SEO Çalışmaları İçin 5 Önemli Teknik

SEO Çalışmaları İçin 5 Önemli Teknik

SEO çalışmaları için kullanabileceğiniz 5 önemli tekniğe ve önemli bilgilere yazıdan ulaşacaksınız.Bize mi öyle geliyor, yoksa SEO insanlar tarafından herkesi korkutan büyük bir canavar olarak mı görülüyor? 

Bu korkunun sebebi büyük ihtimalle, web sitelerinin, Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarına optimize edilmesinin, birçok insan tarafından zor ve can sıkıcı bir iş olarak görülmesidir. Bu görev, online pazarlama alanında çalışan pazarlama uzmanları açısından en zor görevlerden biri olmaya devam etmektedir. Tam da sistemi anlamaya başladığınızı düşündüğünüzde ise, Google algoritmasını değiştirir!

Keşke Arama Motorlarında Sıralama Yükseltme’nin basit bir formülü olsaydı, ancak maalesef böyle bir formül bulunmamaktadır. Yine de SEO’yu geliştirmek için elimizde birkaç gizli yöntem bulunmaktadır.

1-İçeriğinizi Taze ve Benzersiz Tutun

Devamlı olarak taze ve benzersiz içerik paylaşmanın güçlü bir pazarlama aracı olması bir sır değildir.

Bir web sitesini en taze haberlere ulaşmak için ziyaret ettiğinizi düşünün. Bu web sitesinin milliyet.com.tr olduğunu varsayalım. Şimdi bu web sitesinin iki gün boyunca hiçbir paylaşım yapmadığını hayal edin. Olası sonuç, bu web sitesini bırakarak başka bir haber kaynağına yönelmeniz olacaktır.

Aynı durum arama motorları için de geçerlidir. SEO çalışmaları yaparken düzenli olarak taze içerik paylaşmıyorsanız, Google’ın web sitenize uğraması için bir sebep bulunmaz.

İşte benim sunduğum SEO içerik tüyosu: Tek tip içerikle sınırlı olmadığınızı unutmayın. Yeni içeriklerinizi çeşitlendirmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Video içerikleri, infografikler, SlideShare’ler,blog yazıları ve yeni hedef sayfalar gibi farklı içerik türleri eklemeyi deneyin. Bunu yapmak, arama motorlarını web sayfanıza çekecektir.

2-Uzun ve Spesifik Anahtar Kelimeler Arkadaşınızdır

Spesifik uzun anahtar kelimelere odaklanmak SEO çalışması çabalarınıza yardımcı olabilir. İlk olarak uzun anahtar kelimeleri sıralamak daha genel, kısa anahtar kelimeleri sıralamaktan çok daha kolaydır.

Bu anahtar kelimelerin daha spesifik olması, onları aratan kullanıcıların web sitenizle karşılaşmaları durumunda satın alım ihtimallerinin daha yüksek olduğuna işaret eder.

Kullandığınız uzun anahtar kelime, daha az kullanıcı çekebilir, ancak bu kullanıcılar, satın alım konusunda daha ciddi olacaklardır. Yani, dönüşüm oranı daha yüksek olacaktır.

3-Fazla Anahtar Kelime Kullanmamaya Dikkat Edin

İyi bir haber duymak ister misiniz? Anahtar kelime yoğunluğunu dert edinmenize artık gerek kalmadı! Google her cümlede bir anahtar kelime kullandığınız için web sayfanızı ön plana çıkarmayacaktır. Hatta, bu anahtar kelimeleri fazla kullanmak ceza almanıza sebep olabilir, çünkü bunu yapmak, yazıyı zorlama ve yapay gösterecektir.

Anahtar kelime kullanımı ile ilgili verebileceğim SEO tüyosu: İçerik hazırlarken sadece arama motorlarını değil, okurlarınızı da düşünün. Bunu yapmak içerik akışınızı doğal ve okunması kolay hale getirecektir.

4Bağlantı ve Gezinimleri Stratejik Olarak Yapılandırın

İç bağlantıları içerik boyunca stratejik olarak yapılandırmak, genelde göz ardı edilen önemli bir SEO faktörüdür.

İç bağlantılar, Google’ın sayfayı daha etkili biçimde indekslemesini kolaylaştırır. Açık ve bulunabilir bağlantı yapısı tasarlamak, arama motorlarının web sitenizde daha rahat dolaşmalarına olanak tanır. Bağlantılarınız ne kadar derine gidiyorsa, o kadar iyi.

Kullanıcıları ana sayfanıza ya da iletişim sayfanıza yönlendiren bağlantılardan kaçının. Bunun yerine SEO’nuzu genel olarak arttırabilecek diğer iç bağlantıları güçlendirin.

5-SEO Çalışmaları Yaparken Fazla Düşünmeyin

Bu teknik favori gizli yöntemdir: Fazla düşünmeyin!

Tüm ihtiyacınız, biraz zaman ve bilgidir. Bilgiyi online ortamdan sağlayabilirsiniz ve SEO çalışmalarınızın hepsinin aynı zamanda yapılmasına gerek yok.

.htaccess, robots.txt, 301 yeniden yönlendirmeleri ve mutlak bağlantılar gibi teknik SEO hususları, başınızı döndürebilir! Karmaşık kısımlara odaklanmayın. SEO hakkında fazla düşünmeye başladığınız zaman, konu olması gerekenden çok daha karmaşık hale gelecektir.

SEO’yu geliştirmek için her zaman yapabileceğiniz şeyler olacaktır, ancak bu beş taktiğin size yardımcı olacağını umuyoruz.

 

0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.