedefleme seçeneklerini çeşitlendiriyor. İlk olarak çok daha fazla seçenek sunuyor. Reklam uzmanlarının hedefleyebileceği ilgi alanlarını 30’dan 420’ye çıkarttı. Bu %1300’lük artış çoğunlukla alt kategorilerin açılması ile oluşturulmuştur.

Örneğin, önceden marka sadece erkek modasını takip eden insanları hedeflerken, artık özellikle erkek ayakkabıları ile ilgilenen insanlara kendini tanıtabilecek.

Pinterest yeni ilgi alanları sunarken onları kullanmanın yollarını da açıklıyor. Eskiden ilgi alanları yardımıyla bulunan reklamlar anahtar kelimelerle aratılamıyordu, aynı durum tersi için de geçerliydi. O devir kapandı. Artık reklam uzmanları ilgi hedeflemelerini ve anahtar kelime hedeflemesini bir arada kullanabilecek. Bu özellik markalara hem özel bir ürün aratan hem de sadece Pinterest’te zaman geçiren insanları hedefleme olanağı sunacak.

Dijital Dünya’da olan biteni güncel olarak İnovanka Dijital & Sosyal Medya Ajansı blog sayfasından takip etmeye devam etmeniz dileğiyle… Hoşçakalın,

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.