SEO ve İçerik Pazarlaması Birbirini Tamamlamalı

SEO ve İçerik Pazarlaması Birbirini Tamamlamalı

Bu yazıda, (arama motoru optimizasyonu) SEO ve İçerik Pazarlaması sinerjisinin müşterilerinize daha kaliteli web sayfaları sunmak için nasıl kullanılabileceğini paylaşmak istedik.

İnsanlar içerik pazarlaması konusunda yardım isterken sordukları ilk sorulardan biri şudur:

‘SEO’nun içerik pazarlamasındaki rolü nedir?’

Bizim bu soruya verdiğimiz yanıt ise her zaman aynıdır; SEO içerik takımınıza sunulan bir takviye olarak görülmelidir.
Cevaplanması gereken ikinci soru ise, SEO ve içerik pazarlaması takımlarının başarıya ulaşmak için nasıl çalışmaları gerektiğidir.
Bunu daha ayrıntılı biçimde inceleyelim. Günümüz SEO evreninde bu sinerjiyi doğru anlamak, iş başarısı ile acınası fiyasko arasındaki fark anlamına gelebilir.

SEO ve içerik takımları baştan birlikte çalışmalıdır SEO danışmanları, içerik üretimi hakkındaki kararlar alınmadan önce bile süreçte yer almalıdır.

SEO yalnızca anahtar kelime ve ifadelerden ibaret değildir ve etkili içerik pazarlama, bu anahtar kelimelere dayalı makale ve içerik üretmekten çok daha fazlasıdır. Anahtar kelime analizi, müşterilerinizi daha iyi anlamak için kullanılması gereken bir araçtır. Burada amaç onları tanımak, ihtiyaç ve isteklerini anlamak ve sorunlarını çözmeye çalışmak olmalıdır.

Örneğin, ayakkabı satan bir şirket, ‘düztaban ayaklara sahip kişiler için en uygun koşu ayakkabıları’ ya da ‘içe bükülen ayaklara sahip kişiler için en uygun koşu ayakkabıları’ gibi sorgularda sıralamasını yükseltmek isteyebilir. Bu ifadelere uygun içerik yaratmak yerine, bu aramaların temelinde yatan konu ile ilgili içerikler hazırlamak daha başarılı sonuçlar sunabilir.

 *Potansiyel müşteriler gerçekte ne ister?
 *Hangi sorunlarını çözmeye çalışmaktadırlar?
 *Sorunları hakkında size ne anlatırlar?

Sorgu ifadesinin arkasındaki asıl sorun ya da ihtiyacı anladığınızda, buna uygun içerik hazırlamak kolaylaşır. Potansiyel müşterilerinizin sorularına yanıt bulabilir, onların dikkatini çekebilir ve markanızla ilgilenmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun sonucu olarak, satışlarınız artabilir.

İçeriği ilişki kurmak ve geliştirmek için kullanın

İçeriğiniz, geniş bir konuda sunulan sınırlı bilgi veya belli bir anahtar kelime kotasına ulaşım aracından ibaret olmamalıdır. Bunun yerine paylaşımlarınız ziyaretçilerinize hitap etmeli ve onlarla daha derin bir ilişki kurmak için kullanılmalıdır. Takipçilerinize anlayamayacakları teknik bilgiler vermek ve emrivaki ifadeler kullanmak yanlış bir adım olacaktır. Bunun yerine, onlara bir alanda kılavuzluk yapabilir ve bilgi, tavsiye ve yardım sunarak markanıza değer katabilirsiniz.
Ürettiğiniz içerik güvenilir olmalı ve bunu ziyaretçilerinize hissettirmelidir. Onlara empati kurduğunuzu gösterebilir ve sorunlarına çare bulabilirsiniz – onlar bunu açıkça istemeden önce bile. Amaçlarını anlıyorsanız bunu yapmak daha kolay olacaktır. Yayınlayabileceğiniz en iyi içeriği yaratın. Web sitenizdeki her sayfada, bir konu, ürün, hizmet ya da sorun hakkında en yararlı bilgileri paylaşın.
Daha önce de belirttiğimiz gibi, içerik pazarlamasının asıl amacı paylaşımlarınızı fark edilebilir ve akılda kalıcı hale getirmektir. Bu sayede, takipçileriniz sizi göz ardı edemezler.

SEO ve İçerik Pazarlaması’nı bütünleştirmek sihirli sonuçlar sağlayabilir.

Bu ikisini birleştirmek, takipçilerinize tam olarak ihtiyaçları olan bilgileri sağlayacaktır. Elbette bu sihir değil, akıllı SEO analizidir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kullandığı anahtar kelimeleri analiz ederek, web sitenizde nasıl dolaştıklarını inceleyerek, sitenizde ne kadar zaman geçirdiklerini ve sonrasında hangi siteleri ziyaret ettiklerini belirlemek için analitik verileri kullanarak ziyaretçilerinizin profilini oluşturabilir ve isteklerini anlayabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinize kusursuz biçimde hedeflenmiş içerikler sunabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizin sorularını önceden tahmin edebilir ve onlar şüpheye düşmeden önce bunları yanıtlayabilirsiniz. Anahtar kelime analizine göre hazırlanan tahminlerle, içeriğinize psikolojik bir boyut katarak takipçilerinizi etkileyebilirsiniz.
Arama motorlarında kullanılan anahtar ifadelerin arkasındaki asıl amacı anlayabilir ve içeriklerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz. Uzun ifadeler daha ayrıntılı bilgi sağlayabilir ve özel bir konuya odaklanmanıza, ilgili ve yararlı bilgi sunmanıza ve markanıza değer katmanıza olanak tanıyabilir.
Başarılı sonuçlar almanız, SEO ve İçerik Pazarlaması takımlarınızın birlikte verimli çalışması ile doğrudan bağlantılıdır.
Organik aramalarda ve internette daha görünür olmak için Inovanka hizmetlerinden yararlanın !
0

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.