SEO açısından İç Bağlantıların Önemi

SEO açısından İç Bağlantıların Önemi

Birçok web sitesi sahibi backlink stratejisi oluşturmaya o kadar yoğunlaşır ki, iç bağlantı stratejisi oluşturmada başarısız olur. Bağlantı oluşturma stratejisinin başarısı, iki konseptin birlikte geliştirilmesine dayanır. Başarılı bir SEO optimizasyonu bunu gerektirir. 

Bağlantılar web sitenize aşağıdaki şekillerde kalite ve değer katar:

-Ziyaretçilerinize ana menünün ötesinde gezme olanağı tanır

-Web sitenizde genel seçeneklerin dışında bulunan ilgili ve yararlı içeriklerin paylaşımını kolaylaştırır

-Arama motoru robotlarının web sitenizdeki içerikleri bulmaları için yollar oluşturur.

Elbette bağlantıların SEO oranları üzerinde de etkileri bulunmaktadır: Hem ziyaretçiler hem de robotlar için web sitesi navigasyonunu ne kadar kolaylaştırırsanız, sıralamada yükselmeniz de o kadar kolaylaşır ve ( hızlanır).

İç bağlantılar: Site içeriklerine yönlendiren patikalar

İç bağlantılar, kullanıcıları ve robotları web sitenizdeki içeriklere yönlendiren patikalar oluştururlar. Tıpkı orman patikalarında olduğu gibi, bu patikalar da ziyaretçilerinizi ve robotları doğru konuma ulaştırırlar. Ziyaretçilerinizin site içi hareketlerini bir düşünün: her ne kadar ana sayfadan web sitenize giriş yapacaklarını varsaysanız da, ziyaretçiler sitenize ‘Hakkında’ ya da ‘Hizmetler’ sayfalarından, blog paylaşımlarınızdan ya da ana sayfada görülmeyen diğer sayfalardan giriş yapabilirler.

Mantıklı konumlara bu sayfalara yönlendiren bağlantılar bırakmak, ziyaretçilerinize sayfalarınız arasında daha kolay gezme olanağı tanır. Bu bağlantılar, bir ürün hakkında ek bilgi, bir blog yazısında bulunan detaylı analiz ya da ana sayfanızdan ulaşılması imkansız bir sayfaya erişim sağlayabilirler.

SEO ve iç bağlantılar

Daha da önemlisi, iç bağlantılar arama motoru robotlarının içeriklerinize ulaşımını kolaylaştırırlar. Bu bağlantılar web sitenizde çeşitli yollar oluşturur ve robotların iç bağlantılar arasında gezinebilmelerine olanak tanırlar. Robotlar içeriklere ulaştıklarında, onları devasa veri tabanlarına ekleyebilir ve arama sorgularına göre kullanıcıların karşısına çıkartabilirler.

Robotların işini ne kadar kolaylaştırırsanız, sizi o kadar severler. Basitçe açıklamak gerekirse; robotlar web sitenizdeki binlerce sayfa arasında gezindikten sonra başka bir bağlantı bulamazlarsa başka bir siteye geçerler. Daha fazla sayfanız bulunabilir, ancak arama motorunun bunları bulması uzun zaman alır.

Bağlantı tüyoları

İç bağlantı çabalarınızın karşılığını daha başarılı bir şekilde alabilmek için birkaç prensibe uymanız gerekmektedir.

-Web sitenize Open Site Explorer gibi ücretsiz bir araç yardımı ile giriş yapın ve sitenizin bağlantı yapısını ve profilini anlayın.

-Bağlantıları bulunmayan sayfaları diğer sayfalara bağlayın.

-Paylaştığınız her blog yazısına bağlantı ekleyin. Bu sayede blog yazılarınız kullanıcıları başka sayfalara da yönlendirebilirler.

-Bağlantılarınızı ilgili bağlantı metinlerinden seçin. Anahtar kelime açısından zengin bağlantı metinleri iç bağlantı profilinizi geliştirir ve robotların işlerini kolaylaştırır.

-Flash, JavaScript vb. eklentiler hakkında endişelenmenize gerek yok. Robotlar genelde bu eklentileri okuyamaz. Bu da onları daha az kullanmak için bir başka neden niteliğindedir.

-Bağlantı renklerini seçerken alışılmışın dışına çıkmayın. Birçok web sitesi bağlantının hiper bağ olduğunu belirtmek için mavi rengi kullanır. Başka bir renk kullanmakta ısrarcıysanız, düzenli olarak aynı rengi kullanın ki ziyaretçileriniz bağlantılarınızı tanıyabilsinler.

-Bağlantı dolu sayfalar oluşturmaktan kaçının. Bu tarz sayfalar ziyaretçilerin gözüne spam sayfa gibi görünür ve robotlar 150 bağlantıdan sonra okumayı bırakırlar. Sayfanızda çok fazla bağlantı varsa, bu sayfanın düşük kalite damgası yemesi muhtemeldir.

-Bağlantıları her zaman robotlara göre değil, insan ziyaretçilere göre oluşturun.

-Sadece iç bağlantı oluşturmak için bağlantı eklemeyin. Bağlantılar sayfanıza değer katmalı ve müşteri deneyimini geliştirmelidir.

Bir link oluşturma stratejisi olmasa da, Google Arama Konsolu’nda bulunan gezinme hatalarını düzeltmek robotları mutlu edecektir. Robotlar bir engelle karşılaştıklarında yollarını değiştirirler. Bu engelleri ortadan kaldırmak web sitenizdeki sayfaların daha kolay indekslenmesi anlamına gelir.

SEO üzerindeki net etki

İç bağlantı stratejinizde değişiklikler yapmak arama sayfası sıralamanıza anında yansımayabilir. Ancak bir iç bağlantı planı oluşturmak, genel SEO oranlarına yansıyacaktır. Anahtar kelimelerde, iç bağlantılarda ve diğer öğelerde düzenleme yapmak arama motorlarının sitenizi bulmalarını kolaylaştırır.

Inovanka  web sitesi ziyaretçilerinizi en önemli içeriklerinize yönlendirsin  istiyorsanız Inovanka ekibi ile İLETİŞİME geçin.

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.